Wiele z nas posyłając swoje dziecko do przedszkola odczuwa pewne obawy. Boimy się jak nasze dziecko da sobie rade w nowym otoczeniu i czy zapisywanie go do przedszkola to aby na pewno była właściwa decyzja. Oto kilka najczęstszych obaw, które odczuwają matki, w momencie posłania dziecka do przedszkola.
FarmVeld @ shutterstock.com
Brak ciągłej kontroli
Czujemy, że niemożność ciągłej obserwacji i zerkania na dziecko jest okropnie męcząca. Jesteśmy pewne, że dziecku nie dzieje się krzywda, tylko gdy same tak zdecydujemy i ocenimy sytuację. Boimy się powierzyć opiekę nad dzieckiem innym, obcym osobom. Mimo tego, pamiętajmy, że to są osoby, które były wiele lat przygotowywane do pracy w zawodzie i będą dbać z podobną starannością i uważnością o bezpieczeństwo naszego dziecka, co my same.
Niechęć do niektórych produktów spożywczych
Bywa tak, że nasze dzieci nie lubią pewnych produktów spożywczych. Nie jadają brukselki, ogórka, pomidora czy nie chcą pić mleka. Dlatego obawiamy się jak będzie wyglądać kwestia żywienia w przedszkolu. Przecież nie chcemy, aby nasza pociecha chodziła głodna. Nie ma się jednak co przejmować na zapas. Dziecko całkiem inaczej zachowa się widząc, że jego koledzy i koleżanki jedzą obiadek i zapewne samo zechce naśladować to zachowanie.
Pół dnia bez najbliższych
Boimy się jak nasze dziecko, dotychczas przebywające z nami 24 godziny na dobę, poradzi sobie z tak długą rozłąką. Faktycznie, początki mogą być ciężkie, jednak z dnia na dzień będzie się ono bardziej klimatyzowało i zadomawiało w przedszkolu, aż w końcu wejdzie mu to w nawyk i te kilka godzin z dala od domu nie będzie już stanowiło problemu.
Brak kolegów/koleżanek
Spora ilość matek, boi się, że dziecko nie będzie w stanie nawiązać trwałych relacji z innymi dziećmi. Jednak nie warto od razu przejmować się takimi kwestiami, pamiętajmy, że dzieci szczególnie w wieku przedszkolnym kłócą się i godzą nawet kilka razy dziennie i mają do tego pełne prawo. Dlatego najlepszą reakcją na konflikty dzieci jest brak reakcji ze strony rodzica i pozostawienie wyjaśniania sporu wychowawczyni, która lepiej wie jak zareagować w takiej sytuacji i wydaje się być obiektywniejsza.
Zbyt małe umiejętności (mała samodzielność)
Jednym z poważniejszych problemów i zmartwień wydaje się być niepełne przystosowanie dziecka do wymagań przedszkolnych. Wiele z nas ma obawy, czy dziecko poradzi sobie z samodzielnym jedzeniem obiadu, z piciem z kubeczka (skoro do tej pory np. piło z butelki), z załatwianiem potrzeb fizjologicznych czy też z innymi umiejętnościami, które powinien posiadać przedszkolak. Nie warto jednak popadać w panikę i na siłę uczyć dziecko wszystkiego na raz. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego też jeżeli będzie ono wykonywać te same czynności, co nieco bardziej doświadczeni rówieśnicy to samo nauczy się wszystkiego w swoim czasie.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55