W momencie posyłania dziecka do przedszkola, musimy liczyć się z tym, że zaczną się pewne nieprzewidywalne sytuacje problemowe. Nie każde dziecko potrafi idealnie i szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Nowi koledzy, nowe ciocie i nowa rzeczywistość to niekiedy zbyt wiele dla tak małej istoty.
Ruslanshug @ fotolia.com
Ogólne przygnębienie
Dziecko po powrocie z przedszkola jest smutne, przygnębione i wydaje się być nieco nieobecne. Spokojnie, ono po prostu jest zszokowane nową sytuacją. Jeżeli przez kilka dni sytuacja nie ulegnie zmianie to udaj się po poradę do specjalisty, porozmawiaj także z gronem pedagogicznym w przedszkolu, może jest jakieś proste rozwiązanie tej sytuacji.
Zadawanie sobie bólu
Uderzanie głową w ścianę, biurko czy jakiekolwiek inne zachowania mające na celu sprawienie sobie bólu. Jest to niepokojący syndrom, który może świadczyć o wielu rzeczach. Może wynikać bowiem z próby zwrócenia na siebie uwagi, zapomnienia o przykrej sytuacji, którą mogła wydarzyć się w przedszkolu czy po prostu z chęci sprawienia sobie bólu (jakkolwiek, dziwnie to brzmi). Niewątpliwie takie cykliczne zachowanie należy pilnie skonsultować ze specjalistą.
Stany lękowe
Dziecko wydaje się być czymś zaniepokojone czy też przestraszone. Może być to wynik nieprawidłowych relacji z rówieśnikami bądź jakiejś stresogennej sytuacji, która miała miejsce w przedszkolu. Zawsze reaguj na takie niepokojące syndromy, ponieważ efektem stanów lekowych może być nawet wycofanie społeczne i zamknięcie się na świat.
Niechęć do rozmowy
Brak chęci do rozmowy, zdawkowe odpowiedzi czy kiwanie głową bez większych emocji może oznaczać, że dziecko nie radzi sobie z nową sytuacją i nie ma ochoty o niej rozmawiać. Obserwuj jak rozwija się ten stan i gdy nie ulegnie on poprawie po kilku dniach, zacznij działać. Skonsultuj się z placówką i zapytaj czy wydarzyło się coś szczególnego, w najgorszym przypadku zastanów się nad zmianą przedszkola.
Frustracja i poddawanie się
„Nie wiem” – to słowa, których wręcz nadużywa Twoje dziecko. Nie chce uczęszczać na zajęcia w przedszkolu, nie radzi sobie z przyswajaniem materiału i brakuje mu motywacji do działania. Zastanów się jak można temu zaradzić, rozbudź w nim jakąś pasję, by zobaczyło, że poddawanie się jest złym nawykiem. Pasją taką może być granie w piłkę, układanie puzzli, granie w gry planszowe, skakanie na skakance, trampolinie właściwie cokolwiek co jest w stanie zainteresować Twoje dziecko.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55