Będąc rodzicem musisz liczyć się z tym, że Twoje dziecko do prawidłowego rozwoju i zdrowego wchodzenia w coraz to nowsze etapy swojego życia potrzebuje Twojego wsparcia. Ty jako rodzic jesteś odpowiedzialna w dużej mierze za to, jakim człowiekiem będzie Twoja pociecha w przyszłości. Jak więc prawidłowo stymulować i kierować rozwojem dziecka? Które rzeczy naprawdę mają znaczenie?
morrowlight @ shutterstock.com
Obecność rodziców
Obecność jest fundamentem do budowania trwałej relacji opartej na miłości, wzajemności i szacunku. Staraj się poświęcać dziecku każdą wolną chwilę, układajcie razem puzzle, grajcie w coś, idźcie na spacer, do kina albo po prostu porozmawiajcie o tym jak minął dziecku dzień, co działo się w szkole itp. Twoja obecność jest dla dziecka niezbędnym bodźcem warunkującym prawidłowy rozwój.
Zaangażowanie w sprawy dziecka
Staraj się raz na jakiś czas porozmawiać z dzieckiem o tym co dzieje się w szkole, czy coś sprawia mu szczególną trudność, jakie przedmioty lubi najbardziej a za jakimi nie przepada, z kim siedzi w ławce, co porabia na przerwach. Zaangażuj się w jego sprawy, rozwijaj jego zainteresowania i pasje, bądź nie tylko rodzicem ale i przyjacielem,
Akceptacja
Akceptacja nie zawsze oznacza zgodę na wszystkie szalone pomysły i zabawy. Chodzi tutaj bardziej o kwestie zaakceptowania tego, że Twoja córka przykładowo nie lubi różu i koników pony jak większość jej koleżanek lub, że Twój syn najzwyczajniej w świecie chce czasami pobawić się w zabawy typowo żeńskie. Akceptuj dziecko takie jakim jest, zmienianie go na siłę nie przyniesie pozytywnych rezultatów.
Przydzielanie obowiązków
Dziecko musi wiedzieć, że dom to nie tylko dobra zabawa, swój własny kolorowy pokój i pyszne obiady. Dom to także szereg obowiązków. Możesz zaangażować dziecko w pomoc przy nakrywaniu do stołu, kwestie wynoszenia śmieci, ścielenia po sobie łóżka czy sprzątania zabawek. Pamiętaj, dziecko powinno mieć swoje przywileje ale i obowiązki.
Jasno określone prawa i zasady
Twoje dziecko ma wiele praw, prawo do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, szacunku, miłości, poszanowania godności osobistej, przynależności i szereg innych dobrze znanych każdemu rodzicowi praw. Wprowadź jednak także pewne zasady, które ułatwią dziecku naukę dyscypliny, samodzielności i wyzwolą w nim czynnik odpowiadający za prawidłowe zorganizowanie. Może być to np. zasada nie spóźniania się na kolację dłużej niż 5 minut lub zasada ścielenia łóżka zaraz po wstaniu z niego.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55