Moda na staropolskie imiona wraca. I bardzo dobrze! Ciągłe sugerowanie się tym, co robią na Zachodzie, to jak przyznanie się do kompleksów. Przecież my też mamy piękne imiona!
konstantynov @ 123rf.com
Jaromir
Imię Jaromir pojawiło się w polskich dokumentach w 1287 r. To imię pochodzenia słowiańskiego. Składa się z dwóch członów. Pierwszy z nich „Jaro” oznacza coś surowego, ostrego. „Mir” to pokój.
Milan
Mogłoby się wydawać, że Milan to imię zagraniczne. Kojarzy się przecież z Mediolanem. Tymczasem Milan to słowiańskie zdrobnienie męskich imion, które zaczynały się na „Miło”, jak: Miłobrat, Miłosław, Miłowit, Miłosz. Co prawda ta zdrobniała forma nie jest popularna w Polsce. Często można się jednak spotkać z nią w krajach południowosłowiańskich.
dolgachov @ 123rf.com
Lech
Lech to bardzo polskie i bardzo dumne imię. Wyodrębniło się z innego staropolskiego imienia – pochodzi od Leszka, czyli Lestka. Oznacza kogoś o dużym sprycie.
Sambor
Sambor to także słowiańskie imię, chociaż niektórzy mogą być zdziwieni tą informacją. Cząstka „Sam” oznacza kogoś samotnego, samodzielnego. „Bor” to walka, zmaganie się z czymś. Sambor jest więc imieniem oznaczającym kogoś, kto nie boi się iść po zwycięstwo samemu.
Żegota
Żegota to piękne, słowiańskie imię, które odegrało duże znaczenie w polskim romantyzmie. Adam Mickiewicz użył tego imienia w III części „Dziadów”. Mało kto wie, ale sam Pan Tadeusz miał być Żegotą, jednak polski wieszcz zmienił koncepcję swojej pracy. Imię wywodzi się od słowa „żec” co oznacza „palić”.
Sieciech
Sieciech to bardzo przyjemne dla ucha staropolskie imię. Składa się z dwóch części. Pierwsza, czyli „Sie-” odnosi się do przedrostka „Wsze-”, co oznacza „każdy, zawsze, wszystek”. Końcówka „-ciech” oznacza z kolei radość, cieszenie się. Sieciech jest więc osobą, która zawsze się cieszy.
Evgeny Atamanenko @ 123rf.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55