Nadopiekuńczość jest jednym z poważniejszych błędów wychowawczych. Zamykanie dziecka w przysłowiowe złotej klatce nie jest niczym dobrym, sprawia, że dziecko chce jak najszybciej wydostać się spod matczynej kontroli. Oto kilka oznak, że jesteś nadopiekuńczą matką, lepiej coś z tym zrób!
VGstockstudio @ shutterstock.com
Zawsze dopytujesz o wszystkie szczegóły
W momencie gdy dziecko wychodzi, Ty żądasz zbyt wielu informacji. Chcesz wiedzieć gdzie idzie, z kim (dokładnie z imienia i nazwiska oraz numeru telefonu), jak długo ma zamiar tam przebywać, czy nie zmieni lokalizacji i kiedy wróci do domu (co do minuty). Każde wyjście Twojego dziecka kończy się takim samym przesłuchaniem, nawet do sklepu. Zastanów się czy naprawdę musisz aż tak wszystko wiedzieć i kontrolować?
Kontrolujesz prywatną korespondencję
Zaglądasz z kim Twoje dziecko rozmawia, czytasz sms-y i wiadomości na portalach społecznościach, wmawiasz sobie, że to zdrowa kontrola a tak naprawdę naruszasz prywatność swojego dziecka. Nie jest to normalne zachowanie i warto się zastanowić nad tym, czy jest sens w taki sposób naruszać sferę prywatną.
Przeszukujesz pokój w czasie nieobecności dziecka
Sama do końca nie wiesz czego tam szukasz. Nie powinnaś tego robić, dziecku trzeba okazać więcej zaufania, nie warto regularnie prześwietlać szuflad i szafy.
Nawet przy zwykłym przeziębieniu panikujesz i doszukujesz się poważnych chorób
Każdy czasem się przeziębi, katar, kaszel czy bolące gardło to jeszcze nie choroba śmiertelna, kilka dni w łóżku i wszystko powinno wrócić do normy. Nie warto dopowiadać sobie całego kanonu innych chorób i wymyślać dolegliwości, których nigdy nie było. Zachowaj spokój i nie panikuj.
Wyręczasz dziecko we wszystkim
Podajesz obiad, zmywasz po obiedzie, wynosisz śmieci, sprzątasz, gotujesz a nawet niekiedy robisz za dziecko prace domowe i wyręczasz praktycznie we wszystkim. W ten sposób odbierasz dziecku możliwość adekwatnego przygotowania się do dorosłego życia. Dziecko musi mieć jakieś obowiązki by miało możliwość nauki podstawowych czynności życia codziennego.
Nie stawisz dziecku jasnych zasad i zakazów
Brak zakazów czy jasnych zasad powoduje, że dziecko wchodzi Ci na głowę. Nie możesz pozwalać na wszystko i spełniać każdej zachcianki, uczysz dziecko w ten sposób tego, że może mieć wszystko czego tylko chce, dziecko w ten sposób nie nauczy się pokory a stanie się rozpieszczonym człowiekiem, któremu wszystko się należy.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Kamila
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30