Bycie nastolatkiem to trudna sprawa – wiek burzy i naporu wielu z nas wspomina dosyć dramatycznie. Pierwsze miłości, próby budowania własnej tożsamości, porażki w szkole… wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na przyszłe życie twojej pociechy. Jak rozmawiać z nastolatkiem?
pixabay.com
Przede wszystkim traktuj go poważnie!
Podstawowym błędem rodziców dorastających dzieci jest traktowanie własnych pociech z góry. Przecież jeszcze do niedawna twoje dziecko było wpatrzone w ciebie jak w obrazek! Co mogło się zmienić? Otóż dorastający nastolatek próbuje samodzielnie podejmować decyzje, ma własne obserwacje i wnioski. W waszych dyskusjach zawsze bierz pod uwagę zdanie twojego dziecka! Niech ono wie, że jego opinie mają dla ciebie znaczenie i szanujesz je.
Dziecko to nie zabawka bez uczuć
Kolejnym błędem rodziców nastolatków jest ignorowanie uczuć młodych ludzi. „Phi! A co to za problem!” – słyszy się w wielu domach. Tymczasem twoje dziecko przeżywa swoje małe dramaty i traci zaufanie do ciebie. Nie dziw mu się: jeżeli lekceważysz jego uczucia, ono zaczyna budować mur między wami.
pixabay.com
Dziecko nie należy do ciebie
Rodzicom wydaje się, że czegokolwiek nie zrobią, dzieci będą po ich stronie. Nie, nie, nie! Taka postawa to wyraz ignorancji i arogancji. Twoje dziecko nie jest twoją własnością i pewnego dnia, po wielu kłótniach i przykrościach, po prostu wyprowadzi się i przestanie do ciebie odzywać.
pixabay.com
Bądź trochę przyjacielem, a trochę mistrzem
Twoje dziecko musi wiedzieć, że może ci się zwierzyć. Dlatego bądź przyjaźnie do niego nastawiona. Nigdy jednak nie udawaj „kumpla” swojego dziecka. Taka relacja jest destrukcyjna, ponieważ nastolatek musi mieć swoje autorytety, pewne granice. To paradoksalne, ale niekiedy kłótnie o późny powrót do domu są dla dziecka rodzajem dowodu bezpieczeństwa – moi rodzice dbają o mnie i zależy im na mnie, dlatego się denerwują.
Bądź konsekwentna
Chcesz zdobyć zaufanie swojego dziecka? Bądź konsekwentna we własnych decyzjach i postanowieniach. Na nic twoje zapewnienia, że konsekwencja, pracowitość i uczciwość są ważne, jeśli tobie samej nie chce się wstawać do pracy, lekceważysz swoje problemy i zdarza ci się okłamywać innych ludzi. Dziecko wyczuwa każdy fałsz.
pixabay.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55