Pierwszy dzień szkoły jest czymś bardzo stresującym, zarówno dla dziecka jak i dla jego rodziców. Często temu wydarzeniu towarzyszą różne emocje, te pozytywne jak i negatywne. Warto jednak pokazywać dziecku, że szkoła jest fajna. Pozytywne nastawienie rodzica rodzi pozytywne nastawienie dziecka.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
Stres
Stres to uczucie, które Twoje dziecko może odczuwać nie tylko w pierwszy dzień szkoły, ale i przed ważnymi sprawdzianami czy odpowiedzią ustną. Warto jednak zaznaczyć, że trochę stresu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, jednak gdy emocja ta wymyka się spod kontroli, warto udać się po poradę do specjalisty.
Strach i lęk
Strach przed tym co nowe i nieznane, z czasem powinien minąć. W momencie gdy dziecko zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu, negatywne uczucie jakim jest strach czy też lęk minie. Pamiętaj, że każdy kto zaczyna nowy etap w swoim życiu ma prawo do odrobiny strachu, nie warto tego analizować trzeba być po prostu wsparciem.
Zagubienie
Nowe miejsce, nowi ludzie, całkiem inne otoczenie aniżeli to do którego przyzwyczajone jest dziecko sprawiają, że czuje się ono zagubione. Jest to ludzki odruch, który powinien sam z siebie zaniknąć. Jeżeli jednak zagubienie będzie się pogłębiać może wystąpić ryzyko niedostosowania społecznego, wtedy należy udać się po poradę do specjalisty w celu podjęcia odpowiednich kroków niwelujących ten stan.
Niepewność
Każdy, kto próbuje czegoś nowego jest niepewny. To uczucie jest czymś naturalnym i z czasem przemija.
Roztargnienie
Dużo nowego, wiele się dzieje, w tak krótkim czasie, sporo nowych twarzy powoduje, że dziecko odczuwa pewne roztargnienie, coś w rodzaju podniecenia czymś co nowe i nieznane. Dzieci, które lubią nowości i są spragnione świata i przygód, mogą odczuwać pewnego rodzaju roztrzepanie czy niemożność skupienia uwagi na jednej rzeczy, skoro wokół tyle się dzieje.
Ciekawość
Dziecko jest ciekawe tego co je czeka, nowych kolegów, nauczycieli, lekcji. Chce powoli poznawać nowe środowisko społeczne i stawać się jego częścią.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55