O buncie dwulatka słyszeli wszyscy rodzice. Mówi się, że w dziecko w okolicach tego wieku potrafi przerodzić się ze słodkiego aniołka w prawdziwego buntownika. Czasem ciężko jest sobie poradzić z dzieckiem, które na większość pytań reaguje stanowczą odmową, bez przerwy powtarza “daj”, wszystko chce robić po swojemu bądź jest niezdecydowane, pokazuje swoją złość krzycząc i rzucając przedmiotami. Jak przetrwać bunt dwulatka bez zbędnych nerwów?
Johan Larson @ 123rf.com
Cierpliwość
Cierpliwość to główny klucz do sukcesu - łatwo powiedzieć, ale jak zachować stalowe nerwy? Istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim na bunt dziecka trzeba reagować bez krzyku. Krzyk tylko podnosi poziom agresji i zdenerwowania, zarówno u rodziców, jak i u dziecka.
Bez długich przemów
Jeżeli będziemy tłumaczyć dwulatkowi co źle zrobił przez długie przemowy, to raczej na nic zda się nasz wysiłek. Dziecko nie będzie potrafiło skupić uwagi przez całe nasze kazanie, a nawet części nie zrozumie. Lepiej zadziałają krótkie i wyraźne komunikaty (np. nie wolno mnie bić, bo to boli). Warto też pamiętać o zdecydowanym, ale spokojnym tonie.
Stawianie wyraźnych granic
Dziecko około drugiego roku życia, często sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Jeśli raz pozwoliliśmy na malowanie ściany, to dziecko uzna, że nie ma w tym nic złego i sięgnie po kredki kolejny raz. Jeżeli zatem coś robi źle, trzeba to od razu komunikować i przede wszystkim konsekwentnie podtrzymywać zdanie, a nie ulegać pod wpływem płaczu. Z czasem zauważymy, że taka postawa przynosi dobry skutek. Oczywiście nie można też zapominać o chwaleniu i docenianiu za dobre zachowanie dziecka.
Pozwolenie na własne wybory
Ustalając granice między tym co wolno a czego nie wolno, trzeba też pozwolić dziecku na pewne własne wybory. Dziecko musi nauczyć się podejmować samodzielnie decyzje. Można na przykład zapytać, czy chce zjeść banana czy jabłuszko.
Okazywanie sobie miłości
Bunt dwulatka wiąże się z częstymi, codziennymi zmaganiami. Kiedy dziecko jest jednak spokojne, trzeba okazywać mu miłość, przytulać i uśmiechać się. Wtedy zobaczy, jak miło można spędzać czas razem. Warto też dobrze zorganizować dzień, aby było w nim dużo wspólnej i ciekawej zabawy, a jak najmniej czasu na złość.
Czas dla siebie
Okres buntu dwulatka jest bardzo wymagający, ale wtedy w szczególności trzeba zadbać o czas dla siebie. Jeśli nauczymy się wypoczywać i regenerować spędzając miło czas, to na pewno będziemy mieć więcej siły do kolejnych wyzwań, jakie stawia przed nami kilkulatek.
Evgeny Atamanenko @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Krystyna
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55