Wychowanie jest procesem celowego oddziaływania wychowawcy na wychowanka, tak by w efekcie nabył on podstawowe wartości i normy ogólnie przyjęte i zaakceptowane w danym społeczeństwie. Wychowywanie jest także procesem złożonym, intencjonalnym, interakcyjnym, relatywnym a także długotrwałym, dlatego błędne jest postrzeganie tego procesu wyłącznie w aspekcie dzieci i młodzieży, wychowanie trwa bowiem całe życie człowieka. Są jednak cechy, które mogą wpływać na zakłócanie wychowania i w rezultacie może być ono znacznie utrudnione. Oto kilka symptomów, które mogą być przyczyną trudności wychowawczych.
STUDIO GRAND OUEST @ fotolia.com
Izolacja
Izolacja znacznie ogranicza zdolności interakcyjne na których to powinno skupiać się wychowywanie dziecka. Interakcje społeczne są podstawą socjalizacji dzieci i młodzieży, dlatego jeżeli w tym obrębie wystąpi problem to należy go jak najszybciej zniwelować i wdrożyć działania, które pozwolą dziecku na większe otwarcie się na rówieśników, nauczycieli i całe środowisko w którym dorasta i przebywa.
Lękliwość
Lękliwość może by wynikiem traumatycznych przeżyć dziecka związanych np. z dysfunkcjonalnością rodziny, tęsknotą za rodzicami, która może z kolei być wynikiem zbyt silnej i za emocjonalnej więzi, która powoduje niechęć dziecka do opuszczania domu i rodziców. Lękliwość jest także efektem wielu zaburzeń, które powinny być zdiagnozowane w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Jasne jednak jest, że tak rozumiana lękliwość znacznie ogranicza proces wychowywania.
Nadpobudliwość
Często nadpobudliwość jest sygnałem tego, że dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy. Nadpobudliwość psychoruchowa ADHD, to zaburzenie, które wymaga specjalistycznej diagnozy i wdrożenia odpowiednich metod opiekuńczych, edukacyjnych, wychowawczych i socjalizacyjnych.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55