Faktem jest, że mamy nie powinny podchodzić do usypiania swojego dzidziusia z niecierpliwością. Im więcej negatywnych emocji, tym maluszek będzie bardziej rozdrażniony. Szkoły są różne. Jedna mówi, by brać niemowlę do łóżka, inne, że pod żadnym pozorem nie. Z całą pewnością podpowie Ci matczyna intuicja, jak również kilka wypraktykowanych porad.
Ważny nieprzerwany sen
Sen jest bardzo ważny dla organizmu niemowlęcia, który w pierwszym roku życia potrzebuje go najwięcej. Hormon wzrostu wydzielany przez przysadkę mózgową w zdecydowanie większym stężeniu produkowany jest podczas snu. To dlatego mówi się, że gdy dziecko śpi, to rośnie. Kolejną ważną sprawą dla prawidłowego rozwoju maluszka jest przetwarzanie informacji przez mózg. Tylko podczas głębokiego nieprzerywanego snu ta jego naturalna potrzeba zostaje zaspokojona.
Najważniejszy synchron
Abyś ani Ty, ani Twój maluszek nie musieli denerwować się na siebie, w pierwszych miesiącach życia nowego domownika dostosujcie do siebie czas swojego odpoczynku, drzemek i snu. Stały rytm jest bowiem najważniejszy.
Jako mama musisz być świadoma tego, że sen niemowlaka do około 12 tygodnia życia nie trwa dłużej niż 3 godziny. Po takiej drzemce jest ono znowu aktywne. Na taki stan rzeczy mają wpływ przeplatające się fazy snu REM i snu spokojnego. Tej kwestii nie da się przeskoczyć. Można jednak od około 4 miesiąca życia dziecka wdrożyć wiele sposobów, na jak najdłużej przespaną noc.
Sposoby na niebudzenie się w nocy
Jeśli Twoje dziecko jest spokojniejsze i dłużej przesypia przy Tobie, z powodzeniem możesz spać razem z nim, zwłaszcza, gdy karmisz je piersią. To metoda praktykowana przez wielu rodziców. Dzięki niej maluszek po przebudzeniu, będzie czuł się bezpieczniej niż w sterylnie przygotowanym łóżeczku. Jeśli przestaniesz karmić piersią lub niemowlę zaczęło przesypiać dłuższą część nocy, powinno spać już samo.
Ponadto nie wolno zapominać o:
-
wietrzeniu pokoju przed snem;
-
zmianie pieluszki;
-
karmieniu na około pół godziny przed snem;
-
przygotowaniu się na dokarmianie – miej w pogotowiu butelkę z mlekiem, jeśli nie karmisz piersią;
-
zadbaniu o dyskretne oświetlenie w pokoju;
-
regularnych kąpielach i delikatnych masażach niemowlęcia.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55