Wielu rodziców staje dziś przed dylematem odnośnie tego czy wysyłać swoje dziecko w wieku 6 lat do szkoły, czy też zdecydować się o rozpoczęciu edukacji od zerówki. Rozgorzał nawet wielki konflikt na tym tle, ale spośród krzyków i pseudo argumentów często ciężko wyłowić te, które mają sens. Podejdźmy więc do tego tematu bez zbędnych uprzedzeń i rozważmy wszelkie plusy i minusy, które opowiadają się za rozpoczęciem edukacji szkolnej w wieku sześciu lat.
Nadezhda Prokudina @ 123rf.com
SZEŚCIOLATEK W SZKOLE – KORZYŚCI
Co najważniejsze maluch oszczędza czas. Zamiast słuchać mało doświadczonych rodziców, warto odnaleźć w swoim otoczeniu osoby, które rok wcześniej poszły do szkoły już w dawniejszych latach. Jak wspominają to jako osoby dorosłe? Z naszego doświadczenia – wszystkie te osoby wspominają to po czasie dobrze mimo, że na początku czasami taka decyzja przynosi dziecku nieco mniej korzyści. Osoby takie rok szybciej kończą edukację i są przyzwyczajone do obcowania ze starszymi, dojrzalszymi osobami, a więc korzyści są w tym względzie oczywiste.
STRACONE DZIECIŃSTWO – ARGUMENT PRZECIW
Rodzice często są straszeni takim właśnie problemem. Tu również na początek przyda się przede wszystkim rozmowa z dziećmi, które takim trybem się uczyły. Dziecko może faktycznie stracić dzieciństwo w sytuacji, kiedy jest stopień rozwoju nie pozwala jeszcze na pójście do szkoły i proces ten odbędzie się na siłę. To sytuacja niebezpieczna dla dziecka i nie powinniśmy postępować w ten sposób bez odpowiedniej wiedzy. Jeżeli nie mamy pewności wystarczy wysłać nasze dziecko na odpowiednie badania psychologiczne by przekonać się co do jego indywidualnych predyspozycji do nauki.
Opinia psychologa wydaje się być w przypadku rodziców niezdecydowanych kluczowa. To zwyczajna, bardzo prosta wizyta, w czasie której profesjonalny psycholog ocenia możliwości intelektualne naszej pociechy i na tej podstawie wyciąga wnioski co do możliwości jego nauczania od razu w szkole podstawowej. Decyzja odnośnie wysłania dziecka do szkoły bądź nie powinna być taką właśnie opinią poparta i nie powinna podejmowana być autorytarnie przez samych rodziców.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55