Naturalne, bogate w minerały, niezwykle cenne leczniczo – wody termalne. Choć powszechnie kojarzy się je przede wszystkim z kosmetyką i rekreacją, od tysiącleci wskazuje się także na ich prozdrowotne właściwości. Czy słusznie? Zdecydowanie tak! Wody geotermalne posiadają szeroki zakres stosowania w łagodzeniu wielu dolegliwości. Potwierdzają to liczne badania naukowe prowadzone w ośrodkach na całym świecie. Uczeni zwracają szczególną uwagę na ich potencjał w leczeniu schorzeń dermatologicznych, ale nie tylko.
Wody termalne – czym są?
Najważniejsze polskie źródła termalne występują w Tatrach. Zaliczają się do nich przede wszystkim baseny termalne w Białce Tatrzańskiej, choć cenne ośrodki uzdrowiskowe, czerpiące z właściwości wód geotermalnych, to także Cieplice czy Ciechocinek. W Europie natomiast prym wiodą francuskie wody termalne z Vichy, Avène i La Roche - Posay. Czym jednak są wspomniane wody? Zgodnie z obowiązującą ustawą prawa geologicznego i górniczego, definiuje się je jako wody podziemne, których temperatura na wypływie z ujęcia jest nie niższa niż 20 stopni Celsjusza. Ich ciepło bezpośrednio wiąże się z działaniem energii geotermalnej pochodzącej z wnętrza ziemi.
W zależności od głębokości oraz miejscowych warunków geologicznych wody termalne mogą różnić się zarówno temperaturą, jak i zawartością związków mineralnych. Właściwości fizykochemiczne typowe dla określonej wody determinowane są różnymi czynnikami. Jednym z najważniejszych jest obecność gazów, w szczególności dwutlenku węgla, a ponadto rodzaj i rozpuszczalność skał, jakie podczas podziemnego przepływu napotyka woda. Dostępne dane literaturowe wskazują, że w Polsce występują przede wszystkim geotermalne wody słabo zmineralizowane (mineralizacja < 1g/dm3) – krzemowe, fluorkowe, siarczkowe lub radonowe. Poza tym, wody mineralne (mineralizacja > 1g/dm3) - głównie chlorkowo-sodowe, chlorkowo - siarczanowo - sodowe, chlorkowo-sodowo-wapniowo-magnezowe oraz chlorkowo - wodorowęglanowo - sodowe.
Właściwości lecznicze
W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uwzględniając wyniki rozmaitych badań, uznała balneoterapię za praktykę integracyjną, uzupełniającą leczenie bólu. Wartość lecznicza wód termalnych jest szczególnie dobrze udokumentowana w przypadku dolegliwości reumatoidalnych oraz schorzeń układu krążenia. Badania wskazują, że ciepłe źródła wywierają szereg korzystnych oddziaływań na organizm, m.in.:
- rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają ukrwienie tkanek;
- zwiększają dyfuzję przez błony komórkowe;
- obniżają ciśnienie krwi;
- powodują ogólną poprawę funkcjonowania układu krążenia, nerek oraz płuc;
- zwiększają rozciągliwość mięśni gładkich i szkieletowych;
- stymulują funkcje wydzielnicze, zwiększają poziom adrenaliny, histaminy, acetylocholiny, bradykininy;
- przyspieszają przemianę materii;
- działają przeciwzapalnie i immunomodulująco.
Podkreśla się ponadto szczególną rolę wód termalnych w terapii chorób skóry. Schorzenia dermatologiczne leczone z dobrym skutkiem balneoterapią to m.in. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik pospolity, trądzik różowaty, liszaj płaski oraz łojotok.
Dlaczego warto korzystać z wód termalnych?
Korzyści płynących z zażywania kąpieli geotermalnych jest znacznie więcej. Okazuje się bowiem, że znakomicie wpływają także na ogólną kondycję psychofizyczną, niwelują stres i napięcie. Specjalnie tworzone kompleksy rekreacyjne są coraz częściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu. Największą popularnością w Polsce cieszą się baseny termalne w Białce Tatrzańskiej, a wśród nich Terma Bania, która wykorzystuje wodę pozyskiwaną z głębokości 2500 m. Oddziaływanie termiczne wzmacniane zawartością określonych związków mineralnych odgrywa rolę nie tylko leczniczą, ale także stricte kosmetyczną. Wody termalne, szczególnie te bogate w krzemionkę, działają ochronnie i regenerująco na skórę. Poza tym niektóre z nich, obfitujące w mangan oraz jodowo-bromowe, prezentują wysoką aktywność antyoksydacyjną i, jak wskazują badania, wpływają na opóźnianie procesów starzenia cery.
Powiązane artykuły
-
Skuteczne sposoby na rozwiązanie problemów z ręcznikami
Ręczniki są bardzo ważnym akcesorium łazienkowym, wykorzystywanym każdego dnia po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Co zrobić, aby korzystanie z ręcznika zawsze było wygodne i komfortowe? Oto nasze porady, które pomogą Ci w zachowaniu ładu i porządku.
-
Sprawdzone sposoby, które pomogą Ci wygrać z komarami
Każdego lata napotykamy na ten sam problem: komary. Jak tylko zrobi się troszkę cieplej, z każdego zbiornika wodnego wykluwają się larwy, które uprzykrzają nam życie. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można znacznie ograniczyć ich ilość w naszej okolicy. Przedstawiamy kilka sprawdzonych i bardzo prostych sposobów na walkę z tymi małymi potworkami.
-
Pomysły na preparaty domowej roboty, które uchronią Cię przed komarami I insektami
W sklepach są różnego rodzaju preparaty na komary, kleszcze i inne insekty, których wolelibyśmy unikać. Preparaty te nie zawsze są skuteczne, a często sporo kosztują. Przedstawiamy kilka ciekawych porad, które mogą się przydać w walce z tymi krwiożerczymi potworami.
-
Sprytne zastosowanie szczoteczki do zębów. Znakomite!
Mogłoby się wydawać, że ma ona tylko jedno, standardowe zastosowanie. Nic bardziej mylnego! Szczoteczkę do zębów wykorzystasz na szereg różnych sposobów. Sprawdź je koniecznie!
Kamila
Sprytne zastosowanie szczoteczki do zębów. Znakomite! 2016-12-19 08:07:17 2016-10-27 11:28:14