Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla samego malucha, ale i dla jego opiekunów. Jak więc przygotować go na to, co może go czekać we wspomnianej placówce i jakie kroki podejmować chcąc złagodzić ewentualny lęk?
Zinkevych @ fotolia.com
1. Przygotuj dziecko do zmiany
Pierwszy dzień w przedszkolu bywa dla dziecka szokiem przede wszystkim dlatego, że najczęściej nie jest ono w żaden sposób przygotowane na zmianę, jaka właśnie następuje. Niestety, najczęściej dzieje się tak z winy rodziców. Już na kilka miesięcy przed tym wyjątkowym dniem warto więc podejmować pierwsze próby zostawiania malucha pod opieką osób innych niż mama i tata. Dobrze jest też systematycznie wydłużać spędzany bez nas czas. Dzięki temu widok mamy opuszczającej przedszkole nie wyda się dziecku aż tak szokujący.
2. Przeprowadź z dzieckiem lekcję samodzielności
Owszem, to w przedszkolu maluch nauczy się myć zęby, wiązać buty i sprzątać po sobie, pamiętajmy jednak, że już pierwszego dnia znajdzie się w otoczeniu mniej lub bardziej samodzielnych rówieśników. Każda sytuacja stresowa sprawia, że przedszkole kojarzy się dziecku z miejscem nieprzyjemnym, w którym nie chce ono przebywać. Jeśli jednak już wcześniej nauczymy je samodzielności, w istotny sposób podniesiemy jego pewność siebie.
o_lypa @ fotolia.com
3. Nie strasz dziecka
Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu nie powinien być dla niego zaskoczeniem, rodzice nie mogą jednak dopuścić i do tego, aby placówka ta już od jakiegoś czasu budziła w dziecku złe skojarzenia. Nie powinniśmy zatem grozić mu, że wraz z nadejściem przedszkola wszystko się zmieni, a ono zobaczy, jak wygląda prawdziwe życie. Niedopuszczalne jest też straszenie paniami przedszkolankami oraz innymi dziećmi!
4. Nie krzycz na dziecko
Nawet najlepiej przygotowane do edukacji przedszkolnej dziecko pierwszego września może poczuć się znacznie mniej pewnie niż można byłoby się tego po nim spodziewać. Rodzic jest jednak od tego, aby nie tracić opanowania. Nie należy więc krzyczeć na nieoczekiwanie płaczące dziecko, ani go wyśmiewać. Nie wolno też wymykać się ukradkiem w nadziei, że dziecko tego nie zauważy!
Pressmaster @ fotolia.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55