Tradycje świąteczne ulegają ciągłym zmianom. Nie inaczej jest w przypadku Wielkanocy – wiele dawnych zwyczajów odeszło w zapomnienie, a zastąpiły je nowe, które dla babć i dziadków wciąż są nie do przyjęcia. Jak kiedyś wyglądała Wielkanoc? Jak wygląda Wielkanoc dziś?
Belight @ shutterstock.com
Wielki Post
Obecnie Wielki Post nie jest surowo przestrzegany. Zwykle je się tak jak zwykle, rezygnując z mięsa jedynie w piątki. Dawniej od Środy Popielcowej w domach jadało się bardzo skromnie. Tłuste jedzenie znikało z talerzy, a zabawy i muzyka były zabronione. Dodatkowo post pokrywał się z przednówkiem, co sprawiało, że żywność oszczędzano i jedzono jeszcze mniej. Nie spożywano nawet jajek, które odkładano na Wielkanoc.
Śródpoście
Dziś o tym zwyczaju nikt nie pamięta. Dawniej była to czwarta niedziela Wielkiego Postu. W tym dniu śpiewano pieśni pełne nadziei, a w kościołach ponownie rozbrzmiewały dzwony. Dzieci z grzechotkami wybiegały na pola, by budzić przyrodę.
Niedziela Palmowa
Jeden z niewielu zwyczajów, który nie uległ zmianie. Palmy z gałązek wierzbowych, trzcin czy malin zanosi się do kościoła, a tam święci i przynosi z powrotem do domu. Wtyka się je za obraz lub stawia w wazonie, by chroniły przed chorobami i nieszczęściem.
Olena Mykhaylova @ shutterstock.com
Przygotowywanie święconki
Skład święconki przez lata nieco się zmienił. Koszyczki zanoszone do kościoła są przede wszystkim mniejsze – wkłada się do nich produkty w symbolicznej ilości, jednak przed laty rodziny nosiły całe dania w wielkich koszach. Niezmiennie do koszyczka wkłada się baranka, jajka, chrzan, wędlinę, ser, sól, kawałek ciasta, masło i kiełbasę. Obecnie dzieci wkładają do koszyczków również czekoladowe jajka lub zajączki.
Polewanie wodą w Dyngusa
Polewanie się wodą w Dyngusa jest zabawną tradycją, jednak powoli zanikającą ze względu na chuligańskie wybryki. Dawniej chłopcy oblewali wodą panny na wydaniu, a dziś polewamy się jedynie symbolicznie. W miastach jest zakaz oblewania wodą na ulicy, a za oblanie przechodniów grozi mandat.
Jag_cz @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
-
Święta w kuchni: jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować?
Przed świętami Wielkiej Nocy wiele czasu spędza się w kuchni na gotowaniu i pieczeniu. Jedne panie domu uwielbiają krzątaninę przy ciastach i mięsach, dla innych – jest to powód frustracji i ciągłego stresu. Jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kuchennymi katastrofami.
-
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane
Święta Wielkanocne przypadają w pięknym okresie – przyroda budzi się do życia, a pierwsze promienie słońca zachęcają do wychodzenia na spacery. Niestety, nie wszyscy lubią Wielkanoc. Co zrobić, by to się zmieniło? Przedstawiamy 5 pomysłów na to, aby święta wielkanocne były udane bardziej niż zwykle.
Kamila
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane 2018-03-30 07:49:42 2017-03-17 14:09:36