Kultura
Znajdziesz tu ogół materialnych i niematerialnych wytworów ludzkich podzielony na szereg gałęzi. W ramach kultury wyróżnić możemy między innymi: film, literaturę, muzykę, sztuki audiowizualne. Badana przez kulturoznawców.
Recenzja najnowszej książki Sparksa: "Spójrz na mnie"
Nie ukrywam, że odkąd w moje ręce wpadła pierwsza książka Nicholasa Sparksa "Pamiętnik", tak bardzo rozdmuchana za pomocą genialnej ekranizacji z Ryan'em Goslingiem w roli głównej - zostałam nadworną fanką autora. Zresztą, która kobieta nie jest? Jak można nie lubić zatapiania się w ogromie emocji; wzruszenia, złości, tajemniczości, pożądania, które towarzyszą każdej sparksowskiej książce. Na najnowszą powieść bestsellerowego autora trzeba było czekać aż dwa lata, jednak już mogę stwierdzić, że naprawdę było warto.
Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew - nowy reportaż Pawła Smoleńskiego
Tym razem wybierzemy się z Pawłem Smoleńskim do Izraela. Ponownie, ktoś mógłby rzec, i to prawda. Natomiast tematyka jest zupełnie nowa, dotyczy Beduinów, zamieszkujących pustynię Negew czy An – Nakab, jak oni sami nazywają swoje ziemie.
Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji - recenzja
Książki kucharskie i poradniki kulinarne zajmują w naszej domowej biblioteczce dość poczesne miejsce, zaraz obok literatury faktu, historii i fantastyki. Jednak wydana właśnie nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN książka "Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji" autorstwa Joanny Furgalińskiej stanowi w tym zbiorze prawdziwy ewenement. Bo czego się spodziewacie otwierając książkę kucharską? Listy produktów niezbędnych do przygotowania danej potrawy, sposobu jej wykonania i ewentualnie smakowitych zdjęć.
Nowa książka Lidla - Kuchnia polska według Karola Okrasy
"Kuchnia polska według Karola Okrasy" to czwarta już książka kucharska wydana nakładem sieci popularnych marketów spożywczych Lidl. Po dotychczasowych sukcesach takich tytułów jak "Cukiernia Lidla. Przepisy mistrza Pawła Małeckiego", "Pascal kontra Okrasa" czy "Ryby są super" przyszła kolej na kuchnię polską.
Jerozolima jakiej nie znasz!
Dla wiernych trzech największych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu Jeruszalaim istniało „od zawsze”. W czasach prehistorycznych to właśnie tam Abraham, wystawiony na próbę przez Boga, chciał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka. Przez trzy tysiąclecia historii tego miasta rządzili nim niezliczeni władcy różnych narodów: od Kananejczyków przez Egipcjan, Rzymian, Turków, Brytyjczyków po Izraelczyków. Nie wymieniłem wszystkich, bo zajęłoby to kilka wierszy. Z ważniejszych wydarzeń w historii Jerozolimy trzeba jeszcze wymienić to, że król Dawid tu zbudował stolicę swego państwa, tu powstała słynna Świątynia wzniesiona przez króla Salomona, na której dziedzińcu nauczał Jezus, stąd Mahomet miał pójść w ślady Jezusa – do nieba. Najstarsze ślady osadnictwa w tym świętym dla 3 religii mieście pochodzą z XIV wieku przed Chrystusem. A skoro tyle tam się działo, to i zabytków zatrzęsienie.
Ludzkie losy splatają się z losami aniołów
Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie mechanizmy kierują ludzkim życiem – naszym życiem w ogóle? Co sprawia, że w danym momencie podejmujemy taką, a nie inną decyzję? Czy rzeczywiście – jak przekonuje nas do tego przysłowie – „każdy jest kowalem własnego losu”? Jak zatem wyjaśnić fakt, iż jedna decyzja potrafi zaważyć na całym naszym życiu i zmienić jego bieg?
Wybrane dla Ciebie
-
8 błędów, które sprawiają, że sprzątanie ciągnie się w nieskończoność
-
Urlop macierzyński w 2020 roku - WAŻNE INFORMACJE
-
7 najpiękniejszych imion dla Twojej córki
-
Dlaczego powinnaś jeść jabłko każdego dnia? Poznaj niesamowite właściwości tego owocu
-
Sztuczki wielkich wizażystów. Tego wcześniej nikt Ci nie powiedział!
-
Szczupły brzuch w 3 tygodnie - marzenie każdej kobiety