Najbardziej korzystną sytuacją dla dziecka jest ta, w której jest ono karmione przez mamę piersią, ale z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe. Wówczas należy podjąć trudną decyzję o przestawieniu maluszka na mleko modyfikowane. Trudną, bo wybór jest obecnie szeroki, różne są jego rodzaje. Jak wybrać mleko modyfikowane, by najlepiej wpisywało się w potrzeby dziecka?
Mleko modyfikowane – rodzaje
Chcąc wybrać mleko modyfikowane w sposób najbardziej świadomy i tym samym korzystny dla dziecka, należy poznać jego rodzaje. Po pierwsze możemy wyróżnić mleko początkowe i następne. Mleko modyfikowane początkowe, oznaczone symbolem „1”, jest przeznaczone dla dzieci od momentu urodzenia do 6. miesiąca życia. Może ono stanowić wyłączne źródło pożywienia.
Mleko następne, które stanowi już element zróżnicowanej diety, różni się składem od początkowego, dzięki czemu zapewnia możliwość dalszego prawidłowego rozwoju. Mleko następne oznaczone jako:
- 2 – dedykowane jest maluszkom powyżej 6. miesiąca życia
- 3 – przeznaczone jest dla dzieci powyżej 1. roku życia
- 4 – przeznaczone jest dla dzieci powyżej 2. roku życia
Ze względu na wspomniany już odmienny skład niezmiernie istotne jest, aby wybrać mleko modyfikowane dostosowane do potrzeb dziecka wynikających z wieku i etapu rozwoju, na którym się znajduje.
Ponadto istnieją produkty stworzone z myślą o dzieciach z konkretnymi problemami – są to tzw. dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Dzięki temu można wybrać mleko modyfikowane dedykowane np. dzieciom z tendencjami do łagodnych zaburzeń trawienia (jak gazy i wynikające z tego drażliwość oraz płacz).
Produkty oznaczone symbolem AR to najlepsze rozwiązanie dla maluszków, które mają tendencję do ulewania. Obecnie łatwo też zdobyć mleko dla dzieci z objawami nietolerancji laktozy.
Jak wybrać mleko modyfikowane?
Trzeba pamiętać o tym, każdą zmianę sposobu żywienia maluszka nalezy konsultować z lekarzem. Jeśli występują jakiekolwiek niepożądane objawy, należy skonsultować się z pediatrą i wspólnie ustalić dalsze postępowanie, w tym dobór odpowiedniej mieszanki mlecznej. Jeżeli natomiast u dziecka nie występują żadne specjalne potrzeby żywieniowe, trzeba po prostu wybrać mleko wysokiej jakości, dostosowane do wieku.
Czy mleka modyfikowane różnią się między sobą? Należy zaznaczyć, że każdy produkt tego typu dopuszczony do sprzedaży musi spełniać określone normy, w tym normy europejskie. Niemniej istnieją pewne różnice w składzie. Niektóre mleka mogą zawierać np. większą ilość DHA (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3), a także poszczególnych witamin i minerałów. Warto zatem poświęcić chwilę, by przejrzeć dostępne oferty i porównać skład.
Kiedy wybrać mleko modyfikowane?
Oczywiste jest, że wówczas gdy niemożliwe jest karmienie piersią. Ale co oznacza „niemożliwe”? Tu pojawiają się wątpliwości, bo jak się okazuje, wiele mam rezygnuje z karmienia, tkwiąc w błędnym przekonaniu, że dana dolegliwość wyklucza możliwość żywienia maluszka w sposób naturalny.
Faktycznym i absolutnie bezwzględnym przeciwwskazaniem do karmienia piersią jest np. stwierdzona u dziecka wrodzona nietolerancja laktozy z laktozurią czy galaktozemia (1). Jeśli natomiast chodzi o bezwzględne przeciwwskazania ze strony matki, należą do nich m.in. nieleczona bruceloza i gruźlica, AIDS czy przyjmowanie określonych leków, jak np. leki przeciwnowotworowe (1).
Nawet mamy zakażone wirusem AH1N1 czy ospą mogą karmić! Zachodzi wówczas konieczność odseparowania dziecka od matki, ale ta może odciągać pokarm. W żadnym wypadku przeciwwskazaniem do karmienia nie są takie schorzenia jak m.in.: zapalenie gruczołów piersiowych, choroby infekcyjne z gorączką czy zakażenie WZW (każdego typu) (1).
Zdrowie dziecka jest najważniejsze, dlatego zupełnie zrozumiałe jest, że mamy, u których stwierdza się konkretne dolegliwości i choroby, mają obawy. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią i przejściu na mleko modyfikowane, warto skonsultować ją z zaufanym specjalistą. Może się bowiem okazać, że nie będzie to konieczne.
Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.
Bibliografia:
1. Dr hab. n med. Królak-Olejnik B., Jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.2.1.36., data dostępu: 05.11.2019
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55