Po pierwsze nie wpadaj w panikę i nie daj po sobie poznać, że taka sytuacja wprawiła Cię w poważne nerwy. Tym bardziej nie śmiej się. Najlepszą metodą jest zachowanie spokoju ducha i dostosowana do wieku dziecka konsekwentna rozmowa.
Brett Lamb @ 123rf.com
Kiedy dzieci próbują używać „brzydkich słów”?
Już trzylatki mogą próbować swoich możliwości. One jeszcze nie bardzo rozumieją, że to po prostu coś brzydkiego. Przekleństwa traktują jako słowa, którymi wywołują uwagę rodziców. I tu przede wszystkim rodzicom należy się kilka szczególnych porad:
- skrzętnie ukryj śmiech
- nie krzycz
- nie reaguj porywczo
- powiedz, że to nieładne słowo, którego nie należy używać
- znajdź odpowiedni moment, by porozmawiać z maluchem
Dzieci zdecydowanie szybko podchwytują słowa, które zasłyszą. Nie może więc być to dla Ciebie nowością, jeśli w Waszym domu takie właśnie się pojawiają. Siłą rzeczy takie słowa usłyszane zostają przez dzieci także w przedszkolach. Dziecko może podchwycić przekleństwa, które usłyszy w telewizji, sklepie, na podwórku. Ważna jest natychmiastowa reakcja, lecz oczywiście mocno wyważona.
Na czym polega magiczność niecenzuralnych słów?
Dla dziecka niecenzuralne słowa zwłaszcza w przypadku tych najmłodszych to nic innego jak sprawdzanie ich siły, niemalże mocy sprawczych. Takie eksperymenty są czymś naturalnym, co nie powinno Cię martwić. Warto wiedzieć, że dzieci dodatkowo bardzo lubią „łamać zasady” i czekać na konsekwencje takiego zachowania.
Działamy, by „brzydkich słów nie było”
Co więc robimy, gdy pojawią się mocne słowa u kilkulatka? Oto propozycje:
- pozwól dziecku na ich użycie, gdy Ty będziesz miała przez np. minutę zakryte uszy
- nie krzycz na dziecko, przyniesie to tylko odwrotny skutek od zamierzonego
- spróbuj nie reagować, jeśli jednak nie będzie poprawy, następnym razem przygotuj rozmowę o tym, że maluch mówiąc brzydko, np. sam staje się brzydki
- nie śmiej się, to bodziec do dalszych prób
- wymyślcie inne słowa, które dziecko będzie mogło mówić, gdy tylko przyjdzie mu pomysł do głowy, by powiedzieć „brzydkie słowo”
- odwracaj uwagę najmłodszych.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Wioletta
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55