Dla niektórych wrzesień kojarzy się tylko z jednym – powrót do szkoły, szkolnych obowiązków, uczenia się, nowego środowiska i niemal całkowity brak wolnego czasu. Dzieci, przepełnione obowiązkami i rozregulowane wakacjami i sporą ilością czasu na odpoczynek, często nie potrafią powrócić do rzeczywistości, która towarzyszy im przez większość czasu w ciągu roku. Oto kilka sposób na to, by skutecznie przyzwyczaić dziecko do nowych warunków i powrotu do szkoły.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
Motywacja
Odpowiednio zmotywowane dziecko lepiej poradzi sobie z natłokiem obowiązków i nauki. Można powtarzać dziecku, że po szkole ma jeszcze mnóstwo czasu na swoje zainteresowania czy hobby. Zresztą zawsze pozostaje kwestia weekendów, które można spędzać kreatywnie i ciekawie. Przypominajmy dziecko, że zaraz po odrobieniu lekcji i przyswojeniu nowego materiału stoi odpoczynek i relaks, co może być czynnikiem motywującym dziecko do nauki i kształcenia się. Pamiętaj, odpowiednie nastawienie do rzeczywistości szkolnej Twojego dziecka, zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia.
System pozytywnych wzmocnień
Nie należy zapominać o docenianiu starań dziecka włożonych w uzyskiwanie coraz to lepszych stopni w szkole. Takim pozytywnym wzmocnieniem może być wyjście na lody, zakup nowej zabawki, wyjście do kina, na spacer czy też wyjazd na wycieczkę.
Adekwatne wsparcie
Odpowiednie wsparcie ze strony rodziców jest niesamowicie ważne w przyswajaniu nowych wiadomości i umiejętności przez dziecko. Ważną kwestią wydaje się być fakt, że odpowiednie wsparcie i właściwa motywacja mogą iść ze sobą w parze. Należy pamiętać, że to właśnie w gestii rodziców leży odpowiednie nastawienie dziecka do szkoły.
Efektowny rozkład dnia
Jeżeli odpowiednio rozplanujesz dziecku dzień, tak by starczyło mu czasu na naukę i na zabawę to nie odczuje ono tak bardzo presji dotyczącej przyswajania nowych wiadomości i uczęszczania pięć dni w tygodniu do szkoły.
Atrakcyjne wyposażenie
Zadbaj o to, by Twoje dziecko samo wybrało przybory szkolne. Mogą to być rzeczy z ulubionym motywem bajkowym, uwielbianą przez dziecko postacią albo w ulubionym kolorze Twojej pociechy. Zadbaj, by te przedmioty kojarzyły mu się pozytywnie i właściwie je wzmacniały w środowisku szkolnym, rówieśniczym. Jeżeli dziecko samo dokona tego wyboru, to wzmocni swoją pewność siebie.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55