Każdy rodzic stara się, by jego maluszek codziennie był jak najbardziej szczęśliwszy. Ale tego jednego dnia stajemy na głowie, by uczcić święto przypadające 1 czerwca. W Dzień Dziecka świat wydaje się bardziej kolorowy, na śniadanie serwujemy gofry, po przedszkolu idziemy na lody, a w międzyczasie wręczamy ukochanemu brzdącowi upominek. Maluchy najbardziej cieszą się z zabawek, ale to, na co powinien zwrócić uwagę rodzić to walory edukacyjne i rozwojowe prezentu. Przedstawiamy najlepsze pomysły na rozwijające niespodzianki dla szkrabów w różnym wieku.
Koordynacja i porządkowanie (od 6 mies.)
Piramidka z kółek to niekwestionowany hit wszechczasów! Tego rodzaju układanki z dzieciństwa pamięta każdy z nas, ale warto sprawdzić ulepszoną wersję wieży. Co zostało zmienione? Przede wszystkim wszystkie elementy posiadają atesty bezpieczeństwa i są odpowiednie dla maluszków, które lubią sprawdzać jakość zabawek pierwszymi ząbkami. Poza tym podstawa się buja, dzięki czemu wieża się kiwa, pobudzając zmysły szkraba. Kółko wieńczące piramidkę ma dodatkowo wirujące koraliki widoczne z zewnątrz, które grzechoczą przy każdym ruchu. Dziecko, układając elementy od największego do najmniejszego – w zgodzie z linią kolorystyczną tęczy – uczy się porządkowania i dopasowywania kształtów. Taką piramidkę powinien mieć każdy brzdąc.
Cyferki i literki (6 – 36 mies.)
Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do książek od najmłodszych lat, by wykształcić w nim nawyk sięgania po lektury. Istotne jest dopasowanie treści do wieku dziecka. Najlepszą propozycją na początek przygody z literkami jest Książeczka z wierszykami. Nauka poprzez zabawę z piosenkami, rymowankami jest dużo bardziej efektywna. Dźwięki pomogą przyswoić maluszkowi pierwsze literki, liczby, kształty i nie tylko. Dzięki odpowiedniemu formatowi, dziecko samo może się bawić z książeczką, bo jego małe rączki bez trudu poradzą sobie z przekręcaniem stron. Dodatkowo maluszek ćwiczy zapamiętywanie – w którym miejscu jest ulubiony wierszyk? – pomogą mu w tym kolorowe strony i obrazki ze szczeniaczkiem, odpowiadające treści.
Baby-technologia i naśladowanie (18 – 36 miesięcy)
Maluszki lubią naśladować dorosłych. Bawią się w zawody rodziców czy ich domowe zadania. Dla szkraba, który podbiera już telefon – bo jest kolorowy, ma ruchomy obraz i wydaje dźwięki – dobrym rozwiązaniem będzie Uczący Smartfonik Szczeniaczka „Nagraj wiadomość”. Młodzi wielbiciele technologii mogą korzystać z czterech interaktywnych „aplikacji”. Interaktywna zabawka umożliwia zadzwonienie do Szczeniaczka czy powtarzanie muzycznej playlisty. Najfajniejsze jest jednak nagrywanie wiadomości na pocztę głosową, które potem można wielokrotnie odtwarzać! Kolorowe światełka i radosne dźwięki uczą maluszka nie tylko odgrywania różnych ról, ale też liczenia, dni tygodni, nazw emocji, powitań i zasad prowadzenia rozmów.
Savoir-vivre i empatia (1 – 5 lat)
S eria Little People to zabawki edukacyjne, które pomagają małym dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, uczą zasad kulturalnego zachowywania czy opieki nad zwierzętami. Wcielanie się w różnorodne role pobudza dziecięcą wyobraźnię
i uczy odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach, w których dzieci znajdują się
w codziennym życiu. Nakarmić kurczaczki, wyszczotkować konia czy utulić krówkę
do snu – to tylko część zadań, których będą mogli podjąć się mali pomocnicy właściciela Muzycznej Farmy Małego Odkrywcy. Podczas zabawy dzieci mogą również zobaczyć, jak wykluwają się kurczaki lub obracać silos z kukurydzą, by móc nakarmić podopiecznych po wezwaniu ich srebrnym dzwonkiem na obiad. Zabawa odbywa się w rytmie wesołych dźwięków. Szkraby usłyszą również wypowiedzi oraz rady Jeda dotyczące pracy na farmie, uczące odpowiedzialności i opieki nad zwierzątkami, np. Noc chyba będzie zimna. Przykryjmy kurki ciepłym kocem. Nauczy je to okazywania troski o innych oraz empatii względem zwierząt.
Mali farmerzy będą mogli wcielić się też w nowe role dzięki Pociągowi, Autobusowi lub Samolotowi Małego Odkrywcy. W pociągu dzieci nauczą się przestrzegania zasad podróżowania. Autobus pokazuje, że należy być uprzejmym i miłym dla innych. Z kolei samolotem milusińscy polecą w odkrywczą podróż po zasadach grzecznościowych panujących w podniebnym świecie. Każdy pojazd wyposażony jest w światełka migoczące w rytm wesołych melodii. Zabawki wydają też realistyczne, charakterystyczne dla siebie dźwięki.
Konstrukcja i kreacja (1 – 5 lat)
Klocki Mega Bloks to zabawka idealna. Szkrab wolno z niej wyrasta, pozwala na integrację z dziećmi w różnym wieku, ale równie dobrze sprawdza się w pojedynkę czy w duecie z rodzicem. A co najważniejsze – dzięki Moblinej Walizeczce – zabawę ogranicza już tylko wyobraźnia, której akurat maluszkom nie brakuje. Odkąd wszystkie elementy mieszczą się pudełku na kółkach, konstrukcję nowej budowli można rozpocząć wszędzie tam, gdzie maluszek zabierze swój bagaż, bo ścianki wyposażone są w podstawę do stawiania klocków. Dodatkowo dziecko, które ciągnie własną walizeczkę, uczy się odpowiedzialności za swoje rzeczy od najmłodszych lat. Taka zabawka jest lekka – ma dostosowaną wagę do dziecka – a daje poczucie dużej misji.
Spryt i kolekcjonowanie (od 3 lat)
Maluszki bardzo lubią kolekcjonować. Dla szkraba ważny jest sam fakt poszerzania kolekcji, rolą opiekuna zaś niech będzie to, by zbierane przedmioty były użyteczne i nie stały się typowym zbieraczem kurzu. Dobrym rozwiązaniem są Lokomotywki z serii Tomek i Przyjaciele. Każdy brzdąc zna bajkę o przygodach pociągów z wyspy Sodor. B ohaterowie mają różne charaktery, ale łączą ich wspaniałe przygody. A z każdej z nich dla malucha płynie jakiś morał. Świat Tomka można przenieść do domu dzięki najróżniejszym zestawom do tworzenia torów. Wymyślanie ciągle nowych tras pobudza dziecięcą wyobraźnię i chęć odkrywania, a przeszkody, które muszą pokonać lokomotywki, uczą maluszka sprytu i logicznego myślenia. Świetnym pomysłem na prezent są też zestawy takie, jak Zakręcona przygoda z robotem, które inspirują do kreowania scenariuszy w danej scenerii. Tomek, chcąc uratować robota, wpada w tarapaty, kiedy okazuje się, że tor nagle się kończy! I co teraz? Czy robot gigant uratuje bohaterów, czy będzie chciał im za wszelką cenę przeszkodzić? To wszystko zależy od małego maszynisty, który za każdym razem może wymyślać inny bieg tej historii.
Spokój i relaks (od niemowlaka do przedszkolaka)
Nie da się ukryć, że jest też rzesza zwolenników prezentów użytecznych. Fotelik-bujaczek „od niemowlaka do przedszkolaka” będzie idealnym rozwiązaniem dla tej grupy obdarowujących. Nie dość, że jest to przedmiot, który rośnie razem z dzieckiem, to jest też bardzo p raktyczny. Przenośne siedzisko noworodkom służy jako kołysząca leżanka. Można do niego dołączyć element z zabawkami, które będą rozweselać maluszka. Jest też funkcja wibracji, która pomoże uspokoić szkraba. Rozkładana podpórka pozwala w mig zmienić bujaczek w stabilny fotelik z regulowanym odchyleniem oparcia, które można dopasować do wieku dziecka. Siedzisko jest dostosowane aż do 18 kg – nazwa „od niemowlaka do przedszkolaka” zobowiązuje! Fanów funkcjonalności ucieszy też fakt, że barwne poszycie można prać.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55