Ślub cywilny, w porównaniu do kościelnego to ceremonia prosta, szybka i niemal całkowicie bezstresowa. W samym Urzędzie Stanu Cywilnego nie spędzimy więcej, aniżeli piętnaście minut! Oczywiście, całość może być również uroczysta i dostojna, jak wydarzenie kościelne – wszystko zależy od nas samych.
rido @ 123rf.com
- W wyznaczonym dniu i o wyznaczonej godzinie przyszła Młoda Para oraz goście zbierają się przed Urzędem Stanu Cywilnego. Zdarza się, zwłaszcza w dużych miastach, że w jednym dniu swoją uroczystość ma kilka par dlatego też niezwykle ważna jest punktualność. W 75 % przypadków śluby odbywają się w sobotę. Jest to bardzo wygodne, bowiem goście mają czas, by spokojnie dotrzeć na miejsce, a także nie muszą martwic się pracą. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy zorganizować „imprezy” w inny dzień tygodnia.
- Kiedy wszyscy będą już na miejscu kierownik Urzędy Stany Cywilnego prowadzi Młodą Parę wraz z gości do wyznaczonej salki. Tam wszyscy zgromadzeni mają kilka minut na zajęcie miejsca. Przyszli Małżonkowie siadają w ściśle wyznaczonych miejscach – zazwyczaj na środku, naprzeciwko pulpitu urzędnika. Po obu ich stronach zasiadają wybrani wcześniej świadkowie.
- Gdy wszyscy zajmą wyznaczone miejsca, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wita Młodą Parę i zgromadzonych gości. Przez kolejne kilka minut urzędnik wygłasza mowę o tym, czym jest małżeństwo, jak winno wyglądać oraz jakie obowiązki ma każda strona. Po tym wstępie następuje główna, oczekiwana przez wszystkich część ceremonii – przysięga małżeńska. W gruncie rzeczy pierwsza faza uroczystości zależy niemal w całości od osoby udzielającej ślubu. W wielu przypadkach nawiązuje ona rozmowę z małżonkami bądź dodaje od siebie kilka przemyśleń, co sprawia że całość wygląda mniej urzędowo.
- Przysięga małżeńska w przypadku ślubu cywilnego jest znacznie krótsza, aniżeli na ślubie kościelnym. Na początku słowa przysięgi wypowiada Pan Młody, potem Panna Młoda. Gdy urzędnik ogłosi zawarcie małżeństwa, para wymienia się obrączkami. Po krótkiej mowie urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego cała czwórka – świadkowie i świeżo upieczone małżeństwo podpisują akt małżeństwa.
- Po krótkich gratulacjach ze strony prowadzącego uroczystość Ślub dobiega końca. Zależnie od naszych preferencji można przygotować szampana do wzniesienia toastu bądź zaprosić gości na poczęstunek do restauracji, czy domu.
Powiązane artykuły
-
5 rzeczy, o których należy pamiętać przed ślubem. Nie odkładaj ich na ostatnią chwilę!
Ślub i następujące po nim wesele, to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jest to kolejny etap wspólnego związku, w którym zakładamy naszą własną rodzinę. O czym należy jednak pamiętać, aby ta uroczystość była wymarzona i idealna? Prezentujemy kilka najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać już na samym początku planowania uroczystości.
-
Dekoracja sali weselnej - kilka praktycznych porad
Jeśli marzysz o idealnym nastroju podczas wesela, możesz sama pokusić się o wykonanie dekoracji sali weselnej. Wiele darmowych dekoracji proponowanych przez właścicieli lokali, w których odbywają się wesela, nie wygląda zbyt dobrze. Zdecydowanie nie warto zdawać się na łut szczęścia i wziąć sprawy w swoje ręce.
-
Jak dobrze zorganizować ślub i nie zwariować?
Jak powszechnie wiadomo, organizacja ślubu trwa długo i wiąże się niejednokrotnie z dużym i silnym stresem. Mogą go powodować różne sytuacje od problemu z doborem odpowiedniej kolorystyki po niedostarczenie przez podwykonawcę dekoracji na czas. Przyczyn stresu może być wiele, sytuację dodatkowo komplikuje natłok wielu różnych spraw i uciekający czas. Co robić, by nie zwariować?
-
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub?
Czy słyszałaś o tym, że można wziąć ślub na plaży nudystów? Czy wyobrażasz sobie wziąć ślub w którymś z poniższych miejsc?
Wioletta
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub? 2017-03-12 08:25:36 2017-02-28 08:05:07