Osobami, które odgrywają najważniejszą rolę w życiu każdego dziecka są oczywiście jego rodzice. Niestety, nie wszystkie maluchy mogą wychowywać się w domu rodzinnym pełnym ciepła i miłości. Mowa tu przede wszystkim o dzieciach osieroconych. Na szczęście istnieją instytucje, które pomagają takim malcom. Jedną z nich jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce stanowi część międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, która obecna jest w ponad 135 krajach świata od przeszło 65 lat. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce kieruje swoje działania w stronę dzieci opuszczonych, osieroconych, a także maluchów zagrożonych utratą opieki rodziców. Niesienie pomocy odbywa się poprzez różnorodne formy. Wśród takowych należy wymienić SOS Wioski Dziecięce, Programy dla Młodzieży i Rodzinne Domy Czasowego Pobytu. Oczywiście stworzenie odpowiednich warunków, umożliwiających rozwój dzieci oraz przygotowanie ich do dorosłego życia związane jest z koniecznością poświęcenia ogromnej ilości czasu, energii, a także pieniędzy. Niemniej jednak jest to zadanie warte poświęceń. W końcu nagrodą jest bezcenny uśmiech i radość obecna na twarzach dzieci. Naturalnie stowarzyszenia takie jak SOS Wioski Dziecięce nie miałyby racji bytu, gdyby nie wsparcie osób postronnych. Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że każdy z nas może włączyć się w działania mające na celu pomoc maluchom pozostającym w trudnej sytuacji.
Jak włączyć się do pomocy?
Nie każdy z nas może pozwolić sobie na poświęcenie sporej ilości czasu na działania o charakterze wolontariatu. Na szczęście istnieją również inne, nie mniej skuteczne sposoby pomocy. W przypadku Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce do takowych zaliczyć należy:
- Pomoc jednorazową
- Pomoc regularną
- Stworzenie własnej zbiórki pieniędzy
- Stanie się Rodzicem SOS
- Sporządzenie testamentu
- Przekazanie 1%
Rodzaje pomocy
Pomoc jednorazowa – polega na jednorazowym przekazaniu darowizny na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wpłaty można dokonać zarówno za pośrednictwem serwisu PayU, jak i strony banku, w którym posiadamy konto czy nawet na poczcie.
Pomoc regularna – z myślą o potrzebach osób pragnących pomagać dzieciom w sposób regularny, stworzone zostały dwa programy, a mianowicie Klub Przyjaciół SOS oraz Patron SOS. Dołączając do Klubu Przyjaciół SOS wspierasz dzieci dowolną kwotą miesięczną, masz możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu Bieg po Uśmiech i jesteś informowany o tym, co aktualnie dzieje się w Wioskach SOS. Patron SOS to program, dzięki któremu możesz objąć swoim patronatem konkretne dziecko i nieść pomoc w charakterze miesięcznych wpłat w kwocie min. 180 zł. Patroni SOS również informowani są o życiu Wiosek SOS i mają możliwość wzięcia udziału w Biegu po Uśmiech. Poza tym mają możliwość utrzymania korespondencji z dzieckiem, któremu pomagają, a raz w roku mogą odwiedzić malucha przebywającego w Rodzinnym SOS.
Własna zbiórka – zbliża się ważna dla ciebie uroczystość, taka jak np. ślub? Jeśli nie widzisz sensu w otrzymywaniu kwiatów, które i tak za kilka dni zwiędną, to możesz założyć własną zbiórkę pieniędzy i poprosić gości, aby – zamiast kupować wspomniane bukiety – przeznaczyli te same kwoty na pomoc najmłodszym.
Rodzic SOS – to specjalny program dla osób, które pragną roztoczyć opiekę nad osieroconymi dziećmi. W tym celu należy spełnić odpowiednie warunki (o których przeczytasz na stronie www.wioskisos.org). Co istotne to fakt, iż Rodzice SOS mieszkają wraz z maluchami w Wioskach SOS, co jest równoznaczne z koniecznością zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania.
Sporządzenie testamentu – sporządzenie testamentu, czyli po prostu wyrażenie ostatniej woli w odniesieniu do przeznaczenia posiadanych dóbr, jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie osób bliskich oraz wsparcie popieranych organizacji i ich działań. Jeśli pragniesz, aby po twojej śmieci dzieci z Wiosek SOS otrzymały pomoc, która może zapewnić im dobry start w dorosłe życiem, to wskaż Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w swoim testamencie.
Przekaż 1% podatku – wystarczy, że wypełniając zeznanie podatkowe wskażesz Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce jako to, na rzecz którego zostanie przekazany 1% podatku.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55