W przedogródku, jak w naszym życiu, wszystko powinno być odpowiednio rozplanowane i harmonijne. Wówczas możemy cieszyć się wyjątkowym miejscem, które przykuwa uwagę i wzbudza podziw.
Każdy może być wyjątkowy
Przedogródek może mieć różną wielkość, a nawet kształt, ale to bez znaczenia, ponieważ odpowiednia aranżacja sprawi, że zawsze będziemy mogli być z niego dumni. Chociaż wymaga sporo pracy to efekt zwykle sprawia, że nasza posesja i my sami jesteśmy postrzegani jako wyjątkowi właściciele. Jest to wizytówka naszego domu i nas samych, dlatego warto poświęcić mu trochę więcej uwagi, czasu i pieniędzy. Dzisiaj mamy ku temu bardzo dużo możliwości, które trzeba wykorzystać.
Stylistyczna spójność
Nie jest to wcale trudne do osiągnięcia, ponieważ wystarczy zastosować odpowiednie materiały i kolory, takie same dla elewacji budynku, ogrodzeniu czy kostki brukowej. Duże znaczenie ma również dobór roślinności do stylu naszego domu. Typowo wiejska posiadłość to przede wszystkim bujna roślinność, czasami może nawet trochę "dzika", oczywiście wszystko w zgodzie z naszym planem. Natomiast nowoczesne budownictwo wymaga również specyficznej roślinności, najczęściej o oryginalnych kształtach i kolorach. Tak naprawdę każdy element, nawet najmniejszy jest tutaj bardzo ważny i nic nie powinno znaleźć się tam przypadkowo. Naczelną zasadą jest też, aby na początku, przy wejściu na posiadłość, znajdowały się rośliny płożące, a dalej coraz wyższe.
Cenny każdy element
Od czego zacząć aranżowanie swojego przedogródka? Przede wszystkim od samego wejścia do naszego domu, które może odpowiednio współgrać z całą resztą. Nie należy tutaj bać się odważnych kolorów, a przed samym wejściem przy ścianie może stanąć na przykład ławeczka. Bardzo często stawiamy duże donice, które dzisiaj zakupimy w różnych wzorach i kolorach, wykonane z różnych materiałów. Często nad drzwiami i wokół nich mogą pojawić się jakieś formy ozdobne. Na pewno nie powinno się niczego robić na oko, ponieważ ścieżka musi być odpowiednio duża, aby była wygodna, a wielkość roślin oraz ich ilość dostosowana do rozmiaru naszego przedogródka. Nie możemy zapominać też o oświetleniu, które spełnia ważną funkcję i może być też formą ozdoby. Wiele osób stawia też na takie elementy jak kosze, w których sadzone są kwiaty, fantazyjne kwietniki, rzeźby, fontanny. Wykorzystać możemy do tego też materiały i rzeczy z odzysku jak stare kosze wiklinowe albo nawet zniszczone donice czy drewniane skrzynki. Przy odpowiedniej kompozycji wszystko będzie miało swój urok natomiast my będziemy cieszyli się z oryginalnych rozwiązań.
Błędy w twoim przedogródku
Oczywiście przygotowując i planując tą część ogrodu można też niestety popełnić wiele błędów. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samemu zabierać się za taką pracę lepiej będzie, gdy poradzimy się fachowców, a nawet zatrudnimy specjalną ekipę, która wykona za nas część albo nawet całość pracy. Oczywiście są takie problemy czy pomyłki, które łatwo zniwelować i nie muszą one wcale spędzać nam snu z powiek. To, co jest dużą zaletą przedogródka to to, że możemy go stale zmieniać i przekomponowywać, w zależności od potrzeb i zmieniających się trendów. Jeżeli jakaś roślina się nie sprawdzi, to w przyszłym roku wymienimy ją na inną.
Tego lepiej unikaj
Są takie kwestie dotyczące przedogródka, których po prostu robić nie wolno, ponieważ możemy zepsuć cały efekt. Nie przesadzajmy z dużą ilością roślin, ponieważ dojście do domu, ścieżka i samo wejście powinno być widoczne, aby nikt nie musiał się zastanawiać nad tym, jak do nas trafić. Ścieżka nie może być też za wąska, taka aby dwie osoby mogły się na niej minąć i aby spokojnie przejechał po niej wózek. Nie może być też wyboista, ponieważ może grozić to upadkiem. Oświetlenie może być również nieprawidłowo rozmieszczone lub natężenie światła może nie być wystarczające, lub z drugiej strony zbyt duże. Najmocniej oświetlone powinno być wejście do domu. Przedogródek powinien mieć zróżnicowaną roślinność, ale przy małej powierzchni nie stawiajmy na duże elementy czy duże drzewa, które zdecydowanie przysłonią całą resztę i zdominują cały krajobraz. Często spotyka się również nagromadzenie różnych ozdób, co wynika z tego, że mamy ich dzisiaj do wyboru całe mnóstwo. Nie oto jednak chodzi, aby w tej części ogrodu zmieścić wszystko, co tylko wpadnie nam w rękę lub nam się spodoba. Zachowajmy zdrowy rozsądek i umiar, a z pewnością będziemy zadowoleni ze swojego wysiłku.
Przede wszystkim rośliny
To, co najważniejsze to kwiaty, drzewa, krzewy i innego rodzaju roślinność, która powinna się w tym miejscu znaleźć. Najczęściej wybiera się drzewa i krzewy zimozielone, które ładnie prezentują się przez cały rok. Ich zaletą jest też to, że nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a przecież nie każdy z nas ma czas, aby spędzać długie godziny w przedogródku. Pozostaje więc pytanie jaką roślinność wybrać.
- Wszelkiego rodzaju rośliny kwitnące wprowadzają charakterystyczny klimat w to miejsce. Nadają przestrzeni optymizmu i wyjątkowości, bez nich trudno wyobrazić sobie ładny przedogródek. Warto pomyśleć o tym, aby kwitły one jedne po drugich, w ten sposób efekt ciekawej kolorystyki będzie zachowany na przestrzeni kilku miesięcy. Wybierzmy zawilce, lawendę, liliowce, trawy ozdobne czy paprocie lub rozchodniki.
- Najczęściej pomiędzy poszczególnymi elementami znajduje się trawnik, który łączy wszystko w jedną całość, ale również wymaga systematycznej pracy, czyli przycinania, nawożenia i podlewania.
- Drzewa, na nie decyduje się większość właścicieli przedogródków. I tutaj warto postawić na te, które nie urosną nam zbyt duże. Może być to sumak octowiec, grujecznik japoński, rajskie jabłonie, surmia bigoniowa. Wśród krzewów można wybrać rododendrony, cisy, jałowce, kaliny czy azalie.
Przedogródek jako miejsce reprezentatywne spełnia bardzo ważną funkcję, więc warto dbać o niego przez cały rok. Chociaż czasami jest to naprawdę bardzo ciężka praca, to jednak warto ją wykonać, aby cieszyć oczy pięknymi widokami.
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble ogrodowe:
Powiązane artykuły
-
Co Twoje ulubione rośliny mówią o Tobie?
Rośliny doniczkowe są bardzo lubiane przez większość osób. Nie tylko pozwalają zachować zieleń w domu przez cały rok, ale są również wyrazem naszej osobowości. Jeśli nie wiesz co twoje rośliny doniczkowe mówią o tobie, jesteś w dobrym miejscu. Dowiesz się teraz tego, co odzwierciedlają twoje ulubione rośliny w doniczkach.
-
Rośliny ogrodowe, których nie musisz podlewać - poradnik dla leniwych
Mając własny ogród, nie musisz być od razu zapalonym, wszechwiedzącym ogrodnikiem. Jeśli pragniesz, aby Twoja mała oaza wyglądała dobrze i cieszyła oko, to proponujemy urozmaicić ogródek o poniżej zaprezentowane rośliny ogrodowe. Są one idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób, które nie mają szerokiej wiedzy o roślinach.
-
3 szkodniki, które niszczą Twój ogród. Jak się ich pozbyć? Poradnik
Nawet najładniejszy i najbardziej zadbany ogród, nie będzie w stanie przetrwać, kiedy zaatakują go szkodniki. Opisujemy te najczęściej spotykane, abyś wiedziała jak z nimi walczyć prosto i skutecznie.
-
7 roślin, które nigdy nie powinny rosnąć w Twoim ogrodzie
Wiele roślin, które być może kiedyś już widziałaś, wydaje ci się bardzo pięknych i chciałabyś, aby rosły w twoim ogrodzie. Jednak nie zawsze jest to wskazane. Istnieje bowiem dużo odmian roślin, które mogą okazać się trujące lub będą przyciągać owady, których z pewnością nie chcesz wiedzieć w pobliżu swojego domu. Przekonaj się, których roślin należy unikać aranżując swój wymarzony ogródek.
Ogrodolandia
7 roślin, które nigdy nie powinny rosnąć w Twoim ogrodzie 2016-07-18 07:22:59 2016-06-24 08:07:15