Świadomość rodziców na temat roli zabawek w życiu dzieci stale wzrasta. Wielu z nich oczekuje już nie tylko śpiewających i świecących gadżetów, ale również produktów edukacyjnych spełniających unijne normy jakości. Jakie zabawki połączą naukę i zabawę oraz wspomogą rozwój dziecka w bezpieczny sposób? Oto kilka wskazówek.
Dlaczego zabawka powinna być używana stosownie do wieku dziecka?
Producenci akcesoriów dziecięcych oznaczają na opakowaniach sugerowany wiek użytkownika. Te informacje są istotne przy ich wyborze, gdyż zabawkami niedostosowanymi do wieku można zaszkodzić maluszkowi - szczególnie niemowlętom.
To ich zmysły dopiero się rozwijają i nadmierne stymulowanie może doprowadzić do przebodźcowania. Dzieci stają się wtedy niespokojne i nerwowe, gdyż nie radzą sobie ze zbyt wieloma bodźcami z zewnątrz.
Zatem chcąc prawidłowo wspomagać rozwój dziecka, wybieraj zabawki dostosowane do jego wieku. W sklepach internetowych znajdują się ich szczegółowe opisy, które podpowiedzą, w jaki sposób danym produktem możesz stymulować swojego maluszka. To zapewnia rodzicom merytoryczną wiedzę na temat funkcji wybranych przez niego akcesoriów.
Jakie edukacyjne zabawki dla dzieci?
Oczywistym jest, że najlepiej uczyć czegoś nowego poprzez zabawę, zwłaszcza jeśli dotyczy to najmłodszych. Dzieci są z natury ciekawe świata, zadają wiele pytań, chętnie zdobywają nową wiedzę. By im to umożliwić i od najmłodszych lat wprowadzać w świat kolorów, liczb czy literek, warto skorzystać z edukacyjnych zabawek.
Rola książeczek kontrastowych dla najmłodszych
Ciekawym rozwiązaniem są książeczki kontrastowe, które zachęcają do skupiania wzroku na konkretnym obrazku, dzięki czemu wspomagają ten zmysł. Opowiadając wymyślone historyjki do obrazków, dajesz maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, gdyż głos rodziców ma właśnie taką moc.
Dodatkowo książeczki występują w wersji materiałowej i zawierają elementy ruchome, np. doczepione zwierzątka lub lusterko - to zaciekawi dziecko, pozwoli mu manipulować odstającymi częściami oraz przyglądać się swojemu odbiciu, co dzieci bardzo lubią. Książeczki dla najmłodszych to idealny wybór nawet na dłuższą zabawę, gdyż można wykorzystywać je na wiele sposobów.
Zabawki interaktywne dla dzieci
Dla starszych dzieci ciekawym rozwiązaniem są mówiące zabawki interaktywne, które wprowadzą je w świat kolorów i kształtów - jeśli np. mają również funkcję sorterów. Dodatkowo wesołe i wpadające w ucho piosenki przybliżają zagadnienia alfabetu lub cyferek, co rozwinie również pamięć długotrwałą u maluszków.
Czym są zabawki sensoryczne?
Większość dzieci lubi sprawdzać, jaką fakturę mają wszystkie przedmioty w zasięgu małych rączek, ubrania czy powierzchnie elementów wystroju domu: dywanów, serwet, mebli. Rozwijający się zmysł dotyku warto stymulować poprzez dobór odpowiednich zabawek. Są to właśnie zabawki sensoryczne.
Dla najmłodszych w tej roli występują wszelkiego rodzaju grzechotki, gryzaki i piłeczki z wypustkami, książeczki z różnymi fakturami czy pluszowe klocki wykonane z różnych materiałów i np. wystającymi wstążeczkami. Aż się proszą o głaskanie czy ściskanie, dzięki czemu dzieci doświadczają różnych wrażeń dotykowych i rozwijają zmysł czucia.
Starsze dzieci możesz zaangażować do lepienia figurek i kształtów z ciastoliny czy piankoliny. Najmłodsi lubią ugniatać te nowocześniejsze odpowiedniki plasteliny, gdyż są miękkie i przyjemne w dotyku.
Łatwo poddają się pracy małych rąk i nie wymagają długiego rozgniatania. Można zbudować z nich zamek, odcisnąć je w foremkach i uzyskać różnorodne kształty. To dobre wyjście w razie niepogody, alternatywa dla piaskownicy w deszczowy dzień.
Podsumowanie
Obecnie rodzice mają duży wybór akcesoriów dla swoich dzieci. Takich, które zapewnią dobrą zabawę oraz wspomogą rozwój i nauczą czegoś nowego: kolorów, kształtów, faktur, odgłosów. Ważne, by towarzyszyli dzieciom w zabawie, gdyż to zapewni im bezpieczeństwo i pozwoli w pełni korzystać z edukacyjnej roli wybranych gadżetów. Dobre zabawki oferuje sklep internetowy – hurtownia tutaj.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55