Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bez niego udane wielkanocne święta? Z całą pewnością nie, bowiem to właśnie zajączek wielkanocny jest ich głównym symbolem. Pojawia się w te wyjątkowe dni w przeróżnych formach. Co warto o nim wiedzieć, z czym wiąże się jego historia? Zobaczmy, co ma wspólnego ten miły długouchy zwierzak z Wielkanocą!
Maya Kruchankova @ shutterstock.com
1. Tradycja pochodzi z Niemiec
Warto wiedzieć, że zajączek wielkanocny w roli symbolu pojawił się w Niemczech wiele wieków temu. Czczona była wtedy bogini Eoster, która była powiązana właśnie z czasem wiosny i jednocześnie z płodnością. Obok niej nierzadko pojawiał się właśnie zajączek, z czasem tylko on pozostał, a bogini przestała być przedstawiana na różnego typu obrazach oraz ilustracjach. Mówi się, że z symboliką ową mamy do czynienia od ósmego wieku, być może jest ona jeszcze starsza.
2. Bardzo pozytywny symbol
Oczywiście zajączek wielkanocny powszechnie kojarzy się bardzo dobrze, jest bowiem symbolem nadejścia wiosny, czasu radosnego ,cieplejszego, z mnóstwem promieni słonecznych ,wesołymi i beztroskimi zabawami w ogrodzie. To jednocześnie też symbol płodności.
3. A może mitologia?
Niektórzy sięgają jeszcze dalej i poszukują początków zajączka wielkanocnego właśnie w mitologii egipskiej. To by oznaczało, że symbol ten jest jeszcze starszy, niż komukolwiek mogłoby się to początkowo wydawać. Specjaliści nadal badają tę kwestię.
4. Radość dla dzieci
Coraz częściej w naszym kraju kultywowana jest (znana nam głównie z Niemiec) tradycja chowania w ogródku słodkości wielkanocnych (przede wszystkim przepysznych jajeczek z czekolady) właśnie po to, by dzieci mogły ich poszukiwać podczas Wielkanocy i cieszyć się swoimi znaleziskami.
5. Prezenty
Nierzadko dajemy dzieciom drobne upominki (zwykle w formie słodyczy), których patronem jest właśnie wielkanocny zajączek. Takie drobne podarunki są dla nich wielką radością, sprawiają, że święta wielkanocne są przez nie jeszcze bardziej wyczekiwane. Tak naprawdę niewiele trzeba, by dzieci świetnie się podczas tych wyjątkowych dni bawiły!
Powiązane artykuły
-
Wegańskie jajka, czyli pasta (bez)jajeczna w kalarepie i cebuli
Przepis na wegańskie jajka, czyli pasta jajeczna w kalarepie i cebuli.
-
Przepis na wielkanocny majonez
Warto robić swój majonez, skoro w sklepach i reklamach TV aż roi się od tych swojskich majonezów babuni. Pytanie tylko, czy rzeczywiście swojskich i domowych? Warto, bo prawdziwej babuni nawet się nie śniło, by do domowego specjału dorzucić żółtka w proszku, olej rzepakowy rafinowany z butelki PET i substancje zagęszczające: gumę guar oraz ksantanową. Nie słyszała z pewnością o syntetycznym przeciwutleniaczu E385 (soli wapniowo-disodowej EDTA) i regulatorze kwasowości (kwasku cytrynowym), chemicznych aromatach oraz barwnikach. Prawdopodobnie zgrzeszyła powszechnym jeszcze do niedawna w kuchni octem spirytusowym bądź cukrem białym.
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
Justyna
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać? 2017-03-24 07:08:37 2017-03-21 11:34:38