Czas świąteczny jest niewątpliwie czasem magicznym, rodzinnym, skupiającym swoją uwagę na wartościach duchowych. To właśnie w tym okresie zostawiamy za sobą wszystkie troski i spory, by całkowicie poświęcić się celebrowaniu wyjątkowych chwil. Okazuje się, że większość z nas nigdy nie zastanawiała się, co tak naprawdę symbolizują wyznaczniki świąt wielkanocnych a więc: baranek, zajączek czy jajeczko a przecież ich znacznie jest tak ważne i potrzebne do zrozumienia świąt i właściwego ich przeżywania. Dlatego też przedstawiamy Wam nasze objaśnienia!
Maya Kruchankova @ shutterstock.com
Baranek
Baranek uznawany jest niewątpliwie za główny i podstawowy symbol świąt Wielkanocnych. Ściślej rzecz ujmując, symbolizuje on niewinność, czystość oraz posłuszeństwo. Jego symbolika opiera się głównie na ukazaniu czegoś nie skalanego złem. Jest on także kojarzony ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Zajączek
Zając symbolizuje płodność. Nie należy jednak mylić płodności z prokreacją, w przypadku symboliki zajączka, płodność trzeba rozpatrywać w nieco szerszej perspektywie. Chodzi główne o to, iż oznacza on pewną obfitość np. plonów czy dobrobyt oraz pomnażanie dóbr.
Jajko
Jajko symbolizuje nowy początek, zazwyczaj oznacza to rozpoczęcie nowej pory roku jaką jest wiosna. Jego znacznie można łączyć także z symboliką zajączka, ponieważ dla wielu, jajko to także symbol płodności i obfitości. Początkowo jednak w religii chrześcijańskiej, to właśnie jajko miało symbolizować krew Jezusa.
Powiązane artykuły
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
-
Święta w kuchni: jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować?
Przed świętami Wielkiej Nocy wiele czasu spędza się w kuchni na gotowaniu i pieczeniu. Jedne panie domu uwielbiają krzątaninę przy ciastach i mięsach, dla innych – jest to powód frustracji i ciągłego stresu. Jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kuchennymi katastrofami.
-
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane
Święta Wielkanocne przypadają w pięknym okresie – przyroda budzi się do życia, a pierwsze promienie słońca zachęcają do wychodzenia na spacery. Niestety, nie wszyscy lubią Wielkanoc. Co zrobić, by to się zmieniło? Przedstawiamy 5 pomysłów na to, aby święta wielkanocne były udane bardziej niż zwykle.
Kamila
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane 2018-03-30 07:49:42 2017-03-17 14:09:36