Wychowywanie dziecka to ciągłe wyzwanie. Właściwie od dnia narodzin wszystko w naszym życiu się zmienia, jednak wraz z biegiem czasu pojawiają się nowe sytuacje, które wymagają o wiele większej uwagi, jak i również odpowiedniej reakcji. To właśnie prawidłowa reakcja na pewne zdarzenia będzie w stanie okazać się zbawienna, jeśli chodzi o jej skutki, a tym samym zachowanie naszego dziecka.
Można zauważyć, że u wielu rodziców stwierdzenie „bunt dwulatka” wywołuje gęsią skórkę, a niekiedy pojawiają się objawy paniki w oczach. Tak naprawdę nie taki diabeł straszny, pod warunkiem oczywiście, że rodzice odpowiednio przygotują się na ten trudny czas, oraz będą potrafili rozpoznać objawy by wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.
Jak objawia się bunt dwulatka?
Tak naprawdę to szereg zachowań, składających się na to zjawisko. Generalnie zakłada się, że bunt dwulatka pojawia się pomiędzy 18 a 26 miesiącem życia dziecka, jednak istnieje odchylenie od tego o mniej więcej dwa miesiące w jedną lub drugą stronę.
Wśród tych najważniejszych można wymienić:
- ciągłe wymawianie, właściwie nadużywanie słowa „daj” bądź też „nie”. Tak naprawdę pojawia się ono bez względu na to czy rodzic wyraża na coś zgodę, czy też się sprzeciwia.
- negatywna reakcja na zakaz- dziecko reaguje histerycznie: krzyczy, bije, kpie, rzuca się
- notoryczne łamanie zakazów- może objawiać się malowaniem po powierzchniach po których dziecko wie, że nie może tego robić. To samo z zainteresowaniem zawartości kosza na śmieci, czy też usilnym wkładaniem np. kredek do gniazdek.
- skrajne zachowania związane z codziennymi sytuacjami, takie jak;psucie zabawki i płacz z tego powodu, czy też ciągła chęć samodzielnego decydowania o wszystkim i wykonywania wszystkich czynności samodzielnie.
Jak sobie radzić?
Zdaniem specjalistów z dziedziny psychologii zdecydowanym błędem jest reakcja podobna do tej jaką przedstawia samo dziecko. Ponieważ wtedy zachowanie dziecka się nasila, co prowadzi do jeszcze większych problemów z wyjściem z tej sytuacji.
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, postarać się zachować spokój. Należy zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ograniczona wolność. Pozwolić czasami podjąć decyzje przykładowo jakiej bluzce pójdzie do przedszkola, czy też z czym woli zjeść kanapkę. Jednak to wszystko powinno być w granicach zachowania kontroli nad decyzję, jaka zostanie podjęta. Z jednej strony dziecko będzie miało wrażenie, że samodzielnie podejmuje decyzje, natomiast z drugiej strony oba warianty które damy mu do wyboru powinny być zgodne z tym, jak sami zaplanowaliśmy dzień, czy też daną sytuację. Z pewnością takie podejście do sytuacji spowoduje, że dziecko nie będzie starało się za wszelką cenę przejąć władze, gdyż pozornie będzie ją posiadało.
Pomimo tego, że pozornie jest to bardzo trudny czas, to jednak dla dziecka to bardzo ważny etap w rozwoju, gdyż uczy się ono otaczającego świata. Poznaje zasady funkcjonowania oraz komunikowania się z innymi ludźmi. W pewnym sensie jest to pierwotna forma buntu, który czeka każdego rodzica w momencie gdy dziecko wejdzie w okres dojrzewania. Tylko umiejętne podejmowanie decyzji wychowawczych pozwoli na wywołanie u dziecka właściwego zachowania, a tym samym właściwym ukierunkowaniu jego reakcji na dane sytuacje.
Autor artykułu: Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również bunt dwulatka na sosrodzice.pl |
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55