Trychologia to dziedzina nauki, która ciągle się rozwija, ponieważ jest bardzo potrzebna coraz większej liczbie pacjentów mających problemy z włosami. Kim jest trycholog? Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty? Na te pytania odpowiada Anna Kuznetsova – specjalista trycholog z kliniki dr Beata Dethloff.
Wypadanie włosów to złożone schorzenie, którego przyczyna często tkwi nie tylko na powierzchni skóry głowy. Może również zależeć od stanu naszego zdrowia oraz złej kondycji psychicznej. Głównym zadaniem trychologa jest rozpoznanie i rozwiązanie tego problemu. Wypadanie włosów często może być tylko symptomem nawet bardzo ciężkiej choroby. Może być również skutkiem ubocznym tego, co działo się 3 miesiące temu. Co ważne, włosy reagują zawsze później a jest to związane z fazami i cyklem ich wzrostu.
Przy pierwszych objawach wypadania włosów, lub zmianie ich struktury najlepiej udać się do specjalisty trychologa i przeprowadzić diagnostykę. Wstępne badanie trychoskopowe pomoże w postawieniu właściwej diagnozy, rozpozna symptomy. Specjalista może zasugerować badania laboratoryjne jak również skierować na dodatkowe konsultacje medyczne. Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy, ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu pielęgnacji włosów.
Z jakimi problemami przychodzą najczęściej pacjenci?
- Większość moich pacjentów to kobiety. Dla nich włosy to wszystko. One bardziej niż mężczyźni przykładają uwagę do swojego wyglądu. Wiele z nich cierpi z powodu utraty włosów, popada w depresję. Jeśli kobieta przechodzi chemioterapię, bardziej niepokoi ją to, że traci włosy, niż to, że jest poważnie chora. Dlatego też, w pracy trychologa holistyczne, kompleksowe podejście do pacjenta to podstawa. Bardzo często wsparcie psychiczne odgrywa duża rolę – mówi Anna Kuznetsova, specjalista trycholog.
Nie zalecam zajmować się samemu samoleczeniem i diagnostyką. Przy pierwszych objawach wypadania włosów, lub zmianie ich struktury najlepiej udać się do dobrego specjalisty trychologa i przeprowadzić diagnostykę.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u trychologa?
Podczas wizyty pacjent obowiązkowo musi mieć dobry humor i pozytywne nastawienie do specjalisty. Problemy z włosami, co nie każdy wie często zaczynają się nie na głowie, ale w naszej głowie od stresów i zmartwień. Przed wizytą u trychologa należy odpowiednio przygotować włosy. Powinny być one czyste, ale pozbawione wszelkich kosmetyków do stylizacji czy odżywek lub balsamów. Warto też stworzyć listę niepokojących objawów i dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Takie symptomy mogą okazać się kluczowe przy określaniu diagnozy. Warto też mieć ze sobą aktualne wyniki krwi - dodaje Anna Kuznetsova, specjalista trycholog.
Pamiętajmy, włosy są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Aby były w dobrej formie należy najpierw wyeliminować przyczynę ich złej kondycji. Często leczenie jest długotrwałym procesem, wymaga wiele cierpliwości i systematyczności. W naszej Klinice podchodzimy do pacjentów holistycznie. Ważną rolę w leczeniu włosów oprócz terapii trychologicznej odgrywają prawidłowe żywienie, hormonoterapia, właściwa suplementacja oraz dobrze dobrane preparaty pielęgnacyjne.
Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów pomagam osiągnąć i co najważniejsze utrzymać wymarzone efekty. Tak, aby włosy były powodem do dumy nigdy więcej do zmartwień.
Powiązane artykuły
-
Proste triki, dzięki którym Twoja skóra będzie czysta po każdym farbowaniu
Podczas farbowanie włosów, niestety nasza skóra narażona jest na niechciane plamy. Czy istnieją jakieś sposoby na to, aby te plamy zniwelować? Oczywiście podczas farbowania można zabezpieczyć skórę kremem. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zafarbować włosy idealnie. Jak pozbyć się takich plam domowymi sposobami? Oto proste triki, dzięki którym Twoja skóra będzie czysta i idealna nawet po najgorszym farbowaniu włosów.
-
Domowe sposoby na wzmocnienie włosów, o który nie miałaś pojęcia
Każda kobieta marzy o pięknych i lśniących włosach. Niestety codzienna stylizacja włosów, kurz, brud i zanieczyszczenia, znacznie obciążają nasze włosy. W wyniku stają się one znacznie osłabione, matowe, szorstkie, a także bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo czynniki te często wywołują łupież. Niestety, aby skutecznie oczyścić nasze włosy, zwykły szampon nie wystarcza. Potrzebne są metody niecodzienne. Domowe kosmetyki do włosów sprawdzą się idealnie w takich sytuacjach.
-
Skuteczne sposoby na piękne i proste włosy
Pewnie nie raz słyszałaś stwierdzenie, iż proste włosy dodają elegancji. Faktem jest, iż takie uczesanie włosów zawsze pozostaje modne. Jednak natura nie była na tyle łaskawa, aby wszystkich obdarzyć naturalnie prostymi włosami. Zazwyczaj trzeba sobie nieco pomóc. Często w tym momencie na myśl przychodzi prostownica, która jest niezwykle szkodliwa dla struktury włosa. Dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Niektórym do uzyskania takich włosów wystarczy szczotka i szampon, zaś inne osoby mają proste włosy, lecz nie mają pojęcia jak je pielęgnować. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości i problemy.
-
Włosy kręcone - zadbaj o nie, a się odwdzięczą!
Włosy kręcone potrafią przysporzyć nie lada problemów. Istnieje jednak kilka trików, dzięki którym, nawet bez układania i wymyślnej fryzury, kręcone włosy zrobią wrażenie i ściągną na Ciebie wzrok niejednego mężczyzny.
Porady
Włosy kręcone - zadbaj o nie, a się odwdzięczą! 2016-07-04 05:35:59 2016-05-16 07:43:36