Ostatnie doniesienia medialne wskazują, że Nicolas Puech - prawnuk założyciela kultowej marki Hermès planuje przekazać część swojego wielkiego majątku swojemu ogrodnikowi. W tym celu zamierza adoptować 51-letniego mężczyznę, mimo że dekadę wcześniej zobowiązał się przekazać pieniądze szwajcarskiej fundacji.
W przypadku słynnego domu mody Hermès, znanego m.in. z produkcji torebek, rodzinny biznes nie będzie kontynuowany przez potomków oryginalnych założycieli. Taka jest ostateczna decyzja, którą podjął Nicolas Puech, który w tej chwili decyduje o dalszych losach majątku. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr Małgorzatę Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX
Historia domu mody Hermès pokazuje, że przyszli spadkodawcy mogą zmieniać decyzję w sprawie swojego majątku dość swobodnie – zauważa dr Małgorzata Rejmer. Chociaż spadek miała dostać fundacja, ostatecznie spadkobiercą zostanie... ogrodnik! Jak widać, tak długo, jak majątek pozostaje w rękach osób fizycznych, nie można mieć żadnej pewności co do losu tego majątku. Dodatkowo warto też zauważyć, że życzenie spadkodawcy, aby majątek pozostał w rękach najbliższej rodziny, nie zawsze jest szanowany przez faktycznych spadkobierców.
Zdaniem ekspertki opisywana sytuacja może dotyczyć zarówno ogromnych spadków, wynoszących np. 10 mld dolarów spadku, czy mniejszych, np. o wartości 100 tys. złotych. Wniosek z tego taki, że zasady sukcesji w rodzinach biznesowych należy zaplanować i wdrożyć za życia nestora, czyli twórcy biznesu – uważa ekspertka. Im dalsze jest pokrewieństwo (dziecko - wnuk - prawnuk - praprawnuk itd.), tym trudniej liczyć na poszanowanie woli i interesu rodziny.
Pytanie, czy można zaradzić podobnym sytuacjom? Zdecydowanie tak, takim rozwiązaniem jest fundacja rodzinna – podsumowuje Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. Majątek rodzinny staje się wtedy własnością fundacji rodzinnej. Rodzina może z niego korzystać zgodnie z wolą fundatora często w bardzo szerokim zakresie, a fundacja chroni jednocześnie przed niekontrolowanym „wypływem" majątku poza krąg rodziny. Gdyby Pan Nicholas Puech zdecydował się na takie rozwiązanie, ogrodnik nie dostałby spadku, ale mógłby korzystać z części majątku, jeśli statut fundacji przewidywałby taką opcję. To zasadnicza różnica korzystać, a mieć prawo własności.
Ekspertka z Kancelarii LEX podkreśla, że w Polsce mamy już nasze rodzime fundacje rodzinne, które są formą "skarbca rodzinnego" i chronią przed przypadkowym transferem majątku. Bardzo dobra wiadomość jest więc taka, że rodzinom i firmom, które skorzystają z takiego rozwiązania nie grozi więc casus ogrodnika.
Powiązane artykuły
-
Bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych - jak chronić swoją prywatność i dane osobowe?
Media społecznościowe stały się nieodłączną częścią życia większości z nas. Używamy ich niemalże codziennie – w wielu przypadkach przeglądanie postów, zamieszczanych na portalach społecznościowych, to forma spędzania wolnego czasu. Social media umożliwiają bowiem rozmowy na odległość, oglądanie filmów i zdjęć, tworzenie własnych materiałów, a także pozyskiwanie informacji na temat interesujących nas zagadnień. Z racji tego, że media społecznościowe są tak popularne, dziś pochylimy się nad tematem ich bezpieczeństwa oraz tego, jak w social mediach można chronić swoją prywatność i dane osobowe.
-
Skuteczne sposoby na rozwiązanie problemów z ręcznikami
Ręczniki są bardzo ważnym akcesorium łazienkowym, wykorzystywanym każdego dnia po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Co zrobić, aby korzystanie z ręcznika zawsze było wygodne i komfortowe? Oto nasze porady, które pomogą Ci w zachowaniu ładu i porządku.
-
Sprawdzone sposoby, które pomogą Ci wygrać z komarami
Każdego lata napotykamy na ten sam problem: komary. Jak tylko zrobi się troszkę cieplej, z każdego zbiornika wodnego wykluwają się larwy, które uprzykrzają nam życie. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można znacznie ograniczyć ich ilość w naszej okolicy. Przedstawiamy kilka sprawdzonych i bardzo prostych sposobów na walkę z tymi małymi potworkami.
-
Pomysły na preparaty domowej roboty, które uchronią Cię przed komarami I insektami
W sklepach są różnego rodzaju preparaty na komary, kleszcze i inne insekty, których wolelibyśmy unikać. Preparaty te nie zawsze są skuteczne, a często sporo kosztują. Przedstawiamy kilka ciekawych porad, które mogą się przydać w walce z tymi krwiożerczymi potworami.
Julia
Pomysły na preparaty domowej roboty, które uchronią Cię przed komarami I insektami 2016-05-06 18:10:47 2016-05-05 08:28:22