Posiadanie ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdu – krajowego lub zagranicznego – nie jest obowiązkowe. Czy to jednak oznacza, że należy rezygnować z zakupu polisy? W praktyce okazuje się ona bardzo pomocna i naprawdę warto ją posiadać.
Świadomość Polek i Polaków w obszarze ubezpieczeń turystycznych z każdym rokiem rośnie, niemniej w niektórych sytuacjach zakup polisy uważany jest za zbędny. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro mają wyrobioną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), spędzają urlop w kraju bądź jadą za granicę z biurem podróży, to nie potrzebują żadnego ubezpieczenia.
To błąd, ponieważ w powyższych przypadkach ochrona ubezpieczeniowa jest niewystarczająca, o czym można szybko się przekonać w momencie, gdy pojawią się problemy. Brak polisy lub ubezpieczenie o ograniczonym zakresie ochrony powoduje konieczność poniesienia różnych wydatków z własnej kieszeni, ubezpieczyciel niejednokrotnie odmawia wypłaty odszkodowania albo wysokość rekompensaty nie jest satysfakcjonująca.
Polisa turystyczna – obowiązkowa czy nie?
Co do zasady nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia podróżnego, aczkolwiek niekiedy jest ono wymagane. Jeżeli w związku z wyjazdem zagranicznym trzeba mieć wizę, to jednym z warunków jej uzyskania jest zwykle posiadanie polisy turystycznej, np. przy wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Przed podróżą należy uzyskać informacje na temat wymogów formalnych, aby mieć pewność, jakie dokumenty są nieodzowne – można je znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Polisa turystyczna a koszty pomocy medycznej za granicą
Podstawowym powodem, dla którego opłaca się nabyć ubezpieczenie turystyczne (https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/), są bardzo wysokie koszty pomocy medycznej za granicą. Nie ma co się łudzić, że polisa z biura podróży czy EKUZ w pełni je pokryją – w rachubę wchodzą niemałe kwoty.
Przykładowo w Egipcie za jeden dzień pobytu w szpitalu spowodowany ostrym zatruciem pokarmowym trzeba zapłacić ponad 1300 euro. Złamanie nogi w Norwegii i związana z tym 3-dniowa hospitalizacja to koszt 2800 euro. Najdroższe, jeśli chodzi o leczenie, są Stany Zjednoczone, Kanada oraz Singapur. Do tego wypada przypomnieć o bardzo drogim transporcie medycznym. Przyjmuje się, iż suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić minimum 20000 euro na terenie Europy oraz co najmniej 40000 euro poza naszym kontynentem.
Jeżeli podczas wyjazdu ktoś zamierza podejmować aktywności wiążące się z wyższym ryzykiem takie jak np. wspinaczka górska, nurkowanie czy jazda na nartach etc., powinien zatroszczyć się o wyższą sumę gwarantowaną. Pod tym kątem, podobnie zresztą jak i na pozostałych płaszczyznach, polisę należy dopasować do indywidualnych potrzeb.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – kiedy się przydaje?
Ofiarą nieszczęśliwego wypadku paść może każdy – niezależnie od miejsca pobytu. Dobrze jest wówczas mieć pewność uzyskania odszkodowania za doznane uszczerbki na zdrowiu. Im wyższa suma gwarantowania ubezpieczenia NNW, tym wyższa rekompensata.
Szkoda wyrządzona osobom trzecim – kto za nią płaci?
OC w życiu prywatnym to jedno z ważniejszych rozszerzeń w polisie turystycznej. Zadaniem tego ubezpieczenia jest pokrycie szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim. Brak polisy komplikuje zatem sprawę, a poszkodowany ma prawo domagać się zadośćuczynienia. Lepiej być zatem przygotowaną na takie sytuacje – to kolejna przesłanka przemawiająca na korzyść ubezpieczenia turystycznego.
Dobra polisa to spokojna głowa
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują sporo dodatków, o które można poszerzyć polisę turystyczną, np. ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, ubezpieczenie sprzętu sportowego i fotograficznego, pakiet assistance etc. Ubezpieczenia takie jak wojażer (https://wakacyjnapolisa.pl/pzu-wojazer/) i inne są skrojone na miarę różnych potrzeb. W bogatej ofercie polis turystycznych każdy znajdzie coś dla siebie – nie ma sensu narażać się na ogromne wydatki, zwłaszcza że koszt ochrony ubezpieczeniowej nie jest duży.
Powiązane artykuły
-
Przydatne porady i fakty, które powinna znać każda osoba wybierająca się w podróż
Jeśli planujesz jakąś podróż, a nie masz jeszcze doświadczenia w przygotowaniach, warto zapoznać się z przygotowanymi przez nas wskazówkami, które być może dla jednych będą oczywiste, lecz dla innych mogą okazać się kołem ratunkowym.
-
Miasto wielu wież i największej starówki w Europie. Zajrzyj do Wilna!
Stolica Litwy to uroczy klimat, niepowtarzalna atmosfera miasta, które wzdłuż i wszerz można zwiedzać pieszo, oraz miejsce szczególnie ważne dla Polski. Wilno warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak zimą, kiedy na starówce odbywa się bożonarodzeniowy jarmark, a w powietrzu unosi się zapach grzanego wina, to wschodnie miasto wydaje się szczególnie magiczne.
-
Niezbędne rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy wybierasz się na plażę z dzieckiem.
Z pewnością uwielbiasz rodzinne wypady na plażę, jednak dobrze zdajesz sobie sprawę, że pakowanie się na jakikolwiek wyjazd z dzieckiem, potrafi zepsuć sporo nerwów. Zapewne niejednokrotnie dźwigałaś tonę niepotrzebnych rzeczy lub najzwyczajniej zapomniałaś o tych najbardziej istotnych. Poniżej przedstawiamy krótką listę rzeczy, które koniecznie musisz wziąć ze sobą na plażę, gdy wybierasz się tam z małym dzieckiem. Nasze porady sprawią, że taki wypad będzie dla Ciebie bezstresowy i w pełni udany!
-
Jak dostać wizę do USA? Poradnik w 6 krokach
Jeśli planujesz wyjazd do Stanów Zjednoczonych i potrzebujesz w tym celu wizy, to powinieneś odpowiednio wcześniej załatwić wszelkie związane z tym formalności. Zostawienie tej istotnej sprawy na ostatnia chwilę, to ogromny błąd, ponieważ możesz po prostu nie wyrobić się w czasie i tym samym wyjazd nie dojdzie do skutku… Jeśli naprawdę zależy Ci na otrzymaniu wizy, musisz pamiętać, aby na każdym etapie załatwiania formalności mówić tylko i wyłącznie prawdę oraz terminowo dokonywać wszelkich opłat i dostarczać wymagane dokumenty.
Kamila
Jak dostać wizę do USA? Poradnik w 6 krokach 2016-05-11 23:28:41 2016-04-25 13:43:56