Makaroniki to lekkie, delikatne ciasteczka z białek, mielonych migdałów i cukru pudru. Sklejone po dwa, mogą być nadziane przeróżnym nadzieniem, waniliowym, czekoladowym, karmelowym, pistacjowym, malinowym, możliwości jest wiele. Można również użyć barwnika, w zależności od rodzaju nadzienia. Makaroniki francuskie bywają kapryśne, nie należy się zrażać, jeśli przygotowujecie je po raz pierwszy, bo na początku nie zawsze się udają, wbrew pozorom, jest to jedne z najtrudniejszych do upieczenia francuskich ciasteczek, wymagające precyzji i cierpliwości. Można je przygotować na bezie francuskiej, ale zdecydowanie polecam przygotowanie na bezie włoskiej. Mimo, że wymaga użycia termometru kuchennego, ich przygotowanie jest według mnie łatwiejsze. Makaroniki powinny być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.
smakifrancji.blogspot.com
Czas przygotowania: 40 min.
Czas pieczenia: 20 min.
Składniki na makaroniki:
● 200 g zmielonych migdałów bez skórki
● 200 g cukru pudru
● 4 białka jajek (dużych)
● 200 g drobnego cukru
Składniki na krem waniliowy z dodatkiem oliwy z oliwek:
● 1 laska wanilii
● 10 cl mleka pełnotłustego
● 2 jajka
● 80 g drobnego cukru
● 250 g miękkiego masła
● 5 cl oliwy z oliwek
Dodatkowo: niezbędny termometr kuchenny
rękaw lub szpryca cukiernicza
Przygotowanie:
Przygotuj krem: rozetnij wzdłuż laskę wanilii i ostrzem noża wyłuskaj ziarenka. Zagotuj mleko z laską wanilii i ziarenkami. Odstaw, wyjmij laskę wanilii.
W misce ubij jajka z cukrem do białości. Dolewaj stopniowo mleko z wanilią, przelej na nowo do garnka i gotuj przez chwilę na wolnym ogniu, aż mleko zacznie bulgotać, zdejmij z ognia, nadal ubijając krem, aż do całkowitego schłodzenia. Następnie dodaj stopniowo masło w kawałkach i oliwę z oliwek, ubijając energicznie. Wstaw do lodówki.
Przygotuj makaroniki : migdały zmiel dokładnie z cukrem pudrem, przesiej przez sitko. Dodaj 75 g białek jajek i dokładnie wymieszaj.
Przygotuj bezę włoską: wsyp drobny cukier do garnka, dodaj około 75 g wody i gotuj syrop, aż osiągnie temperaturę 118°C (sprawdzaj temperaturę przy pomocy termometru kuchennego). W międzyczasie ubij resztę białek na sztywną pianę. Kiedy syrop osiągnie temperaturę 118 °C, wlewaj go powoli cienką strużką na ubite na sztywno białka, nie przestając ich ubijać. Przestań ubijać, kiedy piana z białek będzie lśniąca, gładka i gęsta, i lekko przestygnie. Następnie dodaj do ubitych białek mieszankę migdałów z cukrem pudrem i białkami, delikatnie mieszając, najlepiej przy pomocy silikonowej szpatułki, od dołu do góry miski, aż masa będzie gładka i błyszcząca, i będzie swobodnie opadać po szpatułce niczym „wstążka”.
Tak przygotowaną masą wypełniaj rękaw cukierniczy lub strzykawkę cukierniczą (z tylką z okrągłą końcówką o wielkości otworu ok. 7 mm), i wyciskaj masę, formując makaroniki o średnicy ok. 3 cm. na blasze wyłożonej papierem do pieczenia z podłożonym szablonem lub matą silikonową. Blachą z przygotowanmi makaronikami stuknij kilka razy o blat. Odstaw blachę na około 20 minut, aby makaroniki się obsuszyły.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 150°C, z funkcją termoobiegu.
Piecz przez około 15 minut, uważając, aby wierzch makaroników się nie przyrumienił, powinny pozostać białe i lśniące. Wierzch makaroników powinien być suchy, lekko chrupiący, a środek miękki. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw makaroniki do ostudzenia, zanim delikatnie odklej je z maty. Sklejaj po dwa makaroniki, przekładając je kremem. Wstaw do lodówki na około dwie godziny. Makaroniki przechowują się kilka dni w lodówce.
Powiązane artykuły
-
Brownie z burakiem
Brakuje Wam pomysłu na ciasto? Nadchodzę z pomocą ;) Dziś proponuję brownie z dodatkiem buraka, całkiem zdrowe i legalne. Wyszło słodkie, intensywnie czekoladowe i wilgotne, czyli dokładnie takie jakie porządne ciasto być powinno. Do tego przygotowanie nie zajmie Wam więcej niż 10 minut!
-
Bezglutenowa (prawie) szarlotka z polewą czekoladową
Na 11 listopada piekłam prawdziwą (zdrowszą) szarlotkę i tak wszystkim smakowała że zniknęła w mgnieniu oka. Nienasycona ja musiałam stworzyć sobie coś podobnego, co łatwo się przetransportuje i wliczy w makro. Misja spełniona - szarlotka idealna na drugie śniadanie!
-
W te święta zaskocz słodkościami!
Gdy zrywając kolejną kartkę z kalendarza odkryjemy, że już grudzień rozpoczną się gorączkowe przygotowania. Nie ma znaczenia, że tak naprawdę mamy spore doświadczenie, bo przecież Boże Narodzenie jest każdego roku. Okazuje się bowiem, że czasu zawsze jest za mało, a o dziesiątkach spraw przypomnimy sobie stanowczo za późno.
-
Bezglutenowe, bezlaktozowe crumble z jabłkami
Gdy mam ochotę na coś słodkiego i domowego teraz, już, robię szybko kruszonkę i zapiekam pod nią owoce. Bezglutenowe i bezlaktozowe crumble z jabłkami to świetny deser dla osób borykającymi się z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi.
Smaki Francji
Bezglutenowe, bezlaktozowe crumble z jabłkami 2016-11-22 07:28:18 2016-11-21 17:47:54