Czas pójścia dziecka do przedszkola wiąże się z okresem stresu i niepokoju, warto jednak jak najlepiej przygotować je do tej nowej sytuacji. Pamiętajmy, że jeżeli odpowiednio pokierujemy adaptacją dziecka w nowym miejscu, to może obejść się bez niepotrzebnego strachu i płaczu. Oto kilka wskazówek, jak przygotować dziecko psychicznie do przedszkola.
yanlev @ 123rf.com
Próbna wizyta
Wybierz się z dzieckiem do przedszkola na kilka godzin, niech zobaczy czym jest ta placówka, co się tam robi, tak by kolejna wizyta (już ta adekwatna) odbyła się w miłej atmosferze w znanymi już dla dziecka otoczeniu. Pamiętaj by pobyć z dzieckiem chwilę w przedszkolu a nie od razu je zostawiać, możesz pozachwycać się troszkę zabawkami, kolorami i innymi rzeczami znajdującymi się w przedszkolu, nastawi to dziecko pozytywnie i zachęci do poznawania nowego otoczenia.
Odpowiednie przedstawienie sytuacji
Mówiąc o przedszkolu wyrażaj się w samych superlatywach. Twoje pozytywne nastawienie do tej placówki zrodzi w dziecku takie samo podejście. Musisz pamiętać, że od Twojej postawy zależy także postawa Twojego dziecka. Dzieci mają to do siebie, że uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego dawaj dobry przykład i mów dużo o tym jakie przedszkole jest fajne, argumentuj swoje stanowisko tym, że jest tam dużo dzieci, fajne zabawki, dużo ciekawych zajęć i super ciocie, które będą się nim zajmować gdy mamusia i tatuś będą zarabiać pieniążki np. na nowe zabawki. Uprzedź dziecko przed tym co je czeka, takie niespodzianki nie są dobrym rozwiązaniem. I pamiętaj, grunt to pozytywne nastawienie!
Pozytywne wzmocnienie
W momencie gdy widzisz, że Twoje dziecko nie jest zachwycone nową sytuacją, możesz zaproponować, że będzie mogło zabierać do przedszkola swoje ulubione zabawki i się nimi bawić w czasie na to przeznaczonym. Kawałek domu, który dziecko zabiera ze sobą daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala lepiej przetrwać te pierwsze dni w nowym miejscu.
Zapoznanie z grupą
Zadbaj o to by w pierwszy dzień dziecko zyskało chociaż jednego sojusznika (przyjaciela), możesz zachęcić je do nawiązania relacji z drugim przedszkolakiem. „Popatrz chłopczyk bawi się sam, może pójdziesz pokazać mu swój samochodzik, on też ma fajny, może zrobicie wyścigi”. Pamiętaj jednak, że nie warto wyręczać dziecka w kontaktach interpersonalnych, samo zdecyduje czy chce nawiązać daną znajomość czy nie, Ty możesz jedynie spróbować nakierować jego uwagę na rówieśnika.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55