Bieganie jest dziś coraz popularniejszym zajęciem dla Polaków i Polek. Chętnie biegamy w miastach i na wsiach, a biegacze w krajobraz miast wkomponowali się na stałe do tego stopnia, że powstają dla nich specjalne ścieżki. Niewątpliwie, to jeden z najprostszych sportów, który jednocześnie zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Bieganie ćwiczy jednocześnie ciało i ducha, bowiem tylko najbardziej wytrwali będą w stanie przygotować się do startów w dużych imprezach biegowych. Wielu z nas ma jednak problem z rozpoczęciem treningów. Jak zacząć biegać?
Bieganie to sport
Pamiętaj o tym rozpoczynając swoją przygodę z biegiem. Wiele osób wyobraża sobie bieganie jako coś jedynie przyjemnego, doskonała rozrywka po godzinach. Niekoniecznie. Pierwszych kilka (kilkadziesiąt) treningów może okazać się dla nas katorgą. Kompletny brak kondycji, problemy z oddychaniem, bóle w mięśniach i zakwasy zaledwie po kilku kilometrach. Ci, którzy przetrwają ten czas zostaną nagrodzeni lepszym zdrowiem. Nie szarp tempa, nie marz po 3 treningu o maratonie. Bądź racjonalny i stawiaj sobie racjonalne cele. Cierpliwość popłaca.
Postaw na cel
Nie przesadź z nim. To może być coś prostego. Staraj się unikać celów takich jak „zaimponuję komuś”. Biegaj dla siebie, nie dla innych. Zdrowie, lepsza figura, samopoczucie, lepszy sen – to prawdziwe korzyści, którymi warto się przekonywać kiedy myślimy o bieganiu. Nie zniechęcaj się gdy pierwsze treningi Cię przerosną. Musisz uwierzyć, że to normalne, a budowanie kondycji trwa często długie miesiące.
Co muszę kupić?
W rzeczywistości nie potrzebujesz niemal niczego do biegania. Wystarczą jedynie buty – miejskie powinny mieć odpowiednią wkładkę żelową, terenowe – grubą podeszwę z odpowiednim bieżnikiem nadającą się na kamyki, którymi usiane są choćby leśne drogi. Na samym początku nie potrzeba niczego więcej. Markowe bluzy, koszulki i spodenki zostaw sobie na później. To naprawdę tani sport, który nie wymaga od Ciebie wielkiego nakładu finansowego, a więc od tej chwili koszty nie mogą również być Twoją wymówką. Zacznij dzisiaj!
Powiązane artykuły
-
Życie bez kotleta – czy tak się da?
Od dawna trwa spór o to, czy można normalnie funkcjonować bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z jednej strony obserwujemy żywienie konserwatywne oparte o mięso i produkty zwierzęce, z drugiej teoriom tym zaprzeczają sportowcy wegetarianie, weganie i ich rosnąca grupa w społeczeństwie na co dzień. Spór jest dość emocjonalny, a więc warto usunąć z niego zbędne zupełnie emocje i skupić się jedynie na faktach.
-
Czy wiesz, które gatunki ryb warto wprowadzić do swojej codziennej diety?
Niemal wszędzie słyszy się, że powinniśmy jeść często ryby, ponieważ są smaczne i zdrowe. Jednak czy na pewno wszystkie rodzaje ryb są wskazane w naszej diecie? Okazuje się, że nie. Niektóre ryby mają niewielką wartość odżywczą, inne żyjące w brudnych wodach zwierają szkodliwe toksyny, a te hodowane często zawierają antybiotyki. Podpowiadamy jak należy kupować ryby, aby wybrać te najzdrowsze.
-
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie
Na rynku dostępnych jest wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, które rujnują zdrowie. Warto wiedzieć, po które z produktów ze sklepowych półek nie sięgać. Rozsądne wybieranie napojów pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jakich napojów unikać?
-
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt!
Uwielbiasz jeść, kochasz wszystko co pięknie pachnie, dobrze smakuje i ładnie wygląda i nie potrafisz powstrzymać się od zjedzenia kolejnej porcji? Niestety twoja waga ciągle rośnie i tak będzie dalej, jeżeli nie opracujesz w głowie planu, który pogodzi ochotę na jedzenie z marzeniem o pięknym ciele. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka trików, które pomogą ci zapanować nad twoim obżarstwem.
Kamila
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt! 2016-11-13 06:54:53 2016-11-08 10:43:47