Jak opowiadam klientkom o tym, że istnieją oleje dla skór tłustych to patrzą na mnie z niedowierzaniem. "Jak to? Przecież ja już mam świecącą się twarz, nie potrzebuję jeszcze bardziej jej natłuszczać"- tak zazwyczaj reagują Ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z tymi preparatami.
Nie zdajemy sobie sprawy, jak skomplikowaną strukrurę posiadamy na swoim ciele. Skóra nie działa na zasadzie zero-jedynkowej. Jeśli jest tłusta to nie oznacza, że powinnaś ją wysuszać, a jak się łuszczy, to nie zawsze musisz ją złuszczać. Wszystko opiera się na głównym zjawisku, jakim jest odpowiednie wytworzenie naturalnego płaszcza wodno-tłuszczowego i utrzymanie go w prawidłowych proporcjach. Taki płaszcz w cerze idealnej powinien być skomponowany z ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników nawilżających, tzw. NMF. Wbrew pozorom tą ochronną warstwę dość łatwo jest uszkodzić przez własną niewiedzę i zaniedbanie.
Stosowanie ostrych środków myjących, takich jak mydła i żele zawierające SLS, palenie tytoniu, wystawianie skóry na wiatr, mróz, silne nasłonecznienie, niska wilgotność powietrza (ogrzewanie i klimatyzacja) mogą spowodować odwodnienie powierzchni skóry. Jak wygląda taka skóra? Jest ziemista, ponieważ na nierównej powierzchni dochodzi do rozproszenia światła, poza tym może być szorstka, ściągnięta po umyciu, a przy nieodpowiednim nałożeniu kremu świeci się i wydaje się tłusta. Dodatkowo może się nieprzyjemnie łuszczyć, czego nie będziesz w stanie zlikwidować żadnym peelingiem ani tłustym kremem.
Dlaczego warto stosować oleje do twarzy?
Argumentów, dla których warto sięgnąć po oleje i olejki jest bardzo wiele:
- pomagają wyregulować nadprodukcję łoju
- zmniejszają stany zapalne na skórze
- zmniejszenie bakterii chorobotwórczych występujących na skórze
- zmniejszają częstotliwość tworzenia się zaskórników
- ochraniają podrażnioną skórę przed czynnikami zewnętrznymi: wiatrem, mrozem, śniegiem, promieniowaniem UV
- nawilżają i zmiękczają skórę
- dostarczają jej niezbędnych witamin i kwasów tłuszczowych
- zmniejszają łuszczenie się skóry tłustej i jednocześnie odwodnionej
Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie oleje będą nadawały się do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Stąd też powstał ten post.
Uwaga: oleje a olejki
Na początku wyjaśnijmy sobie jaka jest różnica między olejem a olejkiem do twarzy.
Oleje (jeśli dodajemy do nich olejki eteryczne to mówimy wtedy o nich jako "oleje bazowe") to ciekłe tłuszcze zawierające znaczną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe są niezbędne w pielęgnacji cery tłustej i odwodnionej, ponieważ uzupełniają niedobory w naturalnym płaszczu hydro-lipidowym naskórka. Oleje tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę ochronną, dzięki której nie następuje samoczynna ucieczka wody z naskórka. Zawierają wiele lipidów, których skóra potrzebuje do tworzenia błon komórkowych i ich prawidłowego funkcjonowania. Oleje roślinne wyciskane są z nasion. Uwaga! Nie wszystkie oleje są pochodzenia roślinnego. Olej mineralny i wazelinę otrzymuje się na drodze destylacji ropy naftowej przy produkcji benzyny. Zazwyczaj są dodawane do kremów (nawet tych dla skór tłustych) oraz fluidów i podkładów. Tych olejów lepiej się wystrzegaj!
Olejki eteryczne są to substancje zapachowe produkowane i magazynowane przez rośliny, odgrywająca rolę w jej mechanizmie obronnym i biorąca udział w przemianie materii. Są bardzo nietrwałe, dlatego muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych, o ciemnym zabarwieniu, nieprzepuszczającym promieni słonecznych. Rozpuszczają się w wyżej wspomnianych olejach, nie rozpuszczą się jednak w wodzie. Należy pamiętać, że nie nakładamy olejku eterycznego w jego czystej postaci bezpośrednio na twarz. Najlepiej rozcieńczyć go z wybranym olejem bazowym (patrz wyżej), który spełnia rolę rozpuszczalnika. Do oleju bazowego wystarczy dodać 2-3 krople olejku eterycznego i wmasować w cerę.
Olejek cedrowy
ma właściwości aseptyczne i ściągające, dlatego znalazł zastosowanie przy:
- leczeniu trądzika pospolitego
- infekcji górnych dróg oddechowych
- infekcji dróg moczowych
Olejek bergamota
także ma właściwości aseptyczne oraz wspaniały zapach i jest stosowany przy:
- pielęgnacji cery tłustej
- leczeniu infekcji skóry
- kuracjach przeciwtrądzikowych
- leczeniu czyraków
- opryszczce zwykłej wywołanych wirusem Herpes simpleks
- przyspieszeniu gojenia się strupów po ospie wietrznej
Olejek cyprysowy
ma przyjemny zapach, działa ściągająco. Stosuje się go do:
- wyregulowania ilości wydzielania łoju
- likwidacji nadmiernej potliwości (można stosować jako dodatek do kąpieli)
- leczenia obrzeków
Olejek drzewa herbacianego
ma jedne z silniejszych właściwości przeciwbakteryjnych, dlatego został przebadany najlepiej. Najlepiej sprawdzi się w:
- lekkich i średnio ciężkich postaciach trądziku
- grzybicy stóp, skóry głowy
- oparzeniach skóry
- leczeniu opryszczki
- infekcjach dróg moczowych
Olejek lawendowy
jest jednocześnie aseptykiem, środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosuje się go przy:
- przyspieszeniu gojenia ran
- zmniejszeniu ilości patogennych bakterii wywołujących trądzik
- zmniejszeiu wydzielania łoju
- wygładzeniu skóry
- zapobieganiu występowaniu blizn
- egzemie
- przeziębieniu, zapaleniu zatok
Ponadto lawenda zwiększa skuteczność tych olejków, do ktorych się ją doda.
Olejek rumiankowy
ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Głównie używa się go do:
- leczenia stanów zapalnych
- leczenia egzemy, pokrzywki
- cer tłustych, a jednocześnie wrażliwych i zaczerwienionych
- cer tłustych i jednocześnie łuszczących się
Olej jojoba
mój ulubieniec i król wśród olejów! Olej jojoba wykazuje bardzo wysoką zgodność biologiczną ze skórą, dzięki temu jest łatwo wchłaniany, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze i nie zapycha porów. Jednocześnie bardzo łatwo się zmywa. Stosuje się go do:
- odżywienia, nawilżenia i zmiękczenia skóry
- regulacji nadmierne wydzielanego sebum
- wspomagania leczenie trądziku
- przyspieszenia procesu gojenia skóry
- łuszczącej się skóry
- idealny do stosowania przy kuracji izotretoiną
Olej tamanu
Zaliczany jest do olejów o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) niezbędnych do utrzymania zdrowej i odpowiednio nawilżonej skóry. Posiada właściwości gojące, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, antywirusowe, antyoksydacyjne, nawilżające, odżywcze i regenerujące. Stosuje się go w:
- leczeniu blizn na podłożu zapalnym
- wspomaganiu proces gojenia
- zapobieganiu tworzenia się zaskórników
- pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej, zanieczyszczonej
- zapobieganiu tworzenia zaskórników
- łagodzeniu stanów zapalnych
Olej z czarnuszki
Posiada szerokie spektrum zastosowań na różnego rodzaju schorzenia, ze względu na swoje działanie hipoglikemicznie, przeciwbólowe, przeciwzapalne, silnie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Pomaga w:
- leczeniu różnorodnych form alergii, stanów zapalnych skóry
- hamowaniu rozwój grzybic i trądziku
- ochronie przed poparzeniem słonecznym
- przyspieszeniu gojenia się ran
Olej z nasion chia
jest jednym z najlepszych olejów opóźniających procesy starzenia się skóry ze względu na wysoką zawartość kwasów Omega 3 i 6 oraz witamin i minerałów. Olej szybko się wchłania, docierając do najgłębszych warstw skóry, nie pozostawiając poczucia tłustości. Uwzględniając wszystkie te właściwości, polecam go osobom ze skórą dojrzałą i jednocześnie tłustą. Jest polecany na:
- zwężenie porów
- nawilżenie skóry
- wygładzenie skóry tłustej, trądzikowej i szorstkiej
Olej z pestek jeżyn
kolejny olej dedykowany skórom dojrzałym i tłustym. Ma właściwości antyoksydacyjne (dzięki temu skóra wolniej się starzeje) i jednocześnie reguluje ucieczkę wody z naskórka, wzmacniając przy tym warstwę ochronną skóry. Jest idealny do:
- do pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej i starzejącej się oraz z niedoskonałościami i trądzikowej
- do pielęgnacji skóry delikatnej oraz pod oczami
- poprawy funkcjonowania naturalnej bariery hydro-lipidowej
- regulacji wydzielania sebum
Po te wymienione wyżej oleje i olejki możesz spokojnie sięgać, jeśli masz skórę tłustą, trądzikową i skłonną do powstawania zaskórników i zanieczyszczeń.
Jeśli do tej pory stosowałaś w swojej pielęgnacji oleje, ale masz wrażenie pogorszenia stanu skóry, to przyczyny tej sytuacji mogą być dwie. Pierwsza z nich to zły dobór oleju do rodzaju skóry i jej aktualnych potrzeb. Druga to niewłaściwa ocena stanu swojej skóry. Przez to może wydawać Ci się, że masz suchą skórę (bo przecież się miejscami łuszczy) i stosujesz zapychające, mocno natłuszczające oleje, a po fachowej ocenie rodzaju skóry okazuje się, że owszem, skóra jest odwodniona, ale mimo wszystko tłusta! Wtedy zastosujesz zupełnie inny rodzaj oleju do pielęgnacji.
Oleje do mycia skóry tłustej i trądzikowej
Co prawda oleje nie rozpuszczają się w wodzie, ale mają cudowną właściwość: są zarówno hydrofobowe, jak i lipofilowe. Czyli tłumacząc to na prosty język nie łączą się z wodą ("uciekają" od niej), ale bardzo dobrze dobierają się w większe cząsteczki z innymi tłuszczami. Tą właściwość wykorzystano właśnie do produkcji olejów do mycia twarzy. Tłuszcz zastosowany w oleju myjącym rozpuszcza nam tłuszcz z zanieczyszczeń naszej skóry (podkład, sebum, łój, kurz i brud po całym dniu), jednocześnie w ogóle nie uszkadzając naszej naturalnej bariery hydro-lipidowej,o której pisałam wyżej.
Ta właściwość sprawia, że oleje do mycia są adresowane dla każdej skóry, szczególnie wrażliwej, podrażnionej, odwodnionej, suchej i łuszczącej się.
Jest jednak małe "ale". Olej przecież nie rozpuszcza się w wodzie. Więc czym go zmyć?
Na szczęście na rynku dostępne są już hydrofilowe oleje do mycia twarzy. To oznacza, że mają powinowactwo do wody. Tworzy się je w bardzo prosty sposób. Do oleju dodaje się emulgator, dzięki któremu olej myjący zmienia swoje właściwości. Dzięki temu cały proces mycia buzi bardzo się usprawnia: wystarczy nałożyć olej na twarz, wmasować w skórę, aby lepiej usunąć zanieczyszczenia, a następnie spłukać wodą (najlepiej chłodną lub letnią) – w jej obecności całość zmienia się w emulsję i bez problemu spłukuje się.
Hydrofilowy olej do mycia twarzy świetnie nadaje się do zmywania bardzo uporczywego, wodoodpornego makijażu. Nie zapycha porów, nie podrażnia i nie uczula. Może być stosowany do demakijażu oczu.
Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące stosowania olejów, to piszcie pod tym postem.
Niesługo kolejny wpis dotyczący olejów do twarzy, tym razem dla cer suchych i atopowych.
Powiązane artykuły
-
Krem pod oczy - dlaczego warto stosować?
Krem pod oczy jest jednym z podstawowych kosmetyków, które znajdują się w kosmetyczce osób dbających o swój wygląd. Oczywiście, krem pod oczy jest skuteczny tylko wtedy, gdy zawiera określoną grupę składników aktywnych. Jakie to składniki i jaki krem pod oczy wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
-
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry - który zestaw kosmetyków wybrać?
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry mają duże znaczenie w trakcie leczenia tego schorzenia. ŁZS to uciążliwa choroba, którą można skutecznie wyciszyć poprzez stosowanie odpowiednich, naturalnych kosmetyków. Jakie dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry wybrać?
-
Kosmetyki koreańskie - naturalna droga do nieskazitelnej cery
Szukasz unikatowych kosmetyków o naturalnym składzie, którym możesz zaufać? Koreańskie kosmetyki podbijają nasz rynek nie bez powodu. Dzięki filozofii Wschodu oraz zupełnie innym od europejskiego podejściu do pielęgnacji skóry możesz postawić na wyjątkową jakość.
-
Dr Irena Eris SPA Resort Mauritius - zatrzymaj lato na dłużej!
Lato skończyło się już jakiś czas temu, ale jeśli swoimi myślami nadal gdzieś błądzicie po słonecznych plażach i trudno Wam się odnaleźć w deszczowej, szarej, jesiennej rzeczywistości to mam dla Was propozycję kosmetyków, które przypomną Wam o lecie i beztrosce. Sama przetestowałam je jeszcze latem, ale myślę, że zawitają u mnie również zimą:) Mowa o kosmetykach Dr Irena Eris z serii SPA Resort Mauritius:)
Magda Komorowska
Dr Irena Eris SPA Resort Mauritius - zatrzymaj lato na dłużej! 2016-10-24 11:13:35 2016-10-23 14:55:19