Ból brzucha w ciąży pojawia się niemal na każdym jej etapie. W zależności od zaawansowania trymestrów dolegliwość sygnalizuje zwykle fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy oraz ruchy dziecka. Niepokój mogą wzbudzać bóle brzucha w towarzystwie dodatkowych objawów jak plamienie.
Kiedy ból brzucha nie jest niebezpieczny?
Wraz z postępującym rozwojem nienarodzonego jeszcze dziecka oraz w wyniku fizjologicznych zmian dynamicznie zachodzących w organizmie przyszłej mamy w okresie ciąży bóle brzucha mogą pojawić się już na początku I. trymestru i towarzyszyć z różnym natężeniem aż do czasu rozwiązania. Bez względu na charakter i lokalizację dolegliwości, dyskomfort odczuwany w okolicy podbrzusza, pachwin czy pod żebrami zwykle wzbudza niepokój. Ból brzucha najczęściej jest jednak wynikiem naturalnych procesów związanych z fizjologią ciąży i nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Pojawiające się we wczesnej fazie ciąży dolegliwości związane są z zagnieżdżeniem się zarodka, rozciąganiem macicy oraz rozpieraniem się dziecka w miednicy. Nieprzyjemne odczucia zwykle przypominają bóle miesiączkowe i zupełnie nie stanowią przesłanki do konsultacji medycznej. Z kolei ból brzucha obserwowany w II. trymestrze najczęściej związany jest z szybkim wzrostem dziecka i jego ruchami oraz intensywnym napieraniem malucha na najbliższe narządy wewnętrzne przyszłej mamy, a dyskomfort pojawiający się w ostatnim etapie ciąży, może wynikać z przygotowania organizmu do zbliżającego się porodu. Aby poprawnie odczytać znaczenie bólu brzucha w ciąży, warto oszacować wiek ciąży. W takiej sytuacji bezcenny będzie kalkulator terminu porodu, który pozwoli ustalić zaawansowanie trymestru i datę rozwiązania. W przebiegu ciąży przyszła mama może również doświadczyć bólów brzucha, które nie wynikają z ciąży. Bóle mogą pojawić się m.in. po odbytym stosunku seksualnym lub w wyniku kumulujących się gazów trawiennych w jelitach. Nierzadko dyskomfort odczuwany w trzewiach towarzyszy zaparciom oraz niestrawności.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Ból brzucha w ciąży może jednak również stanowić przesłankę do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, szczególnie kiedy przyszła mama rejestruje dolegliwości w towarzystwie dodatkowych objawów, jak plamienie czy krwawienie z dróg rodnych. Niepokojące mogą być również bóle brzucha połączone z uporczywymi wymiotami, biegunką i gorączką. Szybkiej diagnostyki wymaga także ból brzucha o charakterze skurczowym, który nie ustępuje oraz twardość i tkliwość brzucha. Problemy tego typu najczęściej zwiastują nieprawidłowości w rozwoju ciąży zagrażające życiu maluszka jak odklejenie się łożyska, poronienie czy ciąża pozamaciczna. Ból brzucha pojawiający się w towarzystwie dodatkowych dolegliwości może być też objawem rozpoczynającego się przedwczesnego porodu. Ponadto zespół nieprzyjemnych doznań dokucza w przebiegu zatrucia pokarmowego, zapalenia wyrostka robaczkowego, infekcji dróg moczowych, niedrożności jelit czy w stanie przedrzucawkowym.
Powiązane artykuły
-
7 rzeczy, które musisz poznać, zanim zostaniesz mamą
Zupełnie się tego nie spodziewałaś, a Twój ginekolog uświadamia Cię, że musisz przygotować się na narodziny dziecka? Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, musisz być przygotowana na wiele zmian w swoim życiu. O czym musisz wiedzieć, zanim sama doskonale zrozumiesz sens macierzyństwa?
-
Życie przed i po ciąży. 5 rzeczy, które zmienią się raz na zawsze!
Urodzenie dziecka to wspaniałe przeżycie, o którym marzy wiele dziewczynek już w czasie dzieciństwa. Miłość rodzicielska to niesamowite uczucie, dające mnóstwo satysfakcji i szczęścia. Po ciąży wiele rzeczy zmienia się bezpowrotnie.
-
6 rzeczy, z których musisz zrezygnować decydując się na dziecko
Czy wiesz, że decyzja o dziecku niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji i mocno wpłynie na zmianę oraz na jakość Twojego życia? Dowiedz się, jakie są rzeczy, z których musisz zrezygnować, jeżeli decydujesz się na zostanie mamą.
-
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć?
Masz już dziecko lub dzieci i nie masz w najbliższym czasie planów powiększania rodziny? Część kobiet będących w takiej sytuacji odczuwa głęboki lęk przed kolejną ciążą. Jak się go pozbyć i móc cieszyć się życiem?
Kamila
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć? 2017-06-20 07:30:50 2017-05-24 10:21:04