Jeżeli dochody Twoje lub Twojej rodziny są bardzo niskie, przysługują Ci zasiłki z opieki społecznej. Nie zawsze jednak wiadomo, w jakiej są wysokości i komu się prawnie należą. W tym tekście postaramy się rozwijać wszystkie wątpliwości w tej sprawie.
Sunny studio @ shutterstock.com
Musisz wiedzieć, że aby otrzymać pomoc z opieki społecznej ze względu na trudną sytuację materialną, musisz wykazać, że Twój dochód miesięczny wynosi maksymalnie 634 złote (jeżeli jesteś osobą prowadzącą samotnie gospodarstwo domowe) lub 514 złotych dla osoby w rodzinie. W przypadku rolników dochód z jednego hektara przeliczeniowego nie może przekraczać kwoty 288 złotych na osobę.
Zasiłki owe dzielą się na:
-stałe
-okresowe
-celowe
Zasiłek stały otrzymać może osoba, która ze względu na swój wiek lub też niepełnosprawność nie jest w stanie podjąć pracy, gdy jej dochód jest niższy niż ustawowe kryterium. Oczywiście ową niepełnosprawność trzeba w odpowiedni sposób udokumentować, dostarczając decyzję o przyznaniu Ci pierwszej lub drugiej grupy inwalidzkiej, orzeczenie lekarza ZUS o całkowitej niezdolności do pracy czy też orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek okresowy wynosi maksymalnie 418 złotych. Możesz się o niego ubiegać wówczas, kiedy Twoje dochody są niskie, a Ty nie możesz zaspokoić swoich potrzeb finansowych. Czasami przyznawany jest także w wyjątkowych przypadkach nawet wówczas, kiedy kryterium dochodowe zostaje przekroczone. Najczęściej dostaje się je w przypadku choroby czy też utraty pracy.
Zasiłek celowy wypłacany jest na konkretny cel, na przykład zakup opału, niewielkich rozmiarów remont mieszkania czy też kupno żywności albo odzieży. Przyznaje się go także wtedy, kiedy komuś przydarzy się jakaś nieszczęśliwa sytuacja, na przykład klęska żywiołowa czy też wypadek. Trzeba się z niego rozliczyć.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30