W życiu każdego rodzica przychodzi moment na niezmiernie trudne do podjęcia decyzje. Jedną z nich jest zdecydowanie czy dziecko wysłać do żłobka czy też skorzystać z możliwości urlopu wychowawczego. Żyjemy niestety w czasach, kiedy to wszystko trzeba kalkulować i nierzadko również w tym wypadku zadecyduje nic innego jak właśnie czynnik ekonomiczny.
famveldman @ 123rf.com
KIEDY ŻŁOBEK?
Żłobek stacjonarny jest miejscem, w którym nasze dziecko będzie pod profesjonalną opieką i na pewno nie będziemy musieli przejmować się tym, że cokolwiek złego mu się przydarzy. W żłobku wykwalifikowany personel zadba dosłownie o wszystko, a nam pozostanie jedynie odwiezienie dziecka do niego i jego odebranie. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób, które głównie z przyczyn ekonomicznych muszą pracować i nie mogą sobie pozwolić na pozostanie przez pewien czas w domu z dzieckiem. Miejmy jednak na uwadze, że nawet najdoskonalszy żłobek nie da tyle ciepła dziecku co jego własny rodzic. Okres pobytu w żłobku więc powinien zostać dla dziecka skrócony do absolutnego minimum.
KIEDY URLOP WYCHOWAWCZY?
Urlop wychowawczy czyli macierzyński lub tacierzyński to rodzaj urlopu, który da nam pracodawca na pewien czas w momencie, kiedy przyszła na świat nasza pociecha. Dzięki urlopowi w domu będziemy mogli przeżywać niewątpliwie znacznie więcej wspaniałych chwil z naszą pociechą i cieszyć się każdym momentem tego młodego życia. Wadą takiego rozwiązania oczywiście będzie często problem z karierą zawodową i ewentualna konieczność zrezygnowania z jej części na rzecz wychowania dziecka i pozostania z nim w domu. W przypadku takiego urlopu dziecko rzecz jasna będzie mogło być dłużej karmione przez mamę piersią, co w wielu wypadkach na pewno odbije się pozytywnie na jego poziomie zdrowia. To również niesamowicie trudny i newralgiczny moment w życiu malucha. To właśnie wtedy potrzebuje on wiele wsparcia i czułości ze strony rodziców. Pozostanie z dzieckiem w domu odbije się więc na nim bardzo korzystnie pod wieloma względami.
CO WYBRAĆ?
Jak więc widzimy wybór jest niezmiernie trudny i nikt nam go nie ułatwi. Musimy sami zrównoważyć wszystkie swoje poglądy na takie sprawy i możliwości jakie posiadamy w życiu. Jak zwykle sztuka kompromisu będzie doskonałym sposobem na uzyskanie idealnego rozwiązania. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw takie jak straty finansowe i nasz czas, a także to jak bardzo chcemy być blisko naszej pociechy w tym pięknym dla niej okresie.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55