Wypadanie włosów wpisane jest w naturę człowieka, ale nadmiernej utraty kosmyków nie można bagatelizować. Chociaż często wynika to z niewłaściwej diety, niekiedy może świadczyć o chorobie. Poznaj najważniejsze przyczyny wypadania włosów, by podjąć skuteczną walkę z problemem.
Zgodnie z cyklem wzrostu włosa, człowiek traci do 150 pojedynczych kosmyków. Niepokojąca sytuacja pojawia się wówczas, gdy podczas przeczesywania głowy dłonią, w rękach pozostaje kilka garści włosów. Wówczas należy poznać przyczyny wypadania włosów.
1.Niewłaściwa dieta
Jedną z częstych przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest niezdrowe odżywianie. Niedobory witamin i minerałów bardzo szybko dają o sobie znać. Kosmyki stają się coraz słabsze aż w końcu wypadają.
Wzmożona utrata włosów zwykle następuje w przypadku niedoborów takich składników odżywczych jak np.: żelazo.
2. Stres i przemęczenie
Stres i przemęczenie prowadzą do osłabienia organizmu. Skutkiem tego może być osłabienie mieszków włosowych i utrata pojedynczych kosmyków.
Uważa się, że przedłużający się stres (w tym traumatyczne przeżycia) mogą być przyczyną łysienia plackowatego.
3. Narażanie włosy na działanie wysokich temperatur
Suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza, korzystanie z lokówki czy prostowanie włosów prostownicą – to zabiegi stylizacyjne, które narażają kosmyki na działanie wysokich temperatur. Konsekwencją tego jest szybka utrata wilgoci i przesuszenie. W efekcie włosy stają się suche oraz mają tendencję do łamliwości i rozdwajania końcówek. Są też znacznie osłabione i wypadają.
4. Występowanie chorób ogólnoustrojowych
Niekiedy przyczyny wypadania włosów tkwią w występowaniu chorób ogólnoustrojowych. Wzmożona utrata kosmyków jest typowa m.in. dla tocznia rumieniowatego, nadczynności tarczycy, niedoczynności tarczycy. Ponadto wypadanie włosów może być spowodowane infekcją, która przebiega z wysoką gorączką.
5. Przyjmowanie niektórych leków
Wzmożone wypadanie włosów może być związane z przyjmowaniem niektórych leków. Tak zwane łysienie polekowe dotyczy osób, które stosują m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne, leki przeciwzakrzepowe, środki antykoncepcyjne, leki przyjmowane w chorobach serca.
Chociaż zwykle odrost włosów zauważalny jest zaraz po odstawieniu leków, niekiedy łysienie może utrzymywać się znacznie dłużej.
6. Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Przyczyny wypadania włosów mogą tkwić w zawirowaniach hormonalnych. Utrata kosmyków następuje m.in. na skutek spadku estrogenów w okresie menopauzy. Ponadto zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na DHT (dihydrotestosteron) może prowadzić do łysienia androgenowego.
7. Choroby skóry głowy
Choroby skóry głowy, takie jak grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, mogą prowadzić do wzmożonej utraty włosów. Również nieleczony łupież może powodować nadmierne wypadanie kosmyków.
8. Niewłaściwe uczesanie
Zwiększona ilość wypadających włosów może być związana m.in. z niewłaściwym uczesaniem. Mocne i wysokie upięcia, zaplatanie ciasnych warkoczy czy ściskanie gumką powoduje naciąganie włókien i podrażnienie cebulek. Prowadzi to najczęściej do miniaturyzacji mieszka włosowego i stopniowego przerzedzania fryzury.
9. Zatrucia toksynami
Zatrucia metalami ciężkimi (np. ołów, rtęć, tal) mogą powodować wzmożoną utratę kosmyków, prowadząc niekiedy nawet do całkowitego wyłysienia. Proces ma charakter odwracalny – włosy zaczynają odrastać po 6-8 tygodniach.
10. Zabiegi w znieczuleniu ogólnym
Na nadmierną utratę włosów mogą skarżyć się osoby, które przeszły zabiegi w znieczuleniu ogólnym. Jest to związane nie tylko z wprowadzeniem do organizmu substancji znieczulających, ale również silnym osłabieniem organizmu, a nawet stresem.
Wypadanie włosów można wyeliminować
Znając przyczyny wypadania włosów, można podjąć skuteczne działania pozwalające na wyeliminowanie tego problemu. Istotną rolę odgrywa jednak rozpoznanie, dzięki czemu można dobrać skuteczną metodę.
O ile nadmierna utrata włosów nie jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi oraz nie wynika ze skłonności genetycznych, warto sięgnąć po preparaty wzmacniające włosy. Dostępne w formie tabletek lub kosmetyków (np. profesjonalny lotion Vitapil®), zawierają unikalną kombinację składników o działaniu wzmacniającym. Zmniejszają podatność na kruchość i łamliwość, eliminują osłabienie mieszków włosowych, przywracają prawidłową gospodarkę hydrolipidową oraz stymulują porost włosów.
Wzmożone wypadanie włosów jest od organizmu sygnałem, którego nie można bagatelizować. Trzeba jak najszybciej rozpoznać przyczynę problemu. Być może wcale nie chodzi o niedobory witamin i minerałów, ale zawirowania hormonalne czy ogólne osłabienie organizmu?
Powiązane artykuły
-
Proste triki, dzięki którym Twoja skóra będzie czysta po każdym farbowaniu
Podczas farbowanie włosów, niestety nasza skóra narażona jest na niechciane plamy. Czy istnieją jakieś sposoby na to, aby te plamy zniwelować? Oczywiście podczas farbowania można zabezpieczyć skórę kremem. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zafarbować włosy idealnie. Jak pozbyć się takich plam domowymi sposobami? Oto proste triki, dzięki którym Twoja skóra będzie czysta i idealna nawet po najgorszym farbowaniu włosów.
-
Domowe sposoby na wzmocnienie włosów, o który nie miałaś pojęcia
Każda kobieta marzy o pięknych i lśniących włosach. Niestety codzienna stylizacja włosów, kurz, brud i zanieczyszczenia, znacznie obciążają nasze włosy. W wyniku stają się one znacznie osłabione, matowe, szorstkie, a także bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo czynniki te często wywołują łupież. Niestety, aby skutecznie oczyścić nasze włosy, zwykły szampon nie wystarcza. Potrzebne są metody niecodzienne. Domowe kosmetyki do włosów sprawdzą się idealnie w takich sytuacjach.
-
Skuteczne sposoby na piękne i proste włosy
Pewnie nie raz słyszałaś stwierdzenie, iż proste włosy dodają elegancji. Faktem jest, iż takie uczesanie włosów zawsze pozostaje modne. Jednak natura nie była na tyle łaskawa, aby wszystkich obdarzyć naturalnie prostymi włosami. Zazwyczaj trzeba sobie nieco pomóc. Często w tym momencie na myśl przychodzi prostownica, która jest niezwykle szkodliwa dla struktury włosa. Dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Niektórym do uzyskania takich włosów wystarczy szczotka i szampon, zaś inne osoby mają proste włosy, lecz nie mają pojęcia jak je pielęgnować. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości i problemy.
-
Włosy kręcone - zadbaj o nie, a się odwdzięczą!
Włosy kręcone potrafią przysporzyć nie lada problemów. Istnieje jednak kilka trików, dzięki którym, nawet bez układania i wymyślnej fryzury, kręcone włosy zrobią wrażenie i ściągną na Ciebie wzrok niejednego mężczyzny.
Kamila
Włosy kręcone - zadbaj o nie, a się odwdzięczą! 2016-07-04 07:35:59 2016-05-16 09:43:36