Są takie święta w roku, które wypadają zawsze tego samego dnia. Na przykład Bożego Narodzenia spodziewamy się zawsze 25 grudnia. Zupełnie inaczej jest w przypadku święta, którego właśnie oczekujemy. Wielkanoc jest świętem ruchomym, czyli każdego roku przypada inaczej, w innym dniu, ma inną datę. Dlaczego tak się dzieje? Skąd to się wzięło?
Evgeny Atamanenko @ shutterstock.com
1. Przedmiot sporu
Zapewne nie wszyscy dają sobie sprawę z aktu, iż ostateczna wersja tego, kiedy Wielkanoc ma przypadać, przez szereg lat w Kościele była przedmiotem wielkiego sporu. Skąd się on wziął? Otóż w różnych Ewangeliach różnie określany był czas ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, który ma przecież z Wielkanocą nierozerwalny związek. Żydowski system liczenia dni jest bowiem bardzo charakterystyczny, określa się bowiem jeden dzień jako czas od jednego do drugiego zachodu słońca – nie zaś od jego wschodów.
2. Liczy się pełnia księżyca
Bardzo ważne są tutaj fazy księżyca, a konkretnie to, kiedy przypada pierwsza wiosenna pełnia. Wielkanoc świętem ruchomym jest od 325 roku, wtedy to bowiem papież Konstantyn Wielki ustalił, że będzie ona przypadała zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Tak jest do dzisiaj.
3. Co mówi o tym Biblia?
Gdybyśmy wczytali się w to, co głosi Biblia, bardzo szybko zauważylibyśmy, że określono tam, iż początek święta Paschy (wedle hebrajskiego kalendarza) przypadało czternastego dnia miesiąca wiosennego (innymi słowy 14 nizian).
4. Protopaschiści
Warto wspomnieć również o odłamie chrześcijan, którzy zwani byli protopaschistami. Oni bowiem nie do końca zwracali uwagę na to, co głosi kalendarz żydowski. W konsekwencji tego obchodzili czasami Paschę nie w 14 nizian, lecz wcześniej.
5. Synod Sardycki
Warto wiedzieć również o tym, że w 343 roku odbył się Synod Sardycki, w czasie którego ustalono konkretną datę Wielkanocy na kolejne 50 lat. Jednak szybko okazało się, że pomysł ten nie przetrwał nawet kilku lat. Wielkanoc świętem ruchomym jest zatem do dziś.
Powiązane artykuły
-
Wegańskie jajka, czyli pasta (bez)jajeczna w kalarepie i cebuli
Przepis na wegańskie jajka, czyli pasta jajeczna w kalarepie i cebuli.
-
Przepis na wielkanocny majonez
Warto robić swój majonez, skoro w sklepach i reklamach TV aż roi się od tych swojskich majonezów babuni. Pytanie tylko, czy rzeczywiście swojskich i domowych? Warto, bo prawdziwej babuni nawet się nie śniło, by do domowego specjału dorzucić żółtka w proszku, olej rzepakowy rafinowany z butelki PET i substancje zagęszczające: gumę guar oraz ksantanową. Nie słyszała z pewnością o syntetycznym przeciwutleniaczu E385 (soli wapniowo-disodowej EDTA) i regulatorze kwasowości (kwasku cytrynowym), chemicznych aromatach oraz barwnikach. Prawdopodobnie zgrzeszyła powszechnym jeszcze do niedawna w kuchni octem spirytusowym bądź cukrem białym.
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
Justyna
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać? 2017-03-24 07:08:37 2017-03-21 11:34:38