Zasypane śniegiem drogi aż po pas i trzaskający mróz - tak święta wyglądały przed laty. I choć teraz białego puchu ani widu, ani słychu, jedno na pewno się nie zmieni: większość z nas święta spędzi rodzinnie.
Za to właśnie kochamy ten czas. Za ciepłą atmosferę, serdeczne uśmiechy, uściski najbliższych. A także za choinkę i to, co pod nią znajdziemy. Jednak dziesiejszy nastrój jest inny niż 30, 40 lat temu. Czemu te dzisiejsze Boże Narodzenie jest inne niż dawne? Oto 7 powodów.
1. Aura jest mało zimowa.
Powiecie: ale jakże, przecież jest zimno! W zasadzie tak! Ale gdzie ten biały puch, gdzie dzieciaki rzucające się śnieżkami, gdzie kuligi ciągnięte przez konie? Taki bajkowy klimat pewnie wielu z nas ma w pamięci, ale co młodsi znają go jedynie z filmów lub ze świąt spędzanych w górach. Tak, teraz na pewno brakuje nam śniegu, zasp i lepienia bałwana!
2. Specjały na wigilijnym stole
Kiedyś wystane w kolejkach pachnące szynki i pomarańcze były prawdziwym przysmakiem. A to dlatego, że na co dzień nie było do nich dostępu. Wszystko trzeba było załatwić, wykombinować lub właśnie wyczekać w długich kolejkach, ustawiających się przed sklepem, do którego "rzucono" coś ekstra. Teraz półki uginają się od przysmaków, które są łatwo dostępne każdego dnia, a na stół wigilijny często zamawiamy gotowe potrawy w firmach cateringowych, bo tak jest po prostu łatwiej. Jedno poostanie bez zmian: karp! Jemy go w zasadzie tylko w święta, więc jest rzeczywiście prawdziwym, świątecznym rarytasem.
3. Karp w wannie
Przed laty kupowano żywe ryby, które pływały potem w wannie, wzbudzając wielkie zainteresowanie dzieci. W Wigilię zazwyczaj pan domu pozbawiał karpia życia, a pani domu robiła z niego danie główne, piekąc go w prodiżu z pieczarkami. Dziś coraz częściej głośno mówi się o katuszach przeżywanych przez ryby zamknięte w reklamówkach, a także o niehumanitarnym traktowaniu tych, wszak żywych jeszcze, istot. Nie chcemy też kroić żywych ryb w domu, wolimy je w postaci filetów albo częściowo oprawione.
4. Paczki z Ameryki
Ileż rodzin otrzymywało świąteczne paczki od rodziny z zagranicy! Jakaż to była frajda otwierać je i odkrywać skarby w niej ukryte. Bo czym, jak nie skarbem, była prawdziwa czekolada! Albo kawa pachnąca tak, że zwalało z nóg. Dziś często sami angażujemy się w pomoc innym, wysyłając właśnie paczki do rodzin będących żyjących w biedzie. Boże Narodzenie to dobry czas, aby pomyśleć o kimś, kto potrzebuje pomocy i zaangażować się w którąś z akcji charytatywnych.
5. Świąteczne dekoracje od listopada
Z roku na rok nie możemy się nadziwić, że w wielu galeriach handlowych Boże Narodzenie zaczyna się już w listopadzie. Pomijając fakt, że kiedyś galerii w ogóle nie było, to nikt nie myślał o świętach tak wcześnie! Dzisiaj komercja zabija w nas ducha prawdziwych świąt, powodując niekończącą się pogoń za promocjami i prezentami. Biegamy po sklepach, stoimy w gigantycznych korkach, a handlowcy notują największe utargi w roku. Pełno atakujących nas reklam, girland i błyskotek omamia nas i sprawia, że z przyjemnością się zatracamy w tym blichtrze, zapominając, że nie o to tu chodzi. Kiedyś było spokojniej, a święta były bardziej świąteczne i podniosłe.
6. Kartki świąteczne
Pamiętacie jeszcze kolorowe kartki świąteczne od krewnych? Dziś wszyscy chwytają za komórkę i ślą życzenia za pomocą sms-ów. Tak jest łatwiej i wygodniej, ale sprawia jednocześnie, że nie zastanawiamy się nad treścią, do wszystkich wysyłamy to samo, a większość takich wiadomości w ogóle nie jest czytanych. Czasem wystarczy wystukać numer i po prostu zadzwonić. Wszak nie musimy czekać na połączenie z międzymiastową jak kiedyś!
7. Generalne porządki
Pachnąca pastą podłoga, lśniące, białe firany i czyste okna - to była wizytówka świąt. Dziś też sprzątamy, choć wiele osób przyznaje, że odpuszcza sobie wielkie porządki albo wynajmuje kogoś do pomocy. Coraz więcej osób wyjeżdża na przykład w góry, aby spędzić czas na prawdziwym wypoczynku, a nie wycieraniu półek i trzepaniu dywanów.
A Wy jak spędzacie święta? Jakie macie wspomnienia z minionych lat? Czu kontunuujecie tradycje, a może od nich odchodzicie? Święta przed nami. Sprawmy, aby były najpiękniejsze w naszym życiu!
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Joanna
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29