Nieśmiałość w oczach innych bywa urocza, a nawet pociągająca. Jednak osoby, które się z nią zmagają, wcale nie uważają tej cechy za zaletę, a wręcz przeciwnie. Lęk przed publicznym wystąpieniem czy poznaniem nowych osób jest paraliżujący, a cierpi na tym życie towarzyskie i zawodowe. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, jak radzić sobie z nieśmiałością.
Dean Drobot @ shutterstock.com
1. Akceptacja
Przede wszystkim poznaj przyczynę własnej nieśmiałości – czy to kwestia genów, a może przeżyć w dzieciństwie? W tym celu skonsultuj się z terapeutą, który ustali stopniowe etapy radzenia sobie z nieśmiałością. Pamiętaj, że musisz zaakceptować to, jaka jesteś – na siłę nic nie da się zmienić, a znając swoje słabości, łatwiej będzie Ci z nimi walczyć.
2. Cierpliwość
Nie spodziewaj się szybkich efektów. Walka z nieśmiałością może trwać kilka miesięcy, a nawet lat. Warto zdać sobie sprawę, jak trudne bywa przezwyciężanie wrodzonych cech, ale na pewno nie jest to niemożliwe!
3. Spisz, co Cię stresuje
Zrób listę sytuacji, które są dla Ciebie najbardziej krępujące. Według wielu psychologów to pierwszy krok to nazwania i stawienia czoła problemom. W przyszłości, kiedy dojdzie do jednej z wymienionych sytuacji, będziesz bardziej świadoma, jak się zachować.
4. Wyobraź to sobie
Bardzo dobrym sposobem na radzenie sobie ze słabościami jest wizualizacja. Połóż się wygodnie i wyobraź sobie zdarzenie, kiedy zwykle reagujesz nieśmiałością. Ułóż w głowie scenariusz, jak mogłabyś się zachować, gdybyś nie była nieśmiała – co byś powiedziała lub zrobiła. Powtarzaj ćwiczenia z wizualizacją przynajmniej raz dziennie.
5. Rób postępy
Nie łudź się, że nieśmiałość samoistnie przeminie. Jeżeli chcesz pozbyć się problemu, musisz stawić mu czoło i iść do przodu. Terapia z pewnością przyniesie skutek, jeśli będziesz realizować plan krok po kroku – od drobnych zmian w codziennych życiu, po coraz śmielsze wyzwania.
6. Gra przed lustrem
Jeżeli nie możesz uniknąć stresującej sytuacji, np. publicznego wystąpienia lub omówienia wyników na firmowym zebraniu, kilka dni wcześniej przećwicz swoje zachowanie przed lustrem. Nie tylko oswoisz się z nadchodzącą sytuacją, ale również przygotujesz scenariusz, jak się zachować.
7. Przyznaj się
Wyobraź sobie, że znajdujesz się w grupie zupełnie nowych osób i musisz powiedzieć coś o sobie. Stresujące prawda? Jednak poczujesz się lepiej, kiedy przyznasz się publicznie, że jesteś osobą nieśmiałą. Z dużym prawdopodobieństwem w towarzystwie znajdzie się ktoś, kto również jest wstydliwy i doskonale Cię rozumie.
Andres Rodriguez @ 123rf.com
Powiązane artykuły
-
Historia dojrzewania miłości w kilkunastu ilustracjach. Tak powinna wyglądać
Miłość od pierwszej chwili spotkania do ostatniego oddechu jest czymś niewyrażalnie pięknym. Najczęściej możesz ją zobaczyć w codziennych małych gestach i przy wspólnie spędzonych chwilach. Ilustrator Pascal Campion wie jak ją wyrazić w rysunku, aby niemalże poczuć ja na własnej skórze. Warto doceniać małe rzeczy. Prawdziwa miłość to...
-
Jak pokonać jesienną depresję i cieszyć się życiem?
Jesienią organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości promieni słonecznych, przez co łatwiej jest o złe samopoczucie. Można z nim walczyć i starać się cieszyć każdym jesiennym dniem. Jak nie dać się słocie i kapryśnej pogodzie? Jak znaleźć pozytywne aspekty końca lata?
-
Cześć, to ja, ex-Anorektyczka!
Tak chyba zaczęłabym rozmowę na spotkaniu AA (Anonimowych Anorektyczek). A one poraziłyby mnie swoim spojrzeniem i padłabym trupem u ich stóp…
-
Sprawdzone sposoby na jesienna stagnację i brak energii
Jeśli jesienią doskwiera nam brak energii, możemy sobie z nim poradzić. Aby mieć więcej zapału i motywacji do działania, warto zastosować się do kilku prostych zasad. Dzięki nim nie dopadnie nas jesienna melancholia, a słoty i chłodne wieczory nie staną się przyczyną przeziębienia lub grypy.
Kamila
Sprawdzone sposoby na jesienna stagnację i brak energii 2016-10-17 07:28:12 2016-09-13 13:49:42