Badanie TSH wykrywa zaburzenia czynności tarczycy. Zbyt wysoki wynik świadczy o niedoczynności tarczycy, a zbyt niski o nadczynności. Co jeszcze musisz wiedzieć o tym badaniu?
Oznaczenie stężenia TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) wykrywa zaburzenia w pracy tarczycy, dlatego jest to jedno z badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie. Zaburzenia czynności tarczycy nie zawsze dają jednoznaczne objawy, a hormony tarczycy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto pamiętać o wykonaniu badania TSH profilaktycznie raz w roku.
Badanie TSH – co musisz wiedzieć
Badanie TSH polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły pacjenta. Przed wykonaniem badania należy być na czczo przez co najmniej 8 godzin i unikać wysiłku oraz stresu. Wyniki pozwalają określić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Kiedy wynik jest za niski, mówimy o nadczynności tarczycy. Z kolei zbyt wysoki wynik oznacza niedoczynność tarczycy. Wyniki są zależne od płci, wieku i metody oznaczania, z jakiej korzysta laboratorium. Dlatego normy mogą się różnić w zależności od tych czynników. Normy są zawsze podane na kartce z wynikami, dlatego od razu można sprawdzić, czy wynik jest prawidłowy. Wynik trzeba też zawsze skonsultować z lekarzem.
TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Zmiany jego stężenia wiążą się ze zmianami poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę. Są to: T3 (trijodotyronina), T4 (tyroksyna) oraz ich wolne frakcje – FT3 i FT4. Stężenie TSH warto oznaczać jednocześnie z
FT4, a w następnej kolejności z FT3. Stężenie TSH zmieniają choroby tarczycy oraz przyjmowane leki tarczycowe i nietarczycowe.
Badanie TSH w ciąży
TSH to obowiązkowe badanie dla kobiet ciężarnych. Jest to jedno z pierwszych badań, które zleca ginekolog po potwierdzeniu ciąży. Nawet jeśli wynik jest prawidłowy, warto powtarzać badanie regularnie, ponieważ niedoczynność tarczycy może wystąpić również na późniejszym etapie ciąży. Jest ona niebezpieczna dla płodu, grozi poważnymi powikłaniami i może mieć wpływ na dalszy rozwój dziecka. Niedoczynność tarczycy może też skutkować przedwczesnym odklejeniem się łożyska i niedokrwistością.
Norma TSH dla kobiet w ciąży wynosi <2,5 mlU/l. Wynik powyżej tej normy wymaga leczenia i opiera się na doustnym przyjmowaniu tyroksyny.
Z kolei z nadczynnością tarczycy nie wiąże się bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia dziecka i matki, dlatego najczęściej nie podejmuje się specyficznego leczenia. Niski wynik TSH jest zwykle związany ze zmianami biochemicznymi, które występują w ciąży. Nadczynność mija w takim przypadku po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak jest ona związana z zaburzeniem funkcjonowania gruczołu tarczycy, należy podjąć leczenie. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz zleca wykonanie USG tarczycy i oznaczenie przeciwciał TRAb. Więcej o badaniu TSH możesz przeczytać na stronie: https://diag.pl.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Objawy związane z niedoczynnością tarczycy mogą być różne i nie zawsze można w łatwy sposób powiązać je z chorobą. Symptomy mogą mieć różne nasilenia, a zaobserwowanie pojedynczych nie oznacza jeszcze, że cierpisz na niedoczynność tarczycy. Dlatego ważny jest kontakt z lekarzem i właściwa diagnostyka. Objawy to m.in.:
- wzrost masy ciała,
- przewlekłe zmęczenie,
- osłabienie i ospałość w ciągu dnia,
- uczucie zimna niezwiązane z temperaturą otoczenia,
- obrzęki kończyn, twarzy i rąk,
- niskie ciśnienie tętnicze i wolne tętno,
- ochrypły głos i objawy nieżytu górnych dróg oddechowych,
- bóle mięśni i stawów,
- zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją,
- zmniejszona łamliwość i wypadanie włosów,
- przewlekłe zaparcia,
- problemy z płodnością, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido.
Nadczynność tarczycy – objawy
Objawy mogą różnić się w zależności od konkretnej osoby, dlatego konieczna jest właściwa diagnostyka. Najczęściej występują:
- wzmożona potliwość,
- uczucie gorąca niezależne od temperatury otoczenia,
- nerwowość, rozdrażnienie, niepokój,
- spadek wagi, mimo zwiększonego apetytu,
- drżenie rąk,
- biegunki,
- przyspieszenie czynności serca,
- wypadanie włosów,
- zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością,
- osłabienie mięśni,
- wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie, obrzęk, zaczerwienienie powiek.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26