Zmęczenie nóg to problem, z którym boryka się wiele kobiet w Polsce. Niestety zbyt często jest on bagatelizowany, co może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Niewydolność żył jest jedną z nich, dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać to schorzenie i jak skutecznie mu przeciwdziałać.
Wielogodzinna praca w pozycji stojącej lub siedzącej, to nic nadzwyczajnego dla większości kobiet. Jednak taki tryb życia nie sprzyja naszemu zdrowiu, zwłaszcza wtedy, gdy jednocześnie nie dbamy o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej na co dzień. Po jakimś czasie możemy zacząć odczuwać skutki takich przyzwyczajeń, a przewlekła niewydolność żył jest jednym z nich.
Co jest zatem bezpośrednią przyczyną problemów tego typu? PNŻ, jak w skrócie bywa nazywana ta choroba, jest wynikiem uszkodzenia żył, które muszą działać prawidłowo, aby zapewniać swobodny przepływ krwi od stóp do serca. Kiedy jednak ich funkcjonowanie zostaje zakłócone, może dojść do cofania się części krwi i rozciągania żył, a także do zwężeń w ich obrębie i niedrożności. Jak można się domyślić, takie zmiany powodują nie tylko duży dyskomfort, ale również zagrażają naszemu zdrowiu. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości, które mogą świadczyć o postępujących problemach z żyłami.
Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?
Bardzo charakterystycznym objawem, który może być jedną z pierwszych dolegliwości świadczących o chorobie, jest obrzęk stóp, kostek i łydek. Towarzyszy mu uczucie ciężkości, mrowienie i drętwienie oraz ból w obrębie całych nóg. Dolegliwości te nasilają się zwłaszcza, gdy spędzamy wiele godzin w jednej pozycji i powodują duży dyskomfort, przeszkadzając nam w wykonywaniu obowiązków. W związku z tym trudno jest też je przeoczyć, choć większość kobiet ma tendencję do ich lekceważenia. Sprzyja temu fakt, że w początkowej fazie PNŻ, dolegliwości te mogą ustępować po rozruszaniu nóg.
Z czasem jednak zła kondycja żył może prowadzić także do rozwinięcia się innych objawów. Należą do nich pojawiające się obrzęki, krwiaki podskórne czy żylaki. Nie tylko świadczą one o postępujących objawach, ale jednocześnie negatywnie wpływają na tak ważne dla wielu z nas aspekty wizualne. Jak zatem chronić zdrowie nóg?
Zadbaj o dobrą kondycję swoich nóg!
Opuchnięte i ociężałe nogi nie są wyrokiem. Im wcześniej zaczniemy jednak walczyć z tego typu objawami, tym szybciej poradzimy sobie z dyskomfortem jaki im towarzyszy. Sposoby radzenia sobie z takimi dokuczliwymi objawami wcale nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.
Niezwykle dużą rolę odgrywa w tym przypadku ruch. Jeśli praca zmusza nas do przebywania w pozycji siedzącej przez długi czas, pamiętajmy o tym, aby przynajmniej raz na godzinę wstać zza biurka i zrobić sobie choćby krótki spacer. Warto też pomyśleć o podjęciu regularnej aktywności fizycznej, jak np. pływanie, jazda na rowerze czy zajęcia fitness.
Swoim nogom możemy także pomóc, stosując heparynę, która poprawia mikrokrążenie, a do tego działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Warto w tym przypadku sięgnąć np. po żel Lioton 1000, który doskonale się wchłania i działa przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie, przynosząc nam ulgę i uczucie przyjemnego chłodu. Po powrocie z pracy, gdy dokucza nam ból i uczucie ciężkości w tych partiach ciała, możemy również poleżeć z nogami uniesionymi do góry. Pozwala to zniwelować obrzęk i uczucie ich ciężkości, podobnie zresztą jak chłodny prysznic, który obkurcza naczynia krwionośne.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26