Niemal każdy z nas borykał się z uciążliwym bólem po przebytych urazach, kontuzjach, czy chorobach o podłożu neurologicznym. Skręcone kostki, naciągnięte mięśnie, ból kręgosłupa w dzisiejszych czasach nie trudno o tego typu urazy. Praca, dom, dzieci, mało czasu na odpoczynek to wszystko sprawia, że organizmy są osłabione oraz podatniejsze na urazy. Co wtedy? Tabletki przeciwbólowe? Absolutnie nie! Na to wszystko najskuteczniejsza jest pomoc fizjoterapeutów.
Czym ona jest?
Fizjoterapia to dyscyplina medyczna, której głównym zadaniem jest likwidacja skutków, albo łagodzenie procesów chorobowych oraz ich następstw. Może ona także zapobiegać ich nawrotom i przywracać sprawność człowieka. Polega ona na leczeniu naturalnymi środkami, np. masażami, ale też dzięki energii fizycznej (ruch, bodźce kinetyczne, elektryczne, termiczne, świetlne, chemiczne i mechaniczne). Fizjoterapeuci zajmują się zarówno dziećmi, jak i dorosłymi, z problemami zdrowotnymi, mając na celu rozwijanie, utrzymywanie, bądź przywracanie im maksymalnych zdolności funkcjonalnych i ruchowych.
Kiedy fizjoterapia będzie pomocna?
Bardzo często zdarza się tak, że osoby borykające się z chorobami i chronicznymi bólami sięgają po tabletki przeciwbólowe. W ten sposób sprawiają, że w do ich organizmu trafia wiele środków chemicznych, co na pewno nie jest zdrowe. Lepiej oprzeć się na środkach naturalnych, które przyniosą korzyści długofalowe, a nie tylko chwilowe. Tutaj właśnie przychodzi z pomocą fizjoterapia.
Jest ona w stanie wyleczyć dysfunkcje układów:
- nerwowo-mięśniowego,
- mięśniowo-szkieletowego,
- sercowo-naczyniowego,
- oddechowego.
Do gabinetów fizjoterapeutycznych można zgłaszać się po przebytym urazie czaszkowo-mózgowym, udarze mózgu, albo urazie rdzenia kręgowego, czy urazie wielonarządowym. Fizjoterapeuta pomoże także osobom, które: złamały kość, uszkodziły stawy, mają osteoporozę, czy zwyrodnienia stawów. Leczenie bólu będzie także możliwe, gdy występuje on w kręgosłupie albo w stawach obwodowych. Warto zaznaczyć, że fizjoterapeuta równie skutecznie zajmuje się problemami zdrowotnymi dzieci, np. ze schorzeniami: neurologicznymi, ortopedycznymi i układu oddechowego. Można tam również pomóc dzieciom przedwcześnie urodzonym, czy z niepełnosprawnością intelektualną.
Czemu jest skuteczna?
Leczenie bólu za pomocą fizjoterapii jest dostępne dla każdego, nie wymaga obecnie specjalnego skierowania. Do tego, jest ona niezwykle skuteczna, gdyż charakteryzuje się holistycznym podejściem do zdrowia człowieka. Czerpie bowiem z nauk behawioralnych i nauk o kulturze fizycznej. Fizjoterapia opiera swoje działania na wielu płaszczyznach: terapii dolegliwości bólowych narządu ruchu i kręgosłupa, korekcji wad postawy, fizjoterapii neurologicznej, ortopedycznej, specyficznej analizie. Wykorzystywane przez nią metody są naturalne, nie szkodzą organizmowi ludzkiemu, w przeciwieństwie do farmakologii.
Kożystając z pomocy fizjoterapii pamiętajmy, żeby przed umówieniem się na wizytę sprawdzić kompetencje oraz opinie na temat gabinetu. Fizjoterapia jest dyscypliną medyczną, tylko profesjonalna pomoc jest skuteczna, osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności mogą zaszkodzić zamiast pomóc. Jednak dobry specjalista pomoże nawet w beznadziejnej sytuacji.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Art
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26