Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Musi ona bowiem wtedy w bardzo szczególny sposób zadbać o swoje (i nie tylko swoje) zdrowie. Jednak wiele kobiet decyduje się na to, by w ciąży normalnie pracować (dopóki oczywiście jest to możliwe). Powinny one zatem wiedzieć, jakie mają przywileje!
subbotina @ 123rf.com
1. 8 godzin i ani chwili dłużej
Ustawa przewiduje, że kobiecie w ciąży pod żadnym pozorem nie wolno brać nadgodzin (pracodawcy groziłby wówczas mandat). Oczywiście praca w nocy w jej przypadku jest niemożliwe. Nie można także delegować takiej pracownicy poza jej stałe miejsce zatrudnienia ani też wymagać od niej pracy w przerywanym systemie jej czasu.
2. Ochrona zatrudnienia
Kobiecie ciężarnej nie można wypowiedzieć umowy o pracę – jej ona chroniona przed tym prawnie. Wyjątkiem są jedynie takie sytuacje, w których wiadomo bardzo wyraźnie, iż działa ona umyślnie na niekorzyść firmy.
3. Pozycja stojąca
Ustawa chroni w szczególny sposób te ciężarne, które pracują w pozycji stojącej. Okazuje się, że ie mogą robić tego dłużej niż przez trzy godziny.
4. Dźwiganie
Ściśle określono także, jakie ciężary może przenosić kobieta ciężarna. Okazuje się, że to nie więcej niż trzy kilogramy jednocześnie.
5. Praca przy komputerze
Kobieta w ciąży, gdy pracuje przy komputerze, po upływie każdej przepracowanej godziny ma prawo do kwadransa odpoczynku.
6. Badania lekarskie
Gdy kobieta nie może wyjść na nie poza godzinami pracy (bo na przykład gabinet lekarski działa jedynie od rana do godzin południowych), jak najbardziej ma do tego prawo i za owe godziny otrzyma normalnie swoje wynagrodzenie.
7. Przenoszenie na inne stanowisko
Jeżeli kobieta do tej pory pracowała w warunkach, w których teraz, będąc w ciąży, nie może wykonywać obowiązków służbowych, pracodawca powinien po prostu przenieść ją na inne stanowisko, ewentualnie wstrzymać jej obowiązek świadczenia pracy aż do momentu porodu, gdyby przeniesienie było niemożliwe.
Warto znać swoje prawa pracownicze – i to szczególnie wtedy, gdy jest się w ciąży. Nie można pozwalać na to, by pracodawcy łamali zasady – warto o tym pamiętać!
Powiązane artykuły
-
7 rzeczy, które musisz poznać, zanim zostaniesz mamą
Zupełnie się tego nie spodziewałaś, a Twój ginekolog uświadamia Cię, że musisz przygotować się na narodziny dziecka? Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, musisz być przygotowana na wiele zmian w swoim życiu. O czym musisz wiedzieć, zanim sama doskonale zrozumiesz sens macierzyństwa?
-
Życie przed i po ciąży. 5 rzeczy, które zmienią się raz na zawsze!
Urodzenie dziecka to wspaniałe przeżycie, o którym marzy wiele dziewczynek już w czasie dzieciństwa. Miłość rodzicielska to niesamowite uczucie, dające mnóstwo satysfakcji i szczęścia. Po ciąży wiele rzeczy zmienia się bezpowrotnie.
-
6 rzeczy, z których musisz zrezygnować decydując się na dziecko
Czy wiesz, że decyzja o dziecku niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji i mocno wpłynie na zmianę oraz na jakość Twojego życia? Dowiedz się, jakie są rzeczy, z których musisz zrezygnować, jeżeli decydujesz się na zostanie mamą.
-
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć?
Masz już dziecko lub dzieci i nie masz w najbliższym czasie planów powiększania rodziny? Część kobiet będących w takiej sytuacji odczuwa głęboki lęk przed kolejną ciążą. Jak się go pozbyć i móc cieszyć się życiem?
Justyna
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć? 2017-06-20 07:30:50 2017-05-24 10:21:04