Choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca (w tym zawał mięśnia sercowego) są od dziesięcioleci głównymi przyczynami zgonów w Polsce. Jednak zawał serca nie jest wyrokiem śmierci. Często porównuję to do jakiegoś ustania w życiu. Wychodzenie z zawału serca bez szwanku jest okazją do zmiany stylu życia. Nie - na szczęście! - Koniec istnienia to tylko doniosły moment przełomu, sygnał, zwykle ostatni dzwonek, do ustanowienia nowego, innego, ale wciąż zupełnie normalnego istnienia.
Zawał serca - najważniejsze zmiany w codziennym źyciu
Życie po zawale serca to nie tylko przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza. Pacjenci i ich bliscy będą doświadczać coraz większych zmian w swoim codziennym życiu. Mam na myśli zmianę diety, zwracanie większej uwagi na aktywność fizyczną czy naukę radzenia sobie ze stresem.
Trzeba przyznać, że pewne ograniczenia są związane z wysiłkiem fizycznym. Oczywiście aktywność fizyczna odgrywa nieocenioną rolę w utrzymaniu zdrowia po zawale serca, ale dopuszczalny limit wysiłku powinien ustalić lekarz po ocenie ryzyka na podstawie wyników badań konkretnego pacjenta, rozległości serca i wieku początek lub powrót do zdrowia. Nadmierny wysiłek może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania akcji serca.
W pierwszych tygodniach po zawale należy ograniczyć spożycie alkoholu, a w kolejnych tygodniach nie przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki (kobiety: 10 g/dzień, mężczyźni: 20 g/dzień). Jeśli chodzi o seks, może wystąpić około 4-6 tygodni po zawale serca. Ponadto pacjenci z niewydolnością serca po zawale serca powinni unikać długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury.
Ile dni w szpitalu po zawale serca?
Nawet w latach 80. osoby po zawale serca spędzały w szpitalu od dwóch do czterech tygodni. Między innymi jest to w przeciwieństwie do wcześniejszego jednak, że jakakolwiek aktywność fizyczna była przeciwwskazaniem u takich pacjentów. Czas spędzony w sali szpitalnej po zawale serca mógł zostać skrócony do 7-10 dni po zrewidowaniu wytycznych i wprowadzeniu nowych zasad umożliwiających pacjentom kardiologicznym bezpieczne ćwiczenia. Obecnie ten czas bywa krótszy, może nawet 4-5 dni.
Pierwszy dzień po zawale serca
Pacjenci przez kilka pierwszych dni po zawale serca spędzają na oddziale szpitalnym. Tam personel medyczny stale monitoruje jego stan. Twój lekarz wyda również zalecenia dotyczące przyjmowania niektórych leków, zmiany stylu życia i diety oraz ćwiczeń. Oczywiście na przebieg pierwszych dni po zawale może mieć wpływ wiele czynników, takich jak rozległość zawału czy wiek pacjenta.
Jeśli to zwykły zawał serca, polecam 30 dni zwolnienia lekarskiego. W tym czasie pacjent powinien wznawiać aktywność fizyczną stopniowo, małymi krokami, dzień po dniu. Należy jednak pamiętać o unikaniu dużego wysiłku fizycznego, takiego jak podnoszenie ciężkich przedmiotów czy wchodzenie po schodach na wysokie piętra. Po tych 30 dniach pacjenci mogą wrócić do pracy, chyba że okoliczności uzasadniają przedłużenie.
Ważne jest, aby bliscy wspierali osobę powracającą do zdrowia, zarówno w trakcie jak i po zwolnieniu chorobowym, pomagając mu odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną oraz dbając o to, by pacjent nie był przepracowany, o czym wspomniałem wcześniej. Na przykład, korzystne jest, aby krewni przypomnieli zawałowi serca, że należy regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze.
Zachęcamy do odwiedzenia sekcji "życie po zawale" na stronie:
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26