Musisz być świadoma, że dieta i styl życia znajdują swoje odzwierciedlenie w wyglądzie każdego z nas. Nie inaczej jest w przypadku wyglądu paznokci. Tak samo jak w przypadku włosów czy skóry, potrzebują one odpowiedniego odżywiania. Sprawdź, czy dostarczasz im tego, co jest im potrzebne.
Andriy Popov @ 123rf.com
Warzywa i owoce
Jeśli nie jesteś zwolenniczką warzyw i owoców, musisz to zmienić. W Twojej diecie nie może ich zabraknąć. Dla paznokci najcenniejsze są: pomidory, sałata, brokuły, marchew, szczypiorek oraz natka pietruszki. Są one źródłem beta-karotenu przyspieszającego odnowę komórek i wspomagającego wzrost paznokci.
Białka
Keratyna jest białkiem, z którego zbudowane są paznokcie. Dla ich dobrego stanu zaleca się włączyć do codziennej diety nabiał, mięso lub jaja. Minimum 2 razy w tygodniu konieczne jest wprowadzenie do diety ryb morskich. Aminokwasy, które są niezbędne paznokciom znajdziesz w otrębach, płatkach owsianych, siemieniu lnianym i nasionach słonecznika.
Składniki mineralne
Paznokcie pozbawione składników mineralnych będą łamliwe, rozdwajające się i matowe. Prawidłowy wzrost zapewni im cynk, ładny koloryt miedź, krzem natomiast zmniejszy ich łamliwość. Cynk i miedź znajdziesz w: orzechach, migdałach, słoneczniku i pestkach dyni. Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość krzemu, jedz rzodkiewkę, kalarepę i seler.
Natłuszczanie
Przesuszona płytka paznokci w efekcie zacznie być krucha i łamać się. Aby nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, pamiętaj o jej codziennym natłuszczaniu. W tym celu wykorzystaj preparaty olejkowe dostępne w drogeriach i aptekach.
W ostateczności – suplementacja
Jeśli okaże się jednak, że pomoc ze strony wprowadzenia odpowiedniej diety i zabiegi pielęgnacyjne nie są wystarczające i nadal nie jesteś zadowolona ze stanu swoich paznokci, postaw na suplement.
Dobry suplement, który zlikwiduje niekorzystne zmiany w wyglądzie paznokci musi zawierać:
-
wapń,
-
żelazo,
-
witaminy z grupy B,
-
witaminę A,
-
biotynę,
-
kwas foliowy,
-
cynk,
-
magnez,
-
krzem,
-
nienasycone kwasy tłuszczowe.
Powiązane artykuły
-
Jak zadbać o paznokcie u stóp? Praktyczny poradnik
Już wiosna. Za niedługo nadejdzie upragniona i wyczekiwana pora roku jaką jest lato. Powoli zbliża się czas, by założyć lekkie buty, sandały, klapki, pokazać stopy i… paznokcie u stóp. Niestety, bywa tak, że po kilku miesiącach w kozakach i botkach, nasze paznokcie nie prezentują się korzystnie. Są zniszczone, przesuszone, matowe i pożółkłe od lakierów.
-
Brokatowe szaleństwo na paznokciach
Brokat to idealna metoda, aby zabłysnąć w tłumie. Stanowi on dodatek do wielu kosmetyków. Jest dodatkiem do błyszczyków, cieni do powiek oraz lakierów. Zakupić można także sypki brokat, który także używany jest do ozdoby paznokci. Pomaluj nim wzory na paznokciach a przyciągniesz dzięki temu wzrok niejednej osoby, bo błyszczące cudeńko w postaci brokatu zwraca uwagę. Brokat na paznokciach jest popularną ozdobą. Idealnie dopełnia manicure, szczególnie na wyjątkowe okazje – imprezy, wakacje.
-
Manicure: Trendy wiosna-lato 2020
Czerwone? Czarne? Migdałowe? Długie? Krótkie? Naturalne, zdobione cyrkoniami, metodą „wodną”, a może ombre? Jakie powinny być nasze paznokcie w tym sezonie – by były modne?
-
Manicure: Pielęgnacja przedłużonych paznokci
Wiele kobiet, aby nadać bardziej estetyczny wygląd swoim dłoniom, przedłuża paznokcie. Zakładają tipsy – hybrydowe, żelowe, akrylowe, pięknie zdobione, długie. Kiedy ma się na dłoniach takie cudeńka, należy pamiętać, aby stosować się do pewnych zasad, które określają jak pielęgnować przedłużone paznokcie.
Kamila
Manicure: Pielęgnacja przedłużonych paznokci 2016-06-17 11:33:03 2016-05-11 09:08:19