Często pracujemy wiele godzin. Dla większości z nas to nic dziwnego. Kiedy zachodzi potrzeba, jesteśmy skłonni pracować "do oporu". Takie zachowanie nie musi oznaczać problemu z uzależnieniem od pracy, ale może być pierwszym tego sygnałem. Warto jest przyglądać się samemu sobie, by wyczuć moment, w którym niestety popadamy w to zaburzenie i nasza praca zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem.
Zachowania pracoholika
Gdy zauważysz, że praca zaczyna przejmować kontrolę nad Twoim życiem, to znak, że nadszedł czas, by wziąć nieco dłuższy urlop lub pomyśleć o poszukaniu pomocy u specjalistów. Sprawdź, czy wykazujesz któreś z poniższych zachowań, które utożsamiają się z pracoholizmem:
- myślenie o pracy w czasie wolnym;
- twoja praca nie cieszy cię jak dawniej;
- słabo sypiasz;
- nie potrafisz się odciąć od pracy w żadnej sytuacji – telefon służbowy zawsze pod ręką;
- gdy chorujesz i tak idziesz do pracy;
- jedyny temat ze znajomymi to praca;
- czujesz przymus chodzenia do pracy;
- pracujesz więcej niż 50h w tygodniu;
- zapominasz o swoim hobby;
- unikasz kontaktu z ludźmi – wolisz pracować.
To niebezpieczne symptomy, które mogą być jasnym sygnałem, że dzieje się coś złego. Pracoholizm jest dość dużym problemem, który niestety powoduje dalsze życiowe konsekwencje – nierzadko towarzyszy mu rozpad rodziny, a także popadanie w wiele chorób cywilizacyjnych.
Jak możemy sobie pomóc?
"Pierwsza pomoc" w przypadku pojawienia się symptomów pracoholizmu, to oczywiście urlop. To czas, w którym nie powinieneś myśleć o pracy. Nie zabieraj ze sobą firmowych dokumentów, komórki i laptopa. Po prostu odpocznij, zaczerpnij świeżego powietrza, baw się dobrze. W trudniejszych wypadkach, gdy jednak zwykły odpoczynek nie wystarcza, a czas wolny nadal kojarzy się z mordęgą - warto zasięgnąć porady specjalisty – terapeuty, który posiada doświadczenie w leczeniu zaburzeń takich jak pracoholizm.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48