Dieta wysokoenergetyczna, inaczej wysokokaloryczna, jest sposobem odżywiania dostarczającym organizmowi większą ilość kalorii niż jest to potrzebne. Jest szczególnie pomocna w przypadku osób cierpiących na niedowagę, nowotwory czy inne choroby, a także dla ludzi starszych oraz kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią. W poniższym artykule dowiesz się, jakimi zasadami kieruje się dieta wysokoenergetyczna, jakie mogą być jej warianty oraz jakiego rodzaju produkty można spożywać.
Zasady diety wysokokalorycznej
W tego rodzaju diecie niezwykle istotne jest regularne spożywanie posiłków – trzech głównych dań oraz dwóch lub trzech przekąsek pomiędzy nimi. Kluczowe jest pilnowanie godzin i jedzenie o stałych porach, aby dieta dała upragniony efekt. Równie ważne jest bilansowanie poszczególnych posiłków i zadbanie o ich pełnowartościowość, czyli odpowiednie proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów.
Zasadą wynikającą z samych założeń diety jest spożywanie odpowiednio wysokiej ilości kalorii – większej niż dzienne zapotrzebowanie. W zależności od wieku, zaawansowania choroby, ogólnego stanu organizmu, aktywności fizycznej oraz płci, wartość ta może ulegać zmianom, najczęściej jednak wynosi około 3000 kalorii. Można to osiągnąć, włączając do żywienia produkty o tak zwanej wysokiej gęstości energetycznej, takie jak bakalie, pestki, orzechy, suszone owoce oraz różnorodne oleje. Już niewielka ilość tych substancji dostarcza stosunkowo dużo kalorii, co pomaga w osiągnięciu efektów.
W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, dieta wysokoenergetyczna może mieć różne warianty. Nieco inne produkty będą spożywać osoby zdrowe – kobiety w ciąży, karmiące piersią czy szczupli ludzie – a inne chorzy na nowotwory czy cukrzycę, którzy w żywieniu będą musieli uwzględnić pomagające w walce z chorobą artykuły spożywcze. Inaczej wygląda także dieta wysokokaloryczna dziecka, osoby starszej, a także mężczyzny chcącego osiągnąć przyrost beztłuszczowej masy ciała.
Dieta wysokoenergetyczna – produkty
Zwiększone zapotrzebowanie na białko i kalorie wymaga włączenia w żywienie pewnych konkretnych artykułów spożywczych. Przykładowa dieta wysokoenergetyczna na zywieniemaznaczenie.pl to spożywanie bogatej w witaminy, minerały, tłuszcze, węglowodany, a przede wszystkim w białko i energię produktu. Może on być zarówno dodatkiem do posiłków, jak i stanowić kompletny sposób żywienia, zaspokajając dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i jednocześnie zapewniając wysoką ilość kalorii.
Wśród produktów wysokokalorycznych, z których możemy komponować zbilansowane posiłki, odnajdziemy także suszone owoce, orzechy, pestki czy nasiona mogące stanowić dodatek do musli, jogurtów, deseru lodowego, zup oraz sałatek. Dostarczają one nie tylko dużą ilość kalorii nawet w niewielkich ilościach, są także źródłem zdrowych tłuszczów roślinnych.
Istotnym elementem diety wysokoenergetycznej są także soki owocowe czy warzywne. Popularne, smaczne i zdrowe smoothie to doskonały sposób na zwiększenie dziennego spożycia kalorii, dostarczają one także wielu potrzebnych witamin i minerałów. Na uwagę zasługuje także awokado, mogące z powodzeniem zastąpić masło lub stanowić atrakcyjny, kaloryczny dodatek do sałatek, wrapów, koktajli, smoothie bądź też kanapek.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26