Każda mama chce jak najlepiej zatroszczyć się o zdrowie swojego dziecka. Jednym ze sposobów na jego zabezpieczenie jest pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej. Może ona zostać wykorzystana w leczeniu wielu chorób hematoonkologicznych oraz dla poprawy jakości życia, np. w mózgowym porażeniu dziecięcym czy zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Zobacz, dla kogo przeznaczone jest bankowanie krwi pępowinowej.
Czym jest krew pępowinowa?
Krew pępowinowa to substancja, która zostaje w pępowinie po jej odpępnieniu od noworodka. Spotkać można ją również w łożysku. Przez wiele lat była ona utylizowana zaraz po porodzie. Okazało się jednak, że znajdują się w niej komórki macierzyste, które można wykorzystać w leczeniu wielu ciężkich chorób. Do tej pory pozyskiwano komórki macierzyste wyłącznie ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej.
Jak wykazały badania, komórki macierzyste z krwi pępowinowej są lepsze od tych, które pozyskuje się ze szpiku. Dzieje się tak ze względu na ich zdolności do intensywnego namnażania się. Są też mniej ukierunkowane. Oznacza to, że mogą przekształcić się niemal w każdą komórkę organizmu. Co ważne, ich przeszczepianie wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań.
Kto może zdecydować się na bankowanie krwi pępowinowej?
Bardzo dużo pytań dotyczy tego, dla kogo przeznaczone jest bankowanie krwi pępowinowej. Warto wiedzieć, że mogą zdecydować się na to wszyscy przyszli rodzice, którzy przejdą pomyślnie weryfikacją medyczną. Należy także pamiętać, że na pobranie materiału nie wpływa również rodzaj porodu. Nie musisz martwić się o to, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
Jeżeli jesteś zdecydowana na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka, powinnaś zgłosić się do banku komórek macierzystych. Tam zostaniesz zapoznana ze wszystkimi dostępnymi wariantami pobierania i przechowywania materiału biologicznego. Po podpisaniu umowy, otrzymasz specjalny zestaw (igieł, probówek i worków), który powinnaś zabrać ze sobą do szpitala w dniu porodu i przekazać położnej.
Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?
Pobranie krwi pępowinowej to prosty i krótki zabieg. Nie musisz się o nic martwić – jest on całkowicie bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka. Przeprowadza go wykwalifikowana położna.
Pobranie ma miejsce zaraz po porodzie. Gdy pępowina zostanie odcięta od dziecka i mamy, położna wprowadza igłę w znajdujące się w niej naczynia krwionośne. Po kilku minutach krew pępowinowa spływa do specjalnego worka, który zostaje odpowiednio zabezpieczony. Jeszcze tego samego dnia przekazuje się go kurierem do laboratorium banku komórek macierzystych. Tam przeprowadza się wszystkie niezbędne badania (np. pod kątem obecności wirusów).
Dlaczego warto bankować krew pępowinową?
Na pewno zastanawiasz się, czy warto bankować krew pępowinową. Powinnaś wiedzieć, że zawarte w niej komórki macierzyste mają właściwości, których nie ma żaden lek. Bankując krew pępowinową, zabezpieczasz zdrowie swojego dziecka. Gdyby zachorowało ono na jedną z groźnych chorób (np. hematoonkologicznych), będzie miało dostęp do obecnych i nowych możliwości terapii. Nie będzie konieczne szukanie odpowiedniego dawcy, co przyspieszy czas rozpoczęcia leczenia.
Powiązane artykuły
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
-
Jak dbać o zęby dziecka?
Zdrowe i silne zęby u malucha wspierają również jego zdrowie ogólne. Jeśli lekceważymy tę kwestię, to od najmłodszych lat narażamy dziecko na tzw. próchnicę butelkową oraz wady zgryzu. O jakich zasadach warto pamiętać, by uniknąć problemów z zębami?
-
Mama wie lepiej: Misja jesienny spacer z dzieckiem - Jak to dobrze zorganizować, żeby nie odchorować?
Jesienny spacer z maluszkiem? A co w tym trudnego?! Ubieramy się i wychodzimy… pozornie brzmi banalnie, ale wcale nie jest to taka oczywista sprawa, a wizja jesiennego spaceru z maluchem często wzbudza niepokój w rodzicach. Czego się obawiają? Najczęściej niskich temperatur, zmiennej pogody i czyhających wirusów.
-
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole?
Od tego, co przygotujesz swojemu dziecku na drugie śniadanie zależy, czy sięgnie w przyszłości po szkodliwe dla zębów „śmieciowe jedzenie”. Z kolei dobrze skomponowany szkolny posiłek wzmocni zęby i dziąsła twojego dziecka. Dentysta Aleks Charniuk, z kliniki Stankowscy & Białach w Poznaniu podpowiada, co „na ząb” można przygotować dziecku do szkoły.
Redakcja
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole? 2017-12-20 07:05:59 2017-12-14 10:25:51