Około 90% dzieci nie rozumie idei świąt Bożego Narodzenia. Święta kojarzą im się z Mikołajem, prezentami, lepieniem bałwana i choinką. Być może odpowiadają za to media, które przedstawiają głównie komercyjny charakter świąt. Jednak decydującą rolę powinni odgrywać rodzice. Ich zadaniem jest wprowadzenie dziecka w świat duchowego przeżywania tego religijnego święta. Jak tego dokonać?
dolgachov @ 123rf.com
Przez opowiadania
Zwykła, prosta rozmowa jest tym, od czego należy zacząć. Dziecko nie zrozumie samo idei świąt, więc trzeba mu ją wytłumaczyć. Można powiedzieć, że tak jak ono obchodzi co roku swoje urodziny, tak na całym świecie ludzie świętują przyjście na świat Jezusa Chrystusa, który był wyjątkowym dzieckiem. Dobrze jest zacząć od historii Maryi, która wędrowała z Józefem do Betlejem i musiała urodzić dziecko w stajence. Można wspomnieć o gwieździe prowadzącej do Jezusa trzech króli, o pastuszkach składających mu hołd. To wszystko barwne opowieści, które z pewnością zachwycą nasze dziecko.
Przez obrazki
Dzieci potrzebują wizualizacji. Przy opowiadaniu o świętej rodzinie można wspomagać się różnymi książkami, które tworzone są specjalnie dla dzieci. Literatura ta jest bogata w wiele ilustracji przedstawiających Maryję, Józefa i małego Jezusa. Oprócz książek dostępne są też kolorowanki z obrazkami o świętej rodzinie lub kartki świąteczne z jej wizerunkiem.
Święty Mikołaj
Prezenty rozdawane przez Mikołaja w święta to piękna tradycja i nie trzeba jej niszczyć. Wystarczy wytłumaczyć dziecku kim tak naprawdę był święty Mikołaj i dlaczego przynosi prezenty w ten szczególny dzień. Postać biskupa może stać się wzorem dla dziecka. Choć cieszymy się z otrzymywania świątecznych podarków, to równie ważne jest ich dawanie. Niekoniecznie w formie materialnej. To świetny czas, żeby nauczyć dziecko radości płynącej z robienia czegoś dobrego dla innych. Dobrym pomysłem jest zapisywanie tych uczynków na gwiazdkach lub kolejnych ogniwach łańcucha, który zostanie powieszony później na świątecznej choince.
Dziecięca pamięć
Dziecko zapamiętuje najlepiej te elementy, które go zainteresują. Warto więc włączyć je do aktywnych przygotowań do świąt. Dobrym sposobem jest wykonanie wspólnie szopki betlejemskiej, ozdób na choinkę lub prosta zabawa w odgrywanie jasełek. Dziecko z pewnością będzie zachwycone, a przy tym nauczy się, o co naprawdę chodzi w Bożym Narodzeniu.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29